Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bursa Teknik Üniversitesi Evrim Sürecindeki 20 Adım

818PAYLAŞIM

Bursa Teknik Üniversitesinin 2010 yılından bu yana yaşadıklarının, kısa bir özeti...

1. İlk rektörlük binamız, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi içindeki birkaç odadan ibaretti. Hazırlık muafiyet sınavlarımıza bile o odalarda girmiştik.

2. Arama Motorlarına görsel kısmında "Bursa Teknik Üniversitesi" yazdığınızda yalan yanlış kampüs resimleri çıkmaya başlamıştı.

BTÜ, ilk kurulduğu yılda kampüsü olmayan, okul binasının yanında küçük bir gecekondu bulunan bir üniversiteydi. Bahçemizde tavuklar gezerdi. Taştan kaleler yapar, ilkokul çağlarımıza dönerdik.

Yani, bu resmin Bursa Teknik Üniversitesiyle uzaktan yakından alakası yoktur. Rivayetlere göre, bu fotoğraf Yıldız Teknik Üniversitesi'nde çekilmiştir.

3. 2010 senesinde, üniversitemize yer dahi bulunamıyordu.

Son olarak, şehrin göbeğine bina yapılmasını karar verildi. "Geçici Eğitim" için. 5 sene oldu, hala o binadayım.

4. Sonunda o bina yapılmıştı ve öğrenci sayımız bu idi.

40 Makine Mühendisi ve 40 Kimyager adayı. Toplamda 80 kişi başlamıştı. O öğrencilerden 5 yılın sonunda kalan sayısı 25. Bu sene mezun olacak öğrenci sayısı, 10-15.

5. Prefabrik yapıldı tabii ki..

2 katlı binalarımız oldu. 2 bloktan oluşan derslikler. 1 laboratuvar binası. 1 de yemekhane ve kantinimiz için ayrılan bina.

Üst katımızda ders işlendiğinde ve teneffüs başladığında bina sallanıyordu resmen. Projeksiyon cihazının tavana bağlı şekilde sallanması, ilk zamanlarda "deprem mi oluyor?" etkisi, yıllar geçtikçe azaldı.

6. İlk yıllarda bizim logomuz nasıl olacak diye sorarlardı hep, son olarak bu logoda karar kılındı.

3-4 farklı varyasyonlarla, çeşit çeşit logolarımız olmuştu. 

Yaratılmak istenen logonun içeriğinde, bilimin ön planda olması için çabalanıyordu. Yeşil-beyaz, yeşil-mavi, yeşil sarı logolar tasarlanmıştı. Ancak son olarak, yeşil bize uymadı demişler ki büyüklerimiz, turkuaz-beyazdan yana nihai karar verilmiş.

7. Okulumuzun tanıtım broşürleri basılacak diye birimize söylerlerdi, herkes 5 dakika içinde toplanırdı.

Hemen hemen, her gün rektörle muhabbet ettiğimiz senelerdi. Olan kadar insanla fotoğraf çekmek istiyorlardı sürekli. Ünlü olan bizlerdik aslında.

8. Okul içindeki spor turnuvalarında şampiyon olunca, çocuklar gibi mutlu olabiliyorduk.

Futbolda 4 takım, voleybolda 2, baskette 2 takım çıkmıştı. Umarım yanlış hatırlamıyorum.

Anlaşılması gereken nokta, şampiyon olmak çok da zor değildi. İlk 3te olmak garanti gibi bir şey. Herkesin birer madalyası olmuştu o sene. Bazılarının da kupası..

9. İlk Akademik Açılış, tüm godomanlar oradaydı. Sözde destek olacaklardı üniversiteye. 5 yıl geçti, tık yok.

Belediye Başkanlarından, sanayi sektöründeki iş adamlarına, profesörlerden, dernek başkanlarına herkes oradaydı. Şimdilerde anlıyoruz ki, kimse öğrencilerden yana değil, herkes başka şeylerin peşinde.

10. İlk Üniversite Şenliğini es geçmek yanlış olurdu, 80 kişiyle nasıl bir şenlik yapılabilirdi ki zaten?

11. İkinci senemizde, 2 bölüm daha açılarak 4 bölüme sahip bir üniversite olduk. Öğrenci sayısında da kayda değer değişimler oldu.

Haliyle, nüfus arttı. Yeni bir bina daha yapıldı. (Bu seferki gerçek bina, kanlı, canlı.) 

40*4 = 160 kişi daha geldi. İlk 80 öğrencinin 40'ı hazırlığı geçemediği gerekçesiyle okula alınmadı. Bu öğrencilerin yarısı okulu bırakıp, yeniden sınava hazırlandı. Yarısı 1 sene daha denedi hazırlığı geçmeyi. (Okula gelememesi sebebiyle, okulun anlaştığı bir dil okuluna giderek.)

12. Okuldaki tek sosyal aktivitenin, masa tenisi olduğunu hatırlatmak isterim. Tabii ki bugünlerde artık langırt da oynuyoruz.

2 masa tenisi masamızla, turnuvalar düzenler eğlenirdik. İnanmazsınız, çok iyi sporcular yetiştirdik bu dalda. 

Abdülrahim abi langırt getirdi kantine, mertlik bozuldu. Herkes fırfır yapar oldu.

13. Gün geçmiyordu ki, Bursa Teknik Üniversitesi'nde yenilikler olmasın. Pinhani okulumuza geldi. Bizimle halı saha maçı bile yaptı.

2. Üniversite Şenliğimizde Pinhani ve Tuğba Yurt ile anlaşıldı. Tuğba Yurt'un konser gecesi, yağmurdan dolayı iptal edildi.

Ancak Pinhani, konserden sonra halı sahaya gitmek istedi. Biz de okul takımımızla rakip olduk.

14. Gezilerimiz de oluyordu. Temsili değil.

15. Günümüze yaklaşıyoruz. Sabırlı olun. Ana kampüs olarak anılan, Yıldırım Kampüsü giriş kapımız yapıldı.

Giriş kapısı yapıldığında anlamıştık aslında, içeriye de güzel şeyler yapacaklardı.

16. Ki öyle de oldu, binalar yapılmaya başlandı. Hummalı bir çalışma tüm bir yıl boyunca sürdü.

Yine rivayetlere göre, Bursa Teknik Üniversitesi, Türkiye'nin en az devlet katkısı alan 2. üniversite. En az katkı alan üniversite bir Fransız Üniversitesi ve onlar da zaten Fransa Hükümeti'nden de destek alıyor.

Bu zor şartlara rağmen, güzel bir çalışma başlamıştı.

17. Ve taslak halindeki bu resim bu sene içerisinde gerçek oldu. Artık gerçekten yerleşke denilebilecek bir ortamımız oldu.

Emeği geçen herkese teşekkürler.

18. Sene başında üniversitemizin kalabalıklaştığını gören öğrencilerin yüzü bile gülmeye başladı..

Üniversitemizin sahip olduğu yaklaşık 10 aktif topluluk, yeni gelen öğrencilere topluluklarını tanıtırken ilk defa bu kadar mutlu oluyorlardı.

Çünkü eskiden, bir avuç insan zaten birbirini tanıyor ve böyle bir tanıtım gününe ihtiyaç duyulmuyordu.

19. Üniversitede bir bu eksik dediğimiz şey için geri sayım başlamıştı..

Bursa Teknik Üniversitesi Kariyer ve Organizasyon Topluluğu. 

Üniversitenin köklü öğrencileri tarafından kurulan, tamamen öğrenci çıkarları için çalışan bir topluluk. Hem öğrencilerin kariyerine bir nebze olsun "kariyer günleriyle, firmalarla kurulacak staj bağlantılarıyla, söyleşilerle, seminerlerle" katkı sağlamaya çalışacak. Hem de öğrencilerin, sosyallikten de geri kalmamalarını sağlayacak "partiler, geziler, şehir turları, ülke turları, üniversite öğrencilerine yönelik bir çok sosyal aktivite" ile yakın bir zamanda ilgiyi üstüne çekebilecek. 

Bir hayırlı olsun favınızı alırız.

Instagram :  https://www.instagram.com/btukot/

Twitter :  https://twitter.com/btu_kot

Facebook :  https://www.facebook.com/btuKOT/

20. İşin özü, BTÜ geleceğin üniversitesi olma yolunda ilerlemeye çalışıyor. Belki de olacak, buna halk karar verecek.

Biz öğrenciler olarak, Türkiye'nin 5. Teknik, Bursa'nın 2. Üniversitesi olan Bursa Teknik Üniversite'sinin, en azından Bursa'da daha sonra Türkiye'de bilinir olması için elimizden geleni yapıyoruz. Bizim yanımızda olmak senin elinde.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tahirazak16

merhaba , ben 2018 yks sınavı sonrası tercih yapacağım siz bu yazıyı yazdıktan sonra (son 3 yılda) üniversitede yeni bir değişim oldu mu ?

cem-sariyel

Merhaba, evet okulumuzun yeni kampüsü mevcut ve çok büyük değişimler olmuştur.Bu gönderinin güncellenmesi gerekmektedir.

Görüş Bildir