Erdoğan'dan Ayasofya Talimatı: 'Cami Olarak Turistler Tarafından Ziyaret Edilmeye Devam Edilebilir'

 > 
118PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 1934'te müze statüsüne geçen ve zaman zaman 'cami statüsü' tartışmaları ile gündeme gelen Ayasofya'nın statüsünün değiştirilmesi için talimat verdiği öğrenildi.

Erdoğan'ın "Ayasofya cami olarak turistler tarafından ziyaret edilmeye devam edilebilir. Sultanahmet’te olduğu gibi. Buna milletimiz karar vermeli" dediği aktarıldı.

'Ayasofya’da namaz da kılınır, Fetih Suresi de okunur. Buna ancak ve ancak aziz milletimiz karar verir'

Hürriyet'ten Gizem Karakış'ın haberine göre, Ayasofya'nın statüsü AKP'nin Merkez Yürütme Kurulu toplantısında da gündeme geldi.

Ayasofya için "Ayasofya’da namaz da kılınır, Fetih Suresi de okunur. Buna ancak ve ancak aziz milletimiz karar verir" ifadesini kullanan Erdoğan'ın, "Bir çalışma yapın, değerlendirip konuşalım" dediği aktarıldı.

'Turistler tarafından ziyaret edilmeye devam edilebilir'

"Ayasofya cami olarak turistler tarafından ziyaret edilmeye devam edilebilir. Sultanahmet’te olduğu gibi. Buna milletimiz karar vermeli" diyen Erdoğan, acele edilmemesini ve hassas bir çalışma yapılmasını istedi.

Seçim barajı için çalışma

Siyasi Partiler Yasası ve seçim düzenlemeleri de MYK toplantısında gündeme geldi. Erdoğan, “Bir çalışma yapalım, sonra bu çalışmayı değerlendiririz” dedi. 

Bu amaçla AKP bir komisyon kurdu. MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin seçim barajının düşürülmesi önerisi gündeme gelirken, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun yüzde 10 seçim barajının sıfıra indirilmesi ile ilgili de öneri yaptığı hatırlatıldı.

Milletvekili transferine karşı çalışma

Toplantıda ayrıca, milletvekili transferine karşı çalışma da gündemdeydi.

Avrupadaki modeller incelenerek yapılan çalışmaya göre, partisinden ayrılan, tekrar dönemeyecek ve bağımsız kalabilecek. Transfer milletvekili ile grup kurulması mümkün olmayacak. Toplantıda kurmaylar, Avrupa’da transfer edilen vekillerle grup kurulamadığını, seçimle gelenlerle kurulabildiğini anlattı. Erdoğan'ın, “Biz siyasi ahlak ile ilgiliyiz. Bu çalışma yapılırken bu konuda hassas olun” dediği aktarıldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir