Kuzey Kutbu'nda Rekor Erime

 > -

Buz Eriyor İnsanlık Seyrediyor!

Buz Eriyor İnsanlık Seyrediyor!

Kuzey Buz Denizi – ABD Ulusal Kar ve Buzul Verileri Merkezi, Kuzey Buz Denizi’ndeki buzulların, 1979’da kayıt tutulmaya başladığından beri en düşük seviyeye ulaştığını bildirdi. Verilere göre, 16 Eylül itibariyle 3,41 kilometrekarelik bir alanı kaplayan buzullarda 1979’dan beri %45’lik bir küçülme görüldü.

Greenpeace Uluslararası Genel Direktörü Kumi Naidoo, “Bugün, insanlık tarihinin en önemli anlarından biri. Bir nesilden daha kısa bir sürede, gezegenimizin uzaydan görünüşünü değiştirdik. Bundan kısa bir sure sonra, Kuzey Kutbu’nda yaz aylarında buz görülmeme ihtimali var. İklim değişikliğinin etkileri bu kadar ortadayken, dünya liderleri harekete geçmek yerine buzun erimesini seyrediyor. Ancak umuyorum ki gelecek nesiller bugünü, artık iklim değişikliğinin önüne geçmek için küresel adımların atılmaya başlandığı tarihi bir dönüm noktası olarak hatırlar” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Kuzey Kutbu'nda Rekor Erime

Kuzey Kutbu'nda Rekor Erime

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Buzul Erimesi Durdurulamıyor

Buzul Erimesi Durdurulamıyor

Dünyanın en kuzeyindeki Arktik buzullarının erime oranı artık durdurulamaz bir şekilde ivme kazanıyor.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) uydu görüntüleri, Arktik Okyanusu’ndaki buzul oranının, yüzde 24’e indiğini gösterdi.

Küresel kriz kapıda

Yaklaşık 3 milyon 400 bin kilometrekareye denk gelen buzul yüzölçümü, Arktik coğrafyasında buzulların kapladığı alan açısından rekor ölçüde düşük bir alan. 2007’de kırılan bir önceki rekorda, buzul oranı yüzde 29 olarak kaydedilmişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriGreenpeaceUzay
Görüş Bildir