Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Erdoğan'dan Sızdırılan AB Tutanaklarıyla İlgili Açıklama: 'Utanç Değil İbra Belgesidir'

 > 
22PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB yetkilileriyle ilgili mülteciler konusunda yaptığı görüşmenin tutanaklarının sızdırılmasına ilişkin yaptığı açıklamada, "Yayınlanan tutanaklar bizim için utanç belgesi değil ibra belgesidir" dedi ve ekledi: "Edirne’den insanları otobüslere bindirdik, tekrar geri çevirdik. Ama bir olur iki olur. Kusura bakmayın, kapıları açarız, sonra hayırlı yolculuklar dileriz dedik". Birleşmiş Milletler'in Halep'ten kaçan Suriyeliler için Türkiye'ye yaptığı sınır kapısını açma çağrısıyla ilgili de konuşan Erdoğan, "Dünyadaki diğer ülkelerin kabul ettiği mülteci sayısı ne kadar? Bazıları 100 tane almış, öbürü 300 tane 500 tane bin tane. Bizim alnımızda enayi yazmıyor kusura bakmayın. Bir yere kadar sabır sabır sabır ondan sonra da gereği neyse bunu yaparız. Otobüsler, uçaklar boşuna durmuyor. Gereği neyse bundan sonra o yapılacak" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) toplantısında konuştu. 

AB yetkilileri ile yaptığı mülteci konusuyla ilgili görüşmelerin tutanaklarının basına sızmasıyla ilgili konuşan Erdoğan, bu tutanakların kendileri için "Utanç belgesi değil ibra belgesi olduğunu" söyledi:

'AB'den sözlerini yerine getirmesini, Türkiye'ye karşı samimi davranmasını istemişiz'

"Bir süredir AB yetkilileriyle, Suriyeli sığınmacıların sorunlarına çözüm bulmak amacıyla görüşmeler yürütüyoruz. birkaç gün önce Merkel'i ağırladık. Tusk ve Juncker ile konuştuk. Juncker benim 15-20 yıllık arkadaşım. Tusk, Polonya'da başbakan olduğu andan beri tanıdığım birisi. Her ikisiyle de görüşmelerimizin konusu mülteci sorunuydu."

Erdoğan'dan AB'ye: 'Mültecileri Otobüse Doldurur Avrupa'ya Gönderirim' - onedio.com
Erdoğan'dan AB'ye: 'Mültecileri Otobüse Doldurur Avrupa'ya Gönderirim' - onedio.com

"Birileri bu görüşmenin tutanaklarını sızdırarak bize saldırmaya çalışıyor. Orada ne yapmışız biz, Suriyeli mültecilerin haklarını ısrarla savunmuşuz. AB'den sözlerini yerine getirmesini, Türkiye'ye karşı samimi davranmasını istemişiz. Yayınlanan tutanaklar bizim için utanç belgesi değil ibra belgesidir."

'Bir olur iki olur, sonra kapıları açarız, hayırlı yolculuklar dileriz. Kusura bakmayın'

"Geçmişte arbede esnasında camları kırıldığı için dünyayı ayağa kaldıranların bakalım buna tepkileri ne olacak? Aslında yaptığımız için ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Ne demişim? Bize bir kereliğine vereceğiniz 3 milyar avro bütçemize değildir. Mültecileredir. Bu olaylar devam ettiği sürece devamı gerekir. Aksi takdirde, biz şimdiye kadar sizden para gelecek diye para harcamadık. O bizim misafirperverliğimiz gereğiydi. Biz bunlarla yıkılmadık, yıkılmayız, bundan sonra da yapmaya devam ederiz. Bizim özelliğimiz bu."

"Edirne’den insanları otobüslere bindirdik, tekrar geri çevirdik. Ama bir olur iki olur, sonra kapıları açarız, 'hayırlı yolculuklar' dileriz. Kusura bakmayın."

'Göç akınının en büyük sebebi Rusya'nın ve Esed'in saldırılarıdır'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Suriye meselesi giderek derinleşen bir yara olarak yüreklerimizi dağlamaya devam ediyor. Rejim güçleri sivilleri hedef alan saldırıları artırıyor. İran destekli milislerin acımasız katliamlar gerçekleştirdiğine dair haberler alıyoruz" dedi.

Halep'e yönelik saldırılardan kaçanların 35 bini STK imkanlarıyla sınır hatlarında bekleyişlerini sürdürüyor" diyen Erdoğan, "Biz en kötü senaryoyu da hesaba katarak hazırlıklarımızı yapıyoruz, önlemlerimizi alıyoruz" diye konuştu:

"Bu göç akımının en büyük sebebi, Rusya'nın başlattığı ve Esed rejiminin sürdürdüğü sivillere yönelik saldırılardır. Buna karşın BMGK'nın ülkemize kapılarınızı açın çağrısı samimiyetsizliktir. Ey Birleşmiş Milletler, sen ne işe yarıyorsun? Şu ana kadar 10 milyar dolara yakın para haramış Türkiye'ye karşın sen ne kadar yardım yaptın? 455 milyon dolar..."

'Bizim alnımızda enayi yazmıyor kusura bakmayın'

Birleşmiş Milletler Mülteciler Örgütü'nün Türkiye'ye Halep'ten kaçan Suriyeliler için sınır kapısını açma çağrısı yapmasıyla ilgili de konuşan Erdoğan, şunları söyledi:

"Bu Birleşmiş Milletler Teşkilatı bu iş için kurulmadı, 'kapıyı aç.' Dünyadaki diğer ülkelerin kabul ettiği mülteci sayısı ne kadar? Bazıları 100 tane almış, öbürü 300 tane 500 tane bin tane. Bizim alnımızda enayi yazmıyor kusura bakmayın. Biz bir yere kadar sabır sabır sabır ondan sonra da gereği neyse bunu yaparız. Herhalde otobüsler, uçaklar boşuna durmuyor. Gereği neyse bundan sonra o yapılacak. Bu nasihati verenler, Birleşmiş Milletler'in diğer üyesi ülkelere de bir nasihat versinler de buradan çıkan bu mültecileri o ülkelere de gönderelim."

BM'den Türkiye'ye Çağrı: Sınırı Açın - onedio.com
BM'den Türkiye'ye Çağrı: Sınırı Açın - onedio.com

Erdoğan, Yeni Şafak ve Yeni Akit gazetelerine saldırıyla ilgili ise şunları söyledi:

Yeni Şafak ve Yeni Akit'e Eş Zamanlı Saldırı - onedio.com
Yeni Şafak ve Yeni Akit'e Eş Zamanlı Saldırı - onedio.com

"Bu sabah İstanbul'da iki gazetemizin Yeni Şafak ve Yeni Akit'in binalarına molotofkokteyli ve silahlı saldırıda bulunuldu. Hamdolsun can kaybı yok. Gazetelerimizin binalarında sadece maddi hasar meydana geldi. Saldırıları şiddetle kınıyor, her iki gazetemizin sahiplerine, yöneticilerine, çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Geçmişte bir başka gazetemizin binasının girişindeki camları, silahlı saldırıyla molotofla falan değil arbede sırasında kırıldığı için dünyayı ayağa kaldıranların bu saldırılar karşısındaki tavırlarını dikkatle takip edeceğim. Bakalım buradaki tavır ne olacak, göreceğiz. Bu gazeteleri yayınlarını beğenmedikleri için kürsüden fırlatarak terör örgütüne hedef gösteren partinin mensuplarının da tutumunu yakından izleyeceğim."

AA ve Al Jazeera

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir