Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Biz Doktor Ela’nın Yeniden Ekranlara Dönüşünü Konuşurken Bilim Dünyasında Geçtiğimiz Haftaya Damgasını Vuran Gelişmeler

161PAYLAŞIM

Yarım kalan hayaller, tarihe geçen keşifler bu hafta bilim dünyasında yaşanan serüvenleri kaçırmak istemeyeceksiniz!

Bu içerik hazırlanırken National Public Radio, Sputnik ve Phys.org sitelerinden yararlanılmıştır.

Haftaya bomba gibi bir haberle başlayalım... 44.000 yıllık dünyanın en eski mağara resimleri keşfedildi!

Endonezya’da bulunan 44.000 yıllık mağara resmi, sanat tarihinin seyrini değiştirirken aynı zamanda dini inanışlarına dair semboller de barındırıyor olabilir. Karmaşık bir av hikayesinin anlatıldığı resimde, yarı insan yarı hayvan figürlerine de rastlanıyor.

Griffith Üniversitesi’nde arkeolog olan Adam Brumm bu eşsiz keşif hakkında "Figürlerin maneviyatla bir ilgisi olup olmadığını bilemeyiz. Ama en azından bu sanatçıların, dine inanmak, doğaüstü olayların varlığına inanmak için ihtiyaç duyulan çeşitli kavramsallaştırma yeteneğine sahip olduğunu söyleyebiliriz." açıklamasında bulundu.

Daha eski tarihe dayanan duvar resimleri tespit edilmişti fakat tarihe geçen en eski figür resimleri Endonezya’da bulunan resimler oldu. 

Beethoven'nın 250’inci yıl dönümü şerefine yarım kalan efsane bestesi yapay zeka sayesinde tamamlanıyor!

Alman besteci Ludwig van Beethoven’in yarım kalan 10. Senfonisi, 2020 yılında 250’inci yıl dönümü şerefine yapay zeka tarafından tamamlanacak.

Bu süreçte, 10. Senfoni üzerinde çalışırken hayatını kaybeden Ludwig van Beethoven’ın geride bıraktığı taslaklar ve diğer eserlerin akışı çözümlenip, şekillendirdiği algoritmaya göre tamamlanması bekleniyor. Tahminen 28 Nisan 2020'de, efsane eserin diğer yarısını da duyacağız...

Nefesimizi kesen bu haber hakkında daha fazlasını merak edenler için... 👇🎼

Bilimle Sanat El Ele: Beethoven'ın Yarım Kalan Eseri 10. Senfoni, Yapay Zeka Tarafından Tamamlanacak - onedio.com
Bilimle Sanat El Ele: Beethoven'ın Yarım Kalan Eseri 10. Senfoni, Yapay Zeka Tarafından Tamamlanacak - onedio.com

Şimdi sizi bilim dünyasının derinliklerine götürüyoruz... Bu hafta Dünya'nın ne derin noktası keşfedildi!

Denman Buzulu'nun aşağısında, deniz seviyesinin 3 bin 500 metre altında buz dolu bir kanyon olduğu tespit edildi ve bu nokta Dünya'daki tüm kıtaların en derin noktası olarak tarihe geçti!

Brokoliden, otomobil parçasına, geri dönüşüm konusunda çığır açan "Barbara Projesi"

Barbara Projesi başlığı altında, Alicante Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarımsal atıklardan araba parçaları üretti. 

Sürdürülebilir parçalar limon, nar, brokoli ve badem kabuğu gibi tarımsal atıklardan elde edildi. Doğal renklendirici ve kuvvetlendirici gibi özelliklerden dolayı seçilen tarımsal atıklar, otomotiv sektörü için geleceğin projesi olurken aynı zamanda gereksiz tarımsal atıkların değerlendirilmesi ileride bizleri nasıl bir dünyanın beklediğini bilmediğimiz için kurtarıcı bir B planı olacak gibi görünüyor.

Süreç hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için... 👇🥦

Modern sanatı bir kere daha sorgulamamıza sebep olan 'Komedyen' bu haftanın gündemine oturdu.

Paris'de bir çağdaş sanat galerisinde, sanatçı Maurizio Cattelan’ın 120 bin dolar değerindeki 'Komedyen' adlı bantlanmış muz eseri kafalarda bir soru işaretiyle birlikte satışa sunuldu.

David Datuno adında bir performans sanatçısı 120 bin dolar ödeyerek satın aldığı muzu duvardan çıkarıp kameraların önünde yedi. Biz olayın trajik kısmı 120 bin dolara muz yemek zannederken, galeri çalışanları David pahalı muzunu yerken duvara yeni bir muz astı. 

Günümüzde sanatın geldiği nokta 120 bin dolarlık bir muz yerken, yerine yenisinin asılmasının verdiği o acı histen daha çok yakıyor canımızı...

"Sanat böyle bir şey miydi?" soru işaretlerine sahipseniz detaylar için içeriğimize bekliyoruz...

Bantla Duvara Yapıştırmak Suretiyle Yapılan 120 Bin Dolar Değerindeki Provokatif Sanat Eseri 'Komedyen Muz' - onedio.com
Bantla Duvara Yapıştırmak Suretiyle Yapılan 120 Bin Dolar Değerindeki Provokatif Sanat Eseri 'Komedyen Muz' - onedio.com

Aklımız almıyor olaylar böyle gelişmiş olamaz dediğiniz noktada yardımınıza içeriğimiz koşuyor.

120 Bin Dolarlık Sanat Eseri Duvara Bantlanmış Muzu Bir Başka Sanatçı Duvardan Alıp Yedi! - onedio.com
120 Bin Dolarlık Sanat Eseri Duvara Bantlanmış Muzu Bir Başka Sanatçı Duvardan Alıp Yedi! - onedio.com

Bu hafta NASA'dan Dünya'nın muazzam bir fotoğrafı geldi!

NASA bu hafta Dünya'nın gece çekilen yeni bir fotoğrafını yayınladı. Bu zamana kadar birçok defa yayınlanan ve uzay çalışmalarında kullanılan görüntüler aynı zamanda bizlere büyüleyici bir serüven sunuyor. 

Suomi NPP isimli bir uydu tarafından çekilen 'Dünya'nın karanlık yüzü' fotoğrafı, ışık kaynaklarını doğru algılayan ve özel bir filtreleme tekniğine sahip, VIIRS isimli bir sistem sayesinde birbirinden kaliteli fotoğrafları uzaydan bizlere ulaştırmaya devam ediyor...

Haftayı bu nefis fotoğrafla kapatırken, bilim dünyasında yaşanan gelişmeleri yakından takip edebilesiniz diye bir önceki içeriğimizi de şöyle bırakıyoruz. 👇

Biz Can Yaman'nın Libidosunu Konuşurken Bilim Dünyasını Bu Hafta Türkiye Salladı! - onedio.com
Biz Can Yaman'nın Libidosunu Konuşurken Bilim Dünyasını Bu Hafta Türkiye Salladı! - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ismail-girgin

Adam muzu bir keriz bulup satsaydı bu kadar sansasyon yapamazdı baktı satamıyor yedi :D

johnfrusciante

Şu başlığı atıp durmayın yeter artık. Gereksiz ne varsa paylaşan ne varsa onedio ama sanki herkes bunları konuşmak istiyor gibi gösteren de onedio. Eskiden bu sitede sadece güzel ve ilginç bilgiler olurdu. Şimdi on haberden dokuzu Şeyma Subaşı can yaman gereksiz ne varsa paylaşıyorsunuz sonra da bu başlığı atıyorsunuz. Her editör farklı ama yine de onedio eski paylaşımları gibisi yok.

selot

bişey dicemm.... 3500 m derinliği ile bu kanyon dunyadaki en derın yer olamazkı. o zaman yaklasık 11000m derınlıge sahıp MARIANA ÇUKURU ne olcak???

ufukdiyoki

Dünyanın değil kıtaların. Mariana çukuru okyanusta.

merve-cindoruk

deniz seviyesinin 3500 m altında yer alıyor kanyon. kim bilir ordaki uzunluğu ne kadar.... Ama belli ki mariana çukurundan derin.

selot

hee affedersın ben dunyanın en derın yerın dıe okumusum, kıtaların dıe degıl...

Gizli Kullanıcı

Yalnız NASA’nın yayınladığı fotoğraf diye paylaştığınız fotoğraf iphone duvar kağıdı. Yani yeni bir fotoğraf değil. 2 yıldır arka plan olarak kullanıyorum o fotoyu. Şimdi NASA yayınladı diye paylaşıyorsunuz.

liar

amk Ela Ela diye kac tane içerik yaptınız, şimdi diyorsunuz ki biz Ela'yı konuşurken şu bu oldu.

Görüş Bildir