Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: 'Ben OHAL İstemiyorum Kardeşim'

 > -

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Serbest Bölgeler Yasasında değişiklik öngören tasarının Meclis Sanayi Komisyonundaki görüşmelerine katıldı. Zeybekci'nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 20 Temmuz'da ilân edilen ve 3 Ekim'de üç ay daha uzatılan Olağanüstü Hâl (OHAL) ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasına da değinen Zeybekci, 

"Ben de istemem olağanüstü hal. Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı olarak söylüyorum, olağanüstü hali ben istemiyorum kardeşim. Türkiye’de her şeyin normal olmasını ben de istiyorum. Eğer Türkiye evet her şeyi halletti, terörle mücadelesini, bu ihanetle mücadeleyi bitirdi, ben sürmesini istemiyorum. Açıkça söylüyorum. İkinci uzatmadan sonra uzatılmasını istemiyorum”  ifadesini kullandı.

Ne olmuştu?

OHAL Uygulaması 3 Ay Daha Uzatıldı - onedio.com
OHAL Uygulaması 3 Ay Daha Uzatıldı - onedio.com

15 Temmuz darbe girişiminin ardından tüm yurtta 20 Temmuz tarihi itibariyle ilan edilen ve normalde 19 Ekim tarihinde süresi dolacak olan OHAL'in, 3 Ekim tarihindeki Bakanlar Kurulu toplantısında, 19 Ekim'den itibaren 90 gün daha uzatılmasına karar verilmişti.

Zeybekci, tüm dünyanın ekonomik ve siyasi alanlarda olağanüstü bir dönemden geçtiğini, Türkiye’nin de buna paralel olarak olağanüstü bir süreç yaşadığını belirtti.

Enflasyonun ana sebebinin arz düşüklüğü olduğunu belirten Zeybekci, 

“Popülist bir yaklaşımla ‘enflasyonla parasal disiplinle mücadele edelim ve faizleri yükseltelim, talebi daraltalım’ derseniz bu örümcek ağı gibi ekonomiyi içeriye doğru daraltmak demektir”  değerlendirmesinde bulundu.

Aynı gün içinde Merkez Bankası, çifte faiz artırımına giderek dolar kurunu bir miktar düşürme yolunu denedi.

Merkez'in Faiz Hamlesi İşe Yaramadı: AP Kararı Sonrası Dolar Yeni Zirveyi Test Etti - onedio.com
Merkez'in Faiz Hamlesi İşe Yaramadı: AP Kararı Sonrası Dolar Yeni Zirveyi Test Etti - onedio.com

Merkez Bankası, dolardaki rekor yükselişe istinaden beklenen kritik faiz kararını açıkladı ve çifte faiz artırımına gitti. Politika faizi 50, faiz koridorunun üst bandı 25 baz puan yükseltildi. MB, yabancı para zorunlu karşılık oranlarını da düşürdü.  Açıklama sonrası dolar 3,40'ın üzerinden hızla gerileyerek 3,36'lı seviyelere geriledi.

Ancak Avrupa Parlamentosunda Türkiye ile AB müzakerelerini dondurmak yönündeki teklifin kabul edilmesinin ardından, doların ateşi yeniden yükseldi.

AP'de Türkiye Oylaması: 'Müzakereler Geçici Olarak Dondurulsun' - onedio.com
AP'de Türkiye Oylaması: 'Müzakereler Geçici Olarak Dondurulsun' - onedio.com

Bağlayıcı niteliği bulunmayan, ancak tavsiye niyeti taşıyan kararın ardından dolar, 3,44 ile yeni rekor seviyesine ulaştı.

"Dolara müdahale etmek doğru değil."

Rekor kıran dolarla ilgili Zeybekci, “Müdahale etmemek, dokunmamak lazım. Piyasa kendi kuralları içinde bunu dengeleyecektir” dedi.

Dolar günü 3,41 seviyesinde kapatmış görünüyor.

Zeybekci, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın sık sık eleştirdiği Merkez Bankası'na ilişkin olarak da, “Ben Merkez Bankamızın 7-8 aydan beri günlük satış ihaleleri düzenlememesini son derece akıllı ve başarılı buluyorum" şeklinde konuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir