Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın En İyi 25 Festivalinden Biri Olan Mistik Müzik Festivali Bugün Başlıyor!

 > -
Abone ol

Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Konya'da 2004 yılından beri her yıl düzenlenen Uluslararası Mistik Müzik Festivali'nin 12.’si 22-30 Eylül 2015 tarihlerinde yapılacak. Dünya halklarının geleneksel mistik müziklerinin sergileneceği Festivalin ücretsiz, halka açık konserleri Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlâna Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek.

En önemli özelliği yerel müzik geleneklerine odaklanıyor olması.

2004 yılından beri düzenlenen festival, ilk yıllarında Aralık ayında Şeb-i Arûs kapsamında yapılıyordu. 2008 yılından bu yana ise, “Hz. Mevlâna’nın Doğum Yıldönümü Etkinlikleri” kapsamında Eylül ayında düzenleniyor.

Dünyanın pek çok ülkesinin yerel müzik gelenekleri bir arada sergileniyor.

Pakistan, İran, Hindistan, Sudan, Yunanistan, İspanya, Senegal, Mısır, Endonezya  gibi pek çok ülkeden birbirinden önemli müzisyenlerin ağırlandığı festivalde, şaman ayinlerinden sema törenlerine kadar pek çok gelenek müzikseverlerle buluşuyor.

“Dünyanın En İyi 25 Festivali” listesinde "Mistik Müzik Festivali" de yer alıyor.

Songlines dergisi tarafından da “Dünyanın En İyi 25 Festivali” arasına alınmış bu festivalin içerik zenginliği ve büyüklüğüne göre Türkiye'de çok bilinen festivaller arasında yer almıyor. Alışılmışın dışında bir festival olması ve alışılmışın dışında bir şehirde düzenleniyor olması bunun en büyük etkenleri olabilir. Ancak bayram tatilini fırsat bilip, bu deneyimi yaşamanızı tavsiye ederiz.

Bu akşam başlayacak ve 30 Eylül'e kadar devam edecek festivalin bu yılki konuları da oldukça büyük.

Festivalin bu yılki konukları Tuva Geleneksel Müziği'nden Huun Huur Tu, Mali Grio Müziği’nde Bassekou Kouyate&Ngoni Ba, Fas’tan Ensemble Thami al-Harraq, Pakistan’dan Jamalluddin Fakir, İran’dan Üstad Mohammed Reza Shajarian, Hindistan’dan Pantid Shiv Kumar Sharma, Japonya’dan Iwami Kagura Gotsu Dan, Sefarad Müziği’nde Rabbi Haim Louk ve tabi ki Konya’nın vazgeçilmezlerinden sema töreninde Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu olacak.

Programı böyle bırakalım, belki bayramda bu leziz festivlin tadına siz de varmak istersiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
raa

yazının orjinali için bkz. aleni intihal.. pes!

Görüş Bildir