Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Emek Sineması'nda Oynayan Son Filmi Kimse Beğenmedi

 > -

Emek Protestosuna Sert Müdahale!

Emek Protestosuna Sert Müdahale!

İstiklal Caddesi'nde düzenlenen Emek Sineması eylemine polis sert müdahale etti. Protestocuların üzerine TOMA'lardan tazyikli suyla müdahale edilirken,...

Haberin Tamamı İçin:

Polis Göstericilere Müdahale Etti

Emek Sineması'nın yıkımına karşı bugün Taksim'de yapılmak istenen yürüyüşte olaylar çıktı. Polisin, göstericilere tazyikli su ve biber gazı ile müdahale ettiği bildiriliyor.

Polis, Emek Sineması sokağına girmek isteyen göstericilere müdahale etti. Bazı g...

Haberin Tamamı İçin:

Beyoğlu'nda ’Emek’ Savaşı

Polis, Emek protestosuna katılanlara tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Cumhuriyet - Emek Sineması'nın yıkılmasına karşı olan Sanatçı, gazeteci, sivil toplum kuruluşları ve sinema severler bugün Emek sinemasının önünde protesto gösterisi düzenledi. Polis aralarında ailelerin de bulunduğu protestoculara tazyikli su, biber gazıyla müdahale etti.

İstanbul- 32. Istanbul Film Festivali kapsamında İstanbul'da bulunan ve bugün Kapital filminin gösterimi öncesinde festivalin Yaşam Boyu Onur Ödülü'nü alan usta yönetmen Costa-Gavras'da Emek Sineması'nın yıkılmasına karşı bugün Taksim'den sinemaya doğru saat 16.00'da başlayan ve halen devam eden 'Emek Bizim, İstanbul Bizim' yürüyüşüne katıldı.

Polisin kapattığı sokağın başında konuşan Gavroz, tarihi bir sinemanın yıkılmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Aralarında Serra Yılmaz, Zafer Algöz, Tuncer Kurtis, Derviş Zaim, Derya Alabora, Defne Halman, Cem Davran, Genco Gülan, Yeşim Özsoy Gülan gibi pek çok sanatçı, yönetmen, sinema emekçisi, yazarı ve seyircisinin bulunduğu çok sayıda kişi İstanbullu Emek sinemasının önüne yürüdü. Yürüyüşü engellemek isteyen polis, protestoculara tazyikli su, biber gazıyla müdehale etti.

AYRINTILAR GELİYOR...

Haberin Tamamı İçin:

'Emek' Protestosuna Tazyikli Su Ve Biber Gazı

Bir grup, Emek Sineması’nın kapatılmasnı protesto etmek için İstiklal Caddesi’nde toplandı.

Aralarında Tuncel Kurtiz, Zafer Algöz, Rıza Kocaoğlu, Onur Ünlü, Harun Tekin ve Cem Davran gibi isimlerin de bulunduğu grup, sinemanın bulunduğu Yeşilçam Sokağı’na girmek istedi.

Sokağın başında polis engeliyle karşılaşan grup, barikatın önünde protestosunu sürdürdü.

Polise, sokağa girilmek istendiği iletilirken, polis ise grubun dağılmasını istedi ve aksi halde müdahalede bulunulacağı belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

Çok Sayıda Kişi Gözaltında (Video)

Emek Sineması'nın yıkılmasına yönelik İstiklal Caddesi'nde düzenlenen protesto eylemine polis müdahale etti. Olay sırasında çok sayıda kişi gözaltına alındı. Sinemaseverler gözaltına alınanların serbest bırakılmaları için Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde beklemeye başladı.

Emek Sineması'nın yıkımının durdurulmasını isteyen sinemaseverler polisin tazyikli su ve biber gazlı saldırısına maruz kaldı. Aralarında Tuncel Kurtiz, Derya Alabora, Ahmet Mümtaz Taylan, Onur Ünlü, Erden Kıral, Devin Özgür Çınar, Aslı Özge, Seren Yüce gibi sinema dünyasının tanınmış isimlerinin yer aldığı eylemcilere biber gazı ve tazyikli su ile yapılan mudahale sonrası yönetmen Erden Kıral fenalaşırken, sinema yazarı ve İstanbul Film Festivali FIBRESCI jüri üyesi Berke Göl'ün yanı sıra Hazar Berk Büyüktunca, Özgür İpek ve Mehmet Ferit Aka gözaltına alındı.

Saat 16.00'da Taksim Meydanı'nda toplanan sinemaseverler yürüyerek Ekmek Sineması'nın olduğu Yeşilçam Sokak'a geldiler. Sokağın polis tarafından kapatılması üzerine girişte basın açıklaması yapan eylemciler arasında yer alan Costa-Gavras, Ahmet Mümtaz Taylan, Serra Yılmaz, Derya Alabora birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Emek Sineması'nın olduğu sokağa girmek isteyen eylemcilere polis izin vermeyince bekleyiş başladı. Sokağa girmek isteyen kalabalık sloganlar atarken polisin müdahalesi geldi. Eylem İstiklal Caddesi 'nde devam ederken, biber gazı kunlanan polis, cadde boyunca tazyikli su sıkarak kalabalığı dağıttı.

Öte yandan çok sayıda kişinin gözaltına alındığı belirtilirken, Berke Göl ve gözaltına alınan 3 kişinin Taksim İlkyardım hastanesinde muayene edildiği bildirildi.

BEYOĞLU EMNİYETİ ÖNÜNDE BEKLEYİŞ

Çoğunluğunu eyleme katılanların oluşturduğu yaklaşık 200 kişilik bir grup Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü binasının önüne gelerek, gözaltına alınanların serbest bırakılmasını beklemeye başladı. Emniyet önünde bekleyen grupta İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Rıza Kocaoğlu, İlksen Başarır, Derya Alabora, Özcan Alper Nevin Özgür Çınar gibi isimler bulunuyor.

İKSV'DEN AÇIKLAMA

Istanbul Film Festivali'nin konugu olarak Istanbul'da bulunan yonetmenler Costa-Gavras, Mike Newell, Marco Becchis ile Jan Ole Gerster'in yani sira Turkiye'den bircok yonetmen ve oyuncu ile yerli ve yabanci bircok sinema yazarinin da katildigi yuruyuste, Emek Sinemasi'nin sokagina girmek isteyenlere mudahalede orantisiz guc kullanilmistir.

Istanbul'un kulturel hafizasina sahip cikmaktan baska dusuncesi olmayan sinemaseverlere yapilanlari kiniyoruz.

Istanbul Kultur Sanat Vakfi.

Haberin Tamamı İçin:

Emek Sineması Protestosunda Polis Şiddeti!

Tarihi Emek Sineması'nın yıkımına karşı yapılan son protestoda, polis göstericilere tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Yönetmen Erden Kıral saldırıda yaralanırken, sinema eleştirmeni Berk'e Göl'ün de aralarında bulunduğu 4 kişi gözaltına alındı

Emek Sineması’nın özel bir inşaat firması tarafından yıkılmaya başlanmasını protesto eden binlerce sinemasever dün çevik kuvvetin sert müdahalesiyle karşılaştı. Geçtiğimiz günlerde ünlü sinema yazarı Atilla Dorsay’ın Emek Sineması’nı görmek istediği için inşaat görevlileri tarafından darp edilmesinin ardından dün şiddet polis üzerinden binlerce sinemaseveri ve kültür sanat dünyasını hedef aldı. Emek Sineması’nın sokağına girmek gibi basit bir isteği dile getiren sinemaseverlere çevik kuvvet tarafından tazyikli su, biber gazı ve tekmelerle müdahale edildi. Şiddetli olayların ardından ünlü yönetmen Erden Kıral, fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Altyazı Dergisi yönetim kurulu üyesi sinema yazarı Berk'e Göl gözaltına alındı. Diğer gözaltına alınanların Hazar Berk Büyüktunca, Mehmet Ferit ve Özgür İpek olduğu öğrenilirken, Büyüktunca’ya polis arabasında yumruk atıldığı bildirildi.

