Gerçek Olamayacak Kadar Garip 10 Fobi

-
Abone ol

Ablutophobia

Yıkanmaktan korkma olarak adlandırdığımız bu fobiyi, bilinçaltında geliştirebilecek birçok olay çocukluktan gelmektedir. Çocukluklarında duş esnasında travma yaşayan insanlar da çok sık ortaya çıktığı incelenmiştir. Sapık filmini seyredip duşa girmekten o gecelik korkan normal insanların aksine, bu kişilerde, beyindeki savunma mekanizması durumu fazlaca abartıp bir daha duş almaması gerektiğini söylüyor olabilir. Bu tür fobiye sahip insanlar tedavi olmazlarsa gerçekten sefil bir yaşam süreceklerdir.

Ergophobia

Çalışma korkusu.. Bu insanları tembellikle suçlayabilirsiniz ama tıbben resmi olarak tanınan bir korku bu. Bu tür bir fobinin sebebi daha önceki işini kaybetme, işyerinde alay konusu olmak ya da kötü işlerde çalışmak olabilir. Bu insanlarla aynı ortamda çalışmak neredeyse imkansızdır. Zaten sürekli terleyen, kalbi sürekli hızlı atan, hızlı nefes alıp veren ve sürekli titreme halinde olan biri ile aynı yerde çalışmaya çalışıyorsanız, derhal doktora başvurması gerektiğini söyleyin.

Tetraphobia

4 rakamından korkma.. Özellikle Uzak Doğu ülkelerinde görülen bu fobiye sebep olan ise dört kelimesinin (四, pinyin: sì, jyutping: sei), ölüm kelimesine (死, pinyin: sǐ, jyutping: sei) oldukça benzemesidir. Hong Kong’da bazı gökdelenlerde 40 ile 49 arasındaki bütün katlar atlanmış ve 39. Kattan sonra 50. kata geçilmiştir. Ya da Çin’de üretilen savaş uçakları 5 sayısı ile başlar. Kore’de ise hastane ve kamu binalarında 4’lü katlar bulunmamaktadır. Ama bu ülkelerde ya da bu fobiye sahip kişilerde 40 yaşına basmak ve önlerinde ki 10 sene 4’lü sayılarla yaşamak nasıldır tam olarak bilemiyorum ama düşününce gerçek bir işkence olsa gerek.

Hippopotomonstrosesquippedaliophobia

Listedeki en favori fobi.. Ve bu inanılmaz uzunlukta ismi olan fobi “uzun” kelimelerden korkma.. İnsan gerçekten inanamıyor. Tıp dünyası bir araya gelmiş ve böyle fobiye böyle isim demiş gibiler. Zaten bu fobinin ismini söylemeye kalkan normal bir insanın da o anda bu fobiye sahip olmaması içten bile değil. Düşünün ki bu tür bir fobiye sahip insanlara hastalığınız nedir dendiğinde geçirdikleri sinir krizi ve panik atağı..

Oikophobia

Evden veya evin içerisindeki ev aletlerinden korkmak.. Bu tarz bir fobiye sahip olan kişinin çadırda yaşaması gerekiyor diyen bir doktor grubuna karşılık akla ilk gelen soru peki ya orayı da ev olarak kabul etmeleri ve korkmaya başlamaları ne kadar zaman alır? Acilen tedavi edilmesi gereken bir fobi.

Phobophobia

Herhangi bir şeye karşı kendisinde korku gelişmesinden aşırı korkmak.. Fobim olmasına karşı çok fobiğim bugün tarzı bir rahatsızlık. Böyle bir korkuyla nasıl yaşanır yada nasıl baş edilir bilemiyorum. Açıklamaya çalışırsak irrasyonel bir korkuya karşı geliştirilebilecek irrasyonel korkudan korkulan irrasyonel bir korku. Eminin bu açıklamadan herşey daha açık şekilde anlaşılmıştır.

Xanthophobia

Sarı renginden korkmak.. Bu korku güneşi, sarı sayfaları, sarı boyaları da kapsamaktadır. Dünyadaki sarı renk fazlallığı göz önüne alındığında, sokağa çıkmak neredeyse mümkün gözükmüyor. Bir günlüğüne kendinizde deneyin. Sarı rengi görmezden gelerek yaşamaya çalışın ve siz istemeseniz de ne sıklıkla karşınıza çıktığına bakın. Çok eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Trichophobia

Kıl görmekten, düşmüş kıl veya saç görmekten aşırı tiksinme, korkma.. Bu insanlar evlerini streç filmlerle kaplayıp o şekilde oturabilirler. Saç fırçasında saç gördüklerinde kusabilir veya daha kötüsü sinir krizi geçirebilirler. Pek hayvan dostu olduklarıda söylenemez. Dünyada ki bütün kıl, tüy, saç vs.. kaçınmaya çalışmak gerçekten çok yorucu bir işe benziyor.

Turophobia

Peynir korkusu.. Gerçekten böyle bir şey olma ihtimali nedir ki. Nası bir travma geçirmelisin ki böyle bir fobiye sahip ol. Tabiki peynir olmadan yaşayabilirsin ama bir peynir tabağından korkarak yaşamak.. Peynir yiyenler ile aynı masayı paylaştıklarında acaba peynir yiyen insanlardan da korkuyorlar mı?

Nomophobia

Kapsama alanı dışında kalma korkusu.. Böyle bir tanıdığınız varsa ve aradığınızda aradığınız kişiye ulaşılamıyor mesajı karşınıza çıkarsa polisten önce bir ambulansa haber verin çünkü çoktan sinir krizi geçirmeye başlamış olmalı. Sürekli akıllı telefonların bize sağladığı yararlardan ve zaman tasarrafundan bahsederken uzmanlar bu konuyu atlamış olmalılar. Telefonunun şarjı bittiği için cinnet geçirip insanların üstüne atlayan birine nasıl davranmamız gerektiğini de anlatsalardı keşke.. Yada gidilen bir gezide sadece sosyal medya’yı takip edemediği için geri dönmeye çalışan, dönemeyince kendini derelere atan bir insan.. 2008 yılında yapılan bir araştırma, İngilizler’in % 53’ünde cep telefonuna ulaşamama anksiyetesi olduğunu gösteriyor. Yani tahmini rakamla 13 milyon.. Ancak son yıllarda sosyal ağların hayatımızın ne kadar büyük bir parçası olduğunu ve akıllı telefonların korkunç yükselişini düşünürsek, bununla beraber nasıl bir bağımlılık yarattığını da görebiliriz. Tedavisi basit: Sürekli yanınızda şarj aleti gezdirin, ankesörlü telefonlar için kart taşıyın ve ailenize alternatif telefon numaraları bırakın.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir