Dünya Bankasına Göre İçinde Bulunduğumuz 2017 Yılında Dünyanın En Büyük 10 Ekonomisi

-

Pek çoğumuzu şaşırtacak bir liste olmasa da, geleceğe yönelik tahmin ve öngörüler konusunda kesinlikle dikkate almamız gereken veriler barındıran "2017'de Dünyanın En Büyük 10 Ekonomisi" listesini sizlere Dünya Ekonomi Forumunun makalesinden derledik.

Dünyayı döndüren finans çarkında ülkelerin payı, işte böyle gözükmekte:

Önemli büyüklüğe sahip kısımları Türkçe'ye çevirdiğimiz görselde, sol alt köşede görebileceğiniz gibi, renkler kıtaları temsil ediyor.

İlk sıra elbette ki hiçbirimizi şaşırtmaz.

Dünya Bankasının açıkladığı en son verilere göre, ABD ekonomisi 18 trilyon dolarlık bir hacme sahip ve bu tüm gezegenin neredeyse çeyreğini oluşturuyor (%24.3).

Çin ekonomisi 11 trilyon dolarlık hacmiyle ikinci sırada.

Çin'in küresel ekonomideki payı % 14.8.

Japonya, 4.4 trilyon dolar hacim ve % 6'lık bir oranla Çin'in ardından üçüncü sırada.

İlk üçü takip eden 3 ülke ise Avrupa'dan.

Dördüncü sırada 3.3 trilyon dolar ile Almanya, beşinci sırada 2.9 trilyon dolar ile İngiltere ve altıncı sırada 2.4 trilyon dolar ile Fransa yer alıyor.

Birkaç yıldır ekonomisi muazzam bir ivme yakalayan Hindistan ise yedinci sıraya kadar yükseldi.

Hacmi 2 trilyon dolara ulaşan Hindistan'ı, 1.8 trilyon dolar ile İtalya izliyor.

İlk on sıranın Güney Amerika'dan tek ülkesi ise Brezilya.

Brezilya 1.8 trilyon dolar ile 2017'nin en büyük ekonomileri listesinde dokuz numara. 

Onuncu sıra ise, 1.5 trilyonu geçen hacmiyle Kanada'ya ait.

Yalnızca ABD'nin ekonomisi, ilk 10 sıradaki 7 ülkenin toplam hacminden daha büyük.

☝ Böyle bakınca aradaki farkı çok daha net biçimde görebiliyoruz.

Peki ekonomisi en hızlı büyüyen ülkeler hangileri?

ABD değil, onu söyleyelim. Öncelikle Çin, ABD ile arasındaki açığı epey hızlı kapatıyor. Çin'in 2016 yılında ekonomisi %6,7 büyüdü -ABD'nin ise %1,6. Çin'in, 2017'de Hindistan'dan da hızlı büyüyeceği tahmin ediliyor. Brezilya da kendi başına %3,5 büyüme tahminiyle oldukça iyi kabul ediliyor.

Son olarak, Dünya Ekonomi Forumunun 2050 yılındaki en büyük ekonomiler tahmini ise böyle:

Öncelikle ilk sırayı Çin'in alacağına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. İkinci ve üçüncü sırada ise sırasıyla, Hindistan ve ABD'nin olması beklenmekte. Dördüncü sıra ise sizi şaşırtabilir; şimdilik Endonezya olarak öngörülüyor.

Şaşırtıcı veriler ise bunlarla sınırlı değil 🤔

2050 yılına geldiğimizde, İngiltere onunculuğa kadar düşebilir, Fransa ilk 10'dan, İtalya ise ilk 20'den çıkabilir. Bu ülkelerin yerini alması beklenen ülkeler arasında ise Meksika, Vietnam ve Türkiye gösteriliyor.

Hadi hayırlısı...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
themaniaxx

degerli editor, 'ekonomisi en hizli buyuyenler' arasinda turkiyeyi niye eklemedin? bak yorumlarda kopruler nereye gitti diyenler var.. isine gelen yerde yapistiriyon grafikleri. duzeltme bekliyoruz. ekonomik buyume grafigi lutfen.

feyk

su anki ekonomik veriler uzerinden yapilmis projeksoyonlar. otomasyondaki artis gosden kacan nokta olmus. keza artan otomasyonla uretim gelismekde olan ulkelerden gelismis ulkelere simdiden kaymaya baslamis durumda. cin teknolojiye simdiden cok ciddi yatirimlar yaptigindan bundan cok etkilenmiyecektir ama geri kalan gelismekde olan ulkelerin burdaki projeksiyona uygun geliseceklerini hic sanmiyorum. heleki avrupa birligi tek basina dunyadaki bilimsel arastirmalarin 4de 1ini tek basina yaparken mevcut projeksiyonlarin bu yonde ilerliyecegine hic ihtimal vermiyorum.

nadia

Ay köprüler boşa mı gitti şimdi! Hani 2023 de dünya ülkesiydik! Buna inanan salakların ağzına tüküreyim. Öngörebildiğiniz tek şey çölde bir vaha. O da gerçek değil.

lahme

Sömürenle sömürülen bir değil

corpse-bride

üretim çarklarını çalıştırırsak olabilir bir an evel en cok tüketilen şeylerden başlayarak üretim yapmalıyız

Görüş Bildir