Oyuncular, yönetmenler ve sinemaseverler gözaltıların ardından Beyoğlu Karakolu’nun önüne gelip akşamın geç saatlerine kadar bekledi. Yılmaz Erdoğan sosyal medyadan paylaştığı destek mesajında “Barış için sanatçılardan gönüllü çaba istenen bu süreçte, sinemasına sahip çıkan bir sanatçı topluluğuna arkadaşlarıma yapılan bu muameleyi kınıyor, protesto ediyorum” dedi.

Kamuya ait Emek Sineması’nı yıkacak proje, 3 yıldır kültür sanat dünyasının ve sinemacıların şiddetli itirazlarıyla karşılanıyor. Kamer İnşaat adlı özel inşaat firmasına ait proje, ilk açıklandığı günden beri pek çok yürüyüşle protesto edildi. Dün de bu yürüyüşlerden biriydi. Aralarında Harun Tekin, Can Bonomo, İstanbul Film Festivali’nin yabancı konuklarından ünlü İngiliz yönetmen Mike Newell, ödüllü İtalyan yönetmen Marco Bechis, Türkiye sinemasının genç yönetmenleri Seren Yüce, Özcan Alper, İnan Temelkuran, İlksen Başarır, Onur Ünlü; oyuncular Tuncel Kurtiz, Ahmet Mümtaz Taylan, Ercan Kesal, Hazal Kaya, Rıza Kocaoğlu kalabalıkta olan binlerce isimden yalnızca bir kaçıydı. Sinema yazarları, Türkiye’den ve yabancı basından gazeteciler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, İstanbul Film Festivali’ni düzenleyen İKSV ekibi, “Emek Bizim, İstanbul Bizim” sloganlarıyla Emek Sineması’nın bulunduğu sokağın önüne geldi. Sokak, kalabalık bir çevik kuvvet ekibi tarafından kapatılmıştı. Sokağın önüne İstiklal Caddesi üzerine bir sandalye yerleştirildi ve sinemacılar söz almaya başladı. Konuşan ilk isim, politik sinemanın dev ismi, ustalar ustası Yunan yönetmen Costa-Gavras’tı. 1982 yılında Altın Palmiye ödülünü Yılmaz Güney’in “Yol”u ile paylaşan Costa-Gavras, Emek Sineması’nı korumak isteyenlerin yanındaydı. Alkışlarla kalabalığa hitap eden ünlü yönetmen, “Bu sinemayı yıkmak sosyal ve politik olarak çok büyük bir hatadır. Emek Sineması yaşamalı” diye konuştu. Oyuncu Defne Halman’ın sunumlarıyla gerçekleşen konuşmalarda, Ahmet Mümtaz Taylan, “Emek Sineması’nı savunmak şehri savunmaktır. Cercle D’Orient Sosyal Güvenlik Kurumu’na yani bize aittir” dedi. Avukat Can Atalay’ın yanı sıra Defne Halman da sokağa girme isteklerini ve bunun en doğal haklarını olduğunu tekrarladılar.

Konuşmacılarından biri olan Serra Yılmaz, Kültür Bakanı Ömer Çelik’e seslendi ve “Emek Sineması’nın yıkılmayacağını söyleyen Kültür Bakanı Ömer Çevik, projeyi okudu mu bilmiyorum. Çünkü bu projeye göre Emek Sineması yıkılacak ve dördüncü kata bir taklidi yapılacak” dedi. Ardından söz alan Cem Davran da, sinemaya girme ve sokaktaki barikatın kaldırılması dileğini tekrarladı: “Emek’in eski bekçisi dedem, makinisti ise amcam. Ben bugün bu sokağa girerim” diye konuştu. Derya Alabora “Şehrin ruhunu alırsanız sanatı öldürürsünüz” dedi. Yönetmen Erden Kıral, Emek Sineması “Sinemanın Kabe’si” dedi.

Konuşmaların sonlanmasının ardından polisle konuşan Serra Yılmaz, Erden Kıral ve Defne Halman, protestocuların tek isteklerinin sokağa girmek olduğunu söyleyip, barikatı kaldırmalarını rica ettiler. Bekleyiş sürerken ve bu basit isteğe izin verileceği beklenirken, polis göstericilerden dağılmasını istedi. İkinci uyarının ardından panzerden tazyikli su sıkmaya ve biber gazları atılmaya başlandı. Müdahalelerde yere düşenler oldu. Panzerin tazyikli su sıkarak ilerlemeye başlaması sonucunda sinemacılar ara sokaklara sığındı. Onları sokakta kıstıran çevik kuvvet, gruba tekmelerle müdahale etti.

İstanbul'u kimliksizleştirme çalışmaları

Akıllarda kalan bir kare, olayların ardından Costa-Gavras’ın panzerin ve müdahalelerin ardından bomboş kalmış İstiklal Caddesi’nde yerdeki suların, ağlayan insanların, biber gazlarının, dehşet içindeki topluluğun arasından sinema dersine yürümesiydi. Dersin konusu sinemaydı belki ama Costa-Gavras gördüklerinden sonra söze insanların seslerini çıkarma hakkını, ifade özgürlüğünü savunarak başladı ve “Direnişinizin yanındayım” dedi.

Emek Sineması gibi 100 yıllık tarihi bir salonu yıkmanın kültürsüzleşme, kimliksizleştirme, sinema mirasına ihanet olduğunu düşünen sinemacılar, dünyanın her yerinde korunan tarihi salonlardan İstanbul’da tek kalan örnek olan Emek Sineması’nın yerinde korunması talebini dile getirmenin bedelini polis şiddetinin hedefi olarak ödediler.

Costa-Gavras ve Paul Laverty’den destek mesajları

Ünlü Yunan yönetmen Costa-Gavras, Emek Sineması eyleminde yaptığı konuşmada, “Uzun yıllar boyunca İstanbul Film Festivali’ni ağırlayan Emek Sineması her şeyden önce bir semboldür. Sembolleri yerle bir edemezsiniz. Bu, sembolleri umursamadığınızın vebu durumda sinemayı umursamadığınızın göstergesidir. Sinema salonları olmadan ulusal bir sinema olamaz. Bir ülkenin sineması olması için de ülkenin yardımına ihtiyaç vardır. Sinema bir aynadır. Hem kendinizi gösterir hem de sizi dünyaya gösterir. “Yol” gibi bir film yapan Türkiye, büyük bir ülkedir ve büyük ülkelerin güçlü sineması olmaları gerekir. Güçlü bir sinemaya sembol salonları yıkarak ulaşamazsınız,” ifadesini kullandı.

İngiliz yönetmen Ken Loach’un "Özgürlük Rüzgarları / The Wind That Shakes The Barley" gibi filmlerinde beraber çalıştığı senaristi Paul Laverty, destek mesajında “Umuyorum Emek Sineması şu anki ve gelecek nesiller için olduğu haliyle korunabilir. Bir filmi yüzbinlerce insanın oturup hayallere daldığı, rahatladığı, öğrendiği, güldüğü ve ağladığı bir yerde izlemek inanılmaz bir deneyimdir. Edinburgh’da iki tarihi çok güzel sinema salonumuz var. Bu salonlarda film izlediğinizde farklı bir his yaşarsınız, adeta geçmişi hissedebilirsiniz. Bunlar ve Emek Sineması gibi salonlar özel yerlerdir ve bir kez kaybedersek bir daha dönüşü yoktur. Yeni bir alışveriş merkezine kimin ihtiyacı var? Her zaman uzun vadede düşünüp, paha biçilmez sinema mirasımızı korumakta yarar var. Bu muhteşem salonu korumak için sürdürdünüz mücadelenizde her zaman yanınızdayım” dedi.

NİL KURAL / Milliyet Sanat

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınBiber GazıEce TemelkuranİngiltereİstanbulÖmer ÇelikPolisRıza KocaoğluSGKSinemaYılmaz ErdoğanYunanistanolay
Görüş Bildir