Görüş Bildir
Haberler
'Türkiye, Irak'a Olası Müdahalede Potansiyel Müttefik'

'Türkiye, Irak'a Olası Müdahalede Potansiyel Müttefik'

adem kara
23.06.2014 - 16:09
İçeriğin Devamı Aşağıda

İngiltere'de yayınlanan Financial Times gazetesi, NATO üyesi olan Türkiye'nin, Irak'a olası bir askeri müdahale durumunda potansiyel müttefik olarak görüldüğünü yazıyor.

Financial Times, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin şu anda sürmekte olan Orta Doğu ve Avrupa gezisinde, IŞİD'e (Irak Şam İslam Devleti) yönelik bir müdahale için destek arayacağını yazıyor.

Buna göre Kerry, Iraklı Sünnilerin IŞİD'le bağlarını koparmaları ve Irak'ta mezhepler üstü bir hükümet kurulması için Sünni müttefiklerine başvuracak.

Fakat gazete Kerry'nin askeri müdahale ile ilgili Sünni grupların muhalefeti ile karşılaşacağını belirtiyor.

Financial Times, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta olası bir hava saldırısına dair açıklamasına da yer veriyor.

Başbakan Erdoğan, hava saldırılarının sivil ölümleriyle sonuçlanabileceğini, bölgede militan ve sivillerin iç içe yaşadığını söylemişti.

Gazetede İngiltere eski Başbakanı Tony Blair'in 'Saddam Hüseyin'in devrilmesi bu krize yol açmadı' başlıklı yazısına da yer verilmiş.

Blair yazısında, Saddam Hüseyin'in bundan 11 yıl önce devrildiğini belirtiyor ve o günden bugüne iki konuya şu ifadelerle dikkat çekiyor:

'Bundan dört sene önce Irak'taki IŞİD ve diğer El Kaide benzeri cihatçı gruplar; Amerikan, İngiliz ve Sünni aşiretlerin işbirliği karşısında yenilgiye uğruyor ve etkisiz kalıyordu. Suriye'deki iç savaş onları tekrar ayağa kaldırdı. Dolayısıyla Suriye'de müdahaleden kaçınmak da sonuçları olan bir seçimdi.'

Gazete Arap isyanlarını ve eski rejimlerin yıkılışını göz önünde bulundurmadan Orta Doğu'ya ilişkin hiçbir analizin anlamlı olmayacağını belirtiyor ve ekliyor:

'Bu ayaklanmaların Irak'a sıçramayacağını düşünmek garip olurdu. Ve Saddam Hüseyin sağ olsaydı, ayaklanmalara tepkisi Mübarek'ten çok Esad'a benzeyecekti. 2003'te hangi kararı almış olursak olalım, 2014'te zor bir seçimle karşı karşıya kalacaktık.'

BBC Türkçe

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın