Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fazlasıyla Tuhaf Olmasına Rağmen Japonya'da Tamamen Normal Karşılanan Birbirinden İlginç 19 Gelenek

1.8bPAYLAŞIM

Japonya'nın birbirinden inanılmaz alışkanlıklarını ve gerçeklerini görünce çok şaşıracaksınız!

1. Japonya'da drenaj kanalları o kadar temiz ki bazılarında koi balıklarına bile rastlayabilirsiniz.

Japonya'nın çok temiz bir ülke olduğu çoğu kişi tarafından bilinir. Ancak kanallarında koi balıklarının yüzmesi Japonya'yı temizlik açısından başka bir seviyeye çıkarmaktadır.

2. "İç çamaşırlarımı yıkar mısın?" aslında bir evlilik teklifidir.

Bazılarımıza göre bu biraz onur kırıcı olsa da Japonlara göre bu erkeklerin  en özel eşyalarından birini yıkayacak kadar kadına güvendiği anlamına gelmektedir.

3. Küçük suratlar güzel olarak değerlendiriliyor.

Batı kültüründe küçük bir surata sahip olduğunuz söylendiği zaman bu biraz kafa karıştırıcı olabilir. Örneğin Madonna'nın da yer aldığı bir Japon gösterisinde Madonna'ya küçük bir suratı olduğu söylenmiş. Ancak kafası karışan Madonna bunu "Ama kocaman bir kalbim var" diyerek yanıtlamıştır. Sunucu onun güzelliğine iltifat ettiği halde Madonna belki de bu iltifatı yanlış anlamış olabilir 😂

4. Yaz ayları bazı insanlar için ekstra kıyafet gerektirmektedir.

Özellikle Osaka ve Kyoto'da yaz ayları çok sıcak geçmektedir. Dolayısıyla bazı kadınlar güneşin zararlı ışınlarından korunmak için daha fazla özen gösterirler. Bazı ülkelerdeki kadınlar, yaz aylarında ince elbiseler tercih etse de Japon kadınlar cilt kanseri olmayı riske atmazlar ve bronzlaşmayı tercih etmezler.

5. Güneş gözlükleri genel olarak sadece ünlüler tarafından kullanılır.

View this post on Instagram

ひさびさにー。 わたしはダメな母ちゃんです。 自分が、おもっていた母ちゃんにはなれていなくて だめだなぁ。だめな母親やっちゃってんなぁ、 と。自分でおもってきた 母ちゃんを一度 ゼロにしてみよう。 彼女が近い未来 なにか普通に失敗をしたときに 普通の子でも失敗するようなことでも 芸能人の親だから。とか ね、彼女に言われたくないから 人一倍 厳しくしてきちゃったことに 彼女にとったら 芸能人だろうが関係ないのに ただ私の立場を押し付けてしまっていたことだろうに。 今更 これでよかったんだろうか。とか。 うん!いまね!自分、ブレッブレ💨💨💨 だから普通の5歳になったばかりの子に比べたらかなりしっかりしちゃってて 聞き分けもいいのにね、、、 何度も何度も1000回くらい言ってるのに言い続けても わかってくれないことも なんでわかんないの?みたいなことがあって いよいよ 心がポキって折れて ひどいことばかり気づいたら言ってしまったり…😢 なんでこんなにわかってくれないの?だけの感情しか最近なかったけど いつしか りりなに完璧を、毎日100点を求めていたから 全てが悪循環にしかまわらなかったのかもしれない。 んで旦那にはわかったようなことを言われ、わかってないくせに わかったようなこと言うなと、腹が立ち 旦那の前と私の前じゃ 全然違う長女をみると 長女と旦那にも腹が立ち、、😂 でも今日 泣きながら話し合って 旦那に言われた ひとつだけは 受け入れてみた。 根気負けしたらだめだと。 笑 だな。 っと。 もう知らねーよ!とかどこかに1人で行っちゃいたいとか1人になりたいとか! と投げ出したくもなるけど、 私みたいな バカな母親だけぢゃなく 母親みんな いろんな育児の壁を乗り越えて乗り越えて 頑張ってるんだもんなぁ! だから よく 優樹菜育、憧れてます! とか嬉しい言葉頂きますが、 うそつきたくないからいいます。 わたしいま、ほんとうにだめな母親っす!まぁ、なにをもって、 いい母親なのかとか正解なんてありませんが、 でも、 娘たちにとって 最高な世界で1番のママだよ。て言われるようには、頑張りたいと 改めて思いましたね。 長々と。おつきあいありがとうございました😂 #語っちゃう系 #どーでもいいけどむかついて適当に投げたおむつ #結構遠めのゴミ箱に入った瞬間 #気持ちが少し楽になった 笑 #なんなん自分 #単純クソ馬鹿野郎だぜ #そんなもんっしょー、

A post shared by yuuukiiinaaa (@yuuukiiinaaa) on

Güneş insanları rahatsız ettiği zaman Japonlar genelde gözlük takmak yerine şemsiye kullanmayı tercih etmektedirler. Bu şık parça sadece ünlüler, modayla ilgilenen insanlar ve turistler tarafından kullanılmaktadır.

6. Ramen veya soba yenirken, erişteler şapırdatılarak yenilmelidir.

Japonlar sessiz bir kültür anlayışına sahip olsa da, erişte yerken şapırdatarak yenilmesi gerektiğine inanmaktadırlar. Bunun nedeni ise sıcak eriştelerin şapırdatarak yenildiğinde dile direkt temas edene kadar soğumasıdır.

7. Serçe parmak ve kırmızı iplik

View this post on Instagram

@weddingisland_angerobe をフォローして、 『 #アンジェローブ 』のタグで. お写真を投稿してくださいね**. . ——————————. . 前撮りでの一枚📸💕 前撮りではいろんなグッズを使って 写真を撮る事ができますよ! .——————————. . -アンジェローブの公式HPをcheck** http://www.angerobe.co.jp/sp/ -ブライダルフェアの予約はコチラから♪ http://www.angerobe.co.jp/sp/fair/ . ——————————. . ぜひ『 #アンジェローブ 』のハッシュタグで. ウェディングの写真を投稿してくださいね**. ステキなお写真はこちらのアカウントでリグラムさせていただきます♪. . また『#アンジェローブ』のハッシュタグで投稿していただいた#アンジェ嫁 様は必ずフォローさせて頂きます💕 プレ花嫁さんも卒花嫁さんもずーっと繋がっていきましょう💕 . #wedding #weddingdress #colordress #ウェディングブーケ #weddingbouquet #ナチュラルブーケ #クラッチブーケ #プレ花嫁 #かわいい #結婚式準備 #卒花 #東海プレ花嫁 #名古屋プレ花嫁 #リニューアルオープン #アンジェローブ #名古屋結婚式場 #婚約 #プロポーズ #港区 #金城ふ頭 #natural #ナチュラル #ナチュラルウェディング #naturalwedding #白無垢 #前撮り和装

A post shared by アンジェローブ 名古屋 結婚式場 (@weddingisland_angerobe) on

Çin ve Kore kültüründe olduğu gibi Japonlar da birbirlerinin kaderinde olan kişilerin tanrılar tarafından kırmızı bir bağ ile bağlandığına inanırlar. Bu bağ esneyebilir, düğüm olabilir ancak asla kopmaz.

8. "Bana her gün miso çorbası yapar mısın?" da bir evlilik teklifidir.

"Bu kişi evi için aşçı mı arıyor acaba?" diye düşünebilirsiniz. Ancak bu evlilik teklif etmenin dolaylı bir halidir. Japonlar her gün miso çorbası içerler ancak çorbayı nasıl tercih ettikleri evden eve göre değişir. Bu teklif de Japon kültürünün en önemli parçalarından biri olan her gün yenilen öğün olan miso çorbası yapması için o kişiye güvendiğiniz anlamına gelmektedir.

9. Avukatlar altından yapılmış özel bir rozet takarlar.

Diğer ülkelerdeki avukatlar sadece iş kartlarına sahipken Kore ve Japonya gibi ülkelerde avukatlar ceketlerinin üzerine rozet takmaktadırlar.

10. Japonya çok temiz olmasına rağmen çok az çöp kutusuna sahiptir.

Turistler böylesine temiz bir ülkede çok az sayıda çöp kutusuyla karşılaştıkları için şaşırırlar. Çöp kutuları genellikle otomatların yanındadır. Mağazaların dışındaki bazı çöp kutuları ise sadece o mağaza tarafından kullanılmaktadır. Bu yüzden Japonlar genellikle ellerinde bir çöp olduğu zaman eve gidene kadar onu taşırlar ve en düzgün bir yol olduğu için evde kendi çöp kutularına çöplerini atarlar.

11. Kızların ve erkeklerin neredeyse hepsinde perçem vardır ve saçları kahverengidir.

Perçem veya  "mae-gami" genç ve güzel Japon suratlarında sıklıkla rastlanılmaktadır. Muhtemelen bunun nedeni ise kültürlerinin sevimlilik yansıtması ve küçük suratların güzel olarak algılanmasından dolayıdır. Çoğu Japon siyah saçla doğmalarına rağmen sonradan saçlarını kahverengine boyatmaktadır.

12. Duşa girmeden önce vücutlarını duşun dışında yıkamaktadırlar.

Japonlar vücutlarını her zaman duşa girmeden önce ıslatır ve bunun nedeni ise küvetteki suyun aile bireyleri tarafından ortak kullanılmasıdır. Küvete konulan bir toz sayesinde su temiz kalmaktadır.

13. Allık, göz ve dudak makyajından daha önemlidir.

Japon kadınlar koyu renkler yerine açık renkleri tercih etmektedir. Ancak allığı biraz fazla kullanmaktadırlar. Bunun nedeni ise yüzlerinin daha yeni spor yapmış gibi taze ve canlı durması içindir.

14. Noel, Sevgililer Günü gibi kutlanmaktadır.

Birçok ülkede Noel aileyle kutlanmasına rağmen Japonya'da Sevgililer Günü'nün bir başka etkinliği gibi kutlanmaktadır. Çiftler geceyi birlikte geçirmek için otelde kalırlar, dolayısıyla Noel arefesinde neredeyse tüm oteller tamamen dolu olur.

15. Etkinliğin türüne ve günün önemine göre türbe, kilise ve tapınak ziyareti yapılmaktadır.

Sıradan Japon bir kişinin hayatında, farklı günlerde ve etkinliklerde 3 farklı dini yere gidilmektedir.  Shichi-Go-San festivalini kutlamak için türbeler ziyaret edilir. Düğünler genellikle kiliselerde yapılır ve cenazeler tapınaklarda yapılmaktadır.

16. Burcunuz yerine kan grubunuz kişiliğinizi belirler.

Çoