Dövme Yaptırdıktan Sonra Okyanusta Yüzerek Enfeksiyon Kapan ve Hayatını Kaybeden Genç

3.8bPAYLAŞIM

Yeni dövme yaptırdıktan sonra en az iki hafta yüzmemesi gerektiği yönündeki uyarıları dikkate almayan genç adam hayatını kaybetti. Haberin detaylarını sizler için IFL Science'dan derledik.

UYARI: RAHATSIZ EDİCİ GÖRSELLER İÇERİR.

Kaynak: http://www.iflscience.com/health-and-med...

31 yaşındaki bir adam, Meksika Körfezi'nde yüzerken etobur bir bakteriye maruz kalınca hayatını kaybetti.

Genç adam sağ bacağına yeni bir dövme yaptırmıştı ve okyanusta yüzmeden evvel en az iki hafta beklemesi gerektiği yönündeki uyarıları dikkate almadı. 

British Medical Journal Case Reports'da yazılanlara göre, adam Vibrio vulnificus adlı, haliçler ve kıyı bölgeleri gibi birçok deniz ortamında mevcut olan, aynı zamanda  tehlikeli bir patojen olduğu bilinen bir bakteri kaptı. Bakteri kolera ile ilişkilendiriliyor ve bu bakterinin bulaştığı yaralarda ölüm olasılığı %25 civarında oluyor.

Genç adam okyanusta yüzdükten sonra ateşlenmeye ve titremeye başladı.

Dövmesinin etrafında kaşıntı ve kızarıklıklar oluşmaya başladı ve devamındaki iki günde daha da kötüye giden belirtiler sonucunda hastaneye kaldırıldı. Tıbbi tedavi gördüğü hastanede, bacağı morarmaya başladı. Enfeksiyondan ötürü, dövmenin bulunduğu sağ baldırında derin yaralar oluşmaya başladı. 

Bu konudaki araştırma, genç adamın uzun süreli ve sık sık alkol kullanımı dolayısıyla kronik karaciğer hastası olmasının çok fazla olumsuz etkisi olduğunun önemini vurguladı.  Araştırmada şiddetli karaciğer hasarının, bu virüsle birleştiğinde ölüm oranını arttırma olasılığı olduğunu ve uzmanların hastalarını tedavi ederken bu durumun farklında olmaları gerektiği bildirildi. Her ne kadar garanti olmasa da, bunun hastalara yardımı olabilir.

Uzmanlar Vibrio vulnificus adlı bakteriden şüphelendiler. Fakat ilk 24 saat içerisinde genç adam septik şokla savaşmak için yaşam destek ünitesine bağlandı.

Bağışıklık sistemi bakteri dolayısıyla mahvolmuştu ve organları resmen savaş veriyordu. Sonraki birkaç haftada genç adamın durumu iyiye gitmesine rağmen, vücudundaki hasar o kadar şiddetliydi ki, iki aylık yoğun bakımın ardından vefat etti. 

"Ne yazık ki, karaciğer rahatsızlığını anlayabilsek bile, böyle bir durumda antibiyotikler, yara bakımı ve destekleyici bakımın ötesinde uygulanabilecek başka ek bir tedavi yoktur. Hatta uygun antibiyotikler ve destekleyici bakıma rağmen bile, ne yazık ki enfeksiyon çok ciddi bir boyuta ulaşır, bütün vücudu ele geçirir ve hastaların çoğunu kaybederiz." dedi Dr. Nicholas Hedren.

Vibrio vulnificus adlı bakteri, yalnızca dövmeden ötürü oluşan cilt lezyonları ile değil, aynı zamanda bakteriyi taşıyan çiğ balık ve istiridyeler aracılığıyla da bulaşıyor.

En iyi durumda, enfeksiyon antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Fakat bu olayda olduğu gibi en kötü senaryoyu düşünecek olursak, vücut kan zehirlenmesi yaşamaya başlar. Kan zehirlenmesi vücudun patojenlere karşı savaşmak için kendi kendine saldırmasına neden olur.

Bu bakteriye karşı uygulanabilecek en iyi tedavi henüz bilinmiyor, fakat üzerinde çalışmalar yapılıyor.

İlginç olan şu ki, bakteriden ötürü endotoksik şoka girenlerin %85'i erkek iken, %15'i kadın. Östrojen hormonu, vücudu tehlikeli bakterilere karşı koruyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
atticus-fetch

Çıkan sonuç: Meksika Körfezinde asla denize girme.

andy

suşi yemeyin.

alienca

korkunç! bu kadar cool takılmamak lazım.

magical-galaxy

Su 62 kalp emojisini koyan arkadaslarimiz ne dusunuyordu acaba, cok merak ediyorum.

yori

üzücü sanırsam en kötü ihtimalı düşünmek en iyisi 2 hafta sudan uzak dur diyorlarsa bi bildikleri varki öyle diyorlar arkadaşın kendisi vücuduna hiç saygısı yokmuş aşırı alkoldanda karaciyeri iflasmış

Görüş Bildir