Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

G8 Toplantısı Askıya Alındı

5PAYLAŞIM

G8 Toplantısı Askıya Alındı

G8 Toplantısı Askıya Alındı

Rusya dışındaki G8 ülkeleri, ortak bir açıklama yayınlayarak, Rusya'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti'ne askeri müdahalesini kınadı ve Haziran ayında Soçi'de yapılacak G8 Zirvesi'ne yönelik tüm çalışmaları durdurdu.

ABD, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve AB'den oluşan G7 ülkeleri, Rusya'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti'ne askeri müdahalesini kınadı ve Haziran ayında Rusya'nın Soçi kentinde yapılacak G8 Zirvesi'ne yönelik tüm hazırlık çalışmalarından çekildiklerini açıkladı.

G7 ülkelerinin ortak açıklamasını ABD adına Beyaz Saray yayımladı.

G7 açıklamasında, "Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD liderleri ve AB Konseyi ve AB Komisyonu başkanları olarak, bugün Rusya Federasyonu'nun Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine açık ihlalini kınamak için bir araya geldikleri" belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Rusya'nın bu ihlali, onun BM sözleşmesi altındaki yükümlülükleri ve Ukrayna ile 1997 yılında imzaladığı anlaşma ile tezatlık göstermektedir. Rusya'ya, bölgede güvenlik veya insan hakları konusunda oluşabilecek kaygılarını, Ukrayna ile doğrudan müzakerelerle ve/veya BM veya Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı himayesindeki uluslararası gözlemci veya arabulucular aracılığıyla ele alması çağrısı yapıyoruz. Bu çabalara da yardımcı olmaya hazırız".

G8 toplantısı hazırlık çalışmaları durduruldu

G7 ülkeleri, tüm taraflara güçlü biçimde sorumlu ve itidalli davranmaları ve tansiyonu düşürmeleri çağrısında bulunarak, "Rusya'nın Ukrayna'daki eylemlerinin G7 ve G8'in değer ve prensiplerinin ihlali anlamına geldiğini" belirtti.

Açıklamada, "G8'in anlamlı tartışmalar yürütebileceği bir ortam oluşana kadar Haziran ayında Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenecek G8 Zirvesi'ne hazırlık çalışmalarının askıya alınmasına karar verilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

G7 ülkelerinin, Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğü ile kendi geleceğini seçme özgürlüğünü destekleme noktasında birlik içinde olduğu kaydedilen açıklamada, Ukrayna'da sağlıklı bir siyasi ve ekonomik ortam ile istikrarın sağlanması çabalarında bu ülkeye yönelik taahhütlerinin sürdüğü belirtildi.

G7 ülkeleri, "Ukrayna'nın, yeni programı müzakere etmek ve reformları uygulamak için IMF ile birlikte çalışmasını destekliyoruz. IMF yardımları, Dünya Bankası, diğer uluslararası finansal kurumlar, AB ve ikili kaynaklardan gelecek diğer ek yardımların önünü açmakta kritik önemdedir." ifadesini kullandı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir