Ve Dolar 2.30 TL

 > 
156PAYLAŞIM

Dolar durdurulamıyor!

Doların 2,30'a yaklaşmasının ardınan Merkez Bankası, Ocak 2012'den bu yana ilk defa dövize doğrudan müdahale etti. Müdahalenin ardından 2,27'nin altına inen dolar yeniden yükselişe geçti ve 2,30 lirayı aşarak tarihi rekorunu yeniledi. 

Merkez Bankası yeniden kura müdahale ediyor. Müdahale ile 2.2760'a gerileyen Dolar/TL 17.43 itibariyle 2.2955 seviyesinden işlem görüyor.

MB, yarınki döviz satım ihalesinde asgari 100 milyon dolarlık satış yapacağını açıkladı.

Çin verileri kaynaklı riskten kaçış, Merkez Bankası’nın izlediği para politikasının kurdaki artışı frenlemede yetersiz kalacağı endişeleri ve siyasi kaygılarla bankalararası piyasada 2,29 liranın üzerinde güne başlayan dolar 2,2975 ile tarihin en yüksek seviyesini gördü. Euro 3,1332 TL, döviz sepeti de 2,7075 ile yeni bir rekor kırdı.

Doların 2,30 liraya yaklaşmasıyla Merkez Bankası Ocak 2012'den bu yana ilk kez dolara doğrudan müdahale etti. Müdahalenin ardından dolar 2,27'in altına indi.

Merkez, saat 17.10 itibariyle dolara ikinci kez müdahale etti. Müdahale öncesinde TL karşısında 2,29 seviyesinde olan dolar, 2,27 seviyesine geriledi.

MERKEZ BANKASI'NDAN AÇIKLAMA

Merkez Bankası müdahale ile ilgili şu açıklamayı yaptı: "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir".

  • Milliyet
Haberin Tamamı İçin:

Dolarda Rekor Üstüne Rekor

Piyasalarda sular durulmuyor. Merkez Bankası'nın politika faizi ve faiz koridorunu sabit tutmasının ardından dolar sabah saatlerinde 2,2905 TL ile rekor kırdı. Rekor trendi devam ederken dolar 2.2975 TL'ye yükseldi, bankalararası piyasada 2.30 TL görüldü. Euro cephesinde de sular durulmuyor. Almanya'dan gelen olumlu imalat verilerinin ardından Euro 3.1336 TL'yi gördü. Bu rekorların ardından Merkez Bankası'ndan dolara doğrudan müdahale geldi. Merkez Bankası'nın dolar satışının ardından dolar 2,28 TL'nin altına düştü.

Piyasalar güne yine rekorlarla başladı. Dolar dakikalar içinde 2.2680 TL'den 2.2905 TL'ye kadar yükselerek yeni rekor kırdı.

Dolarda şu dakikalarda rekor trendine devam ediyor. Rekor yenileyerek 2,2975 TL'ye geldi. Bankalararası piyasalarda dolar 2.30 TL'yi gördü.

Euro/TL kuru da sabah saatlerinde bankalararası piyasada 3.1040 TL'yi gördü. Almanya imalat sektörü PMI verilerinin beklentilerin üstüne çıkmasıyla Euro'da diğer para birimlerine karşı yükseliş başladı. Euro 3,1336 TL'ye kadar çıktı. Böylece Euro düne göre yüzde 2.4'e aşkın değer kazandı.

MERKEZ BANKASI'NDAN İKİ SENE SONRA BİR İLK

Bu rekorların ardından Merkez Bankası dolar satarak döviz piyasasına doğrudan müdahale gerçekleştirdi. Merkez Bankası'nın doğrudan müdahalesi sonrası dolar kuru 2.28 TL'nin altına düştü. Merkez Bankası en son 4 Ocak 2012 tarihinde 155 milyon dolar satışla piyasaya doğrudan satış yapmıştı.

"ÖRTÜLÜ FAİZ ARTIRIMI"

Uzmanlar siyasal belirsizliğin devam etmesinin yanı sıra Merkez Bankası'nın son faiz kararıyla piyasaya net mesaj veremediğini belirtiyor.

Merkez Bankası salı günkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında yüzde 4,50 olan politika faizi olan 1 hafta vadeli repo faiz oranını değiştirmemişti. Yüzde 7,75 olan faiz koridorunun üst bandı da aynı kaldı. Yüzde 3.50 olan gecelik borçlanma faizi de yine aynı bırakılmıştı.

Merkez Bankası ek sıkılaştırma uygulanması gerekli görülen günlerde bankalararası piyasadaki faizlerin yüzde 7,75 yerine yüzde 9 civarında oluşmasının kararlaştırıldığını da bildirmişti. Bu karar uzmanlar tarafından örtülü faiz artırımı olarak değerlendirmişti. Merkez Bankası 27 Ocak Pazartesi günü ek parasal sıkılaştırma uygulayacağını da açıklamıştı.

"BELİRSİZLİK" YÜKSELTİYOR

Acar Yatırım Araştırma Müdürü Zeynel Balcı 'ya göre siyasetteki gelişmelerin ardından Merkez Bankasının "Örtülü faiz artışı" yeni tartışmaları da beraberinde getirdi. Zeynel Balcı "Gösterge ve alt ve üst koridor faizlerine dokunulmadan fonlama maliyetinin artırarak döviz kurlarına müdahale düşüncesi etkili olmamış görülüyor. Şimdiye kadar döviz satarak kurları kontrol etmeye çalışıldı. Haziran ayından bu yana 19 milyar dolarlık satışa karşılık Dolar/TL'de yaklaşık yüzde 20 oranında bir artış gerçekleşti. Merkez bankasının faiz konusunda da temkinli davranması ve önümüzdeki döneme ilişkin tavrı konusundaki belirsizlik nedeniyle döviz kurları üzerinde etkili olmadı. Şirketlerin döviz açığını kapatma isteğine bir kısım fiyat marjlarından yararlanmak için spekülatif kazanç elde etmek için alımlarının da etkili olduğu söylenebilir. FED'in geçtğimiz Aralık'ta aldığı likidite kısmaya başlaması varlık alımlarını azaltma kararı ayrı bir baskı unsuru. diye konuştu.

Hürriyet

Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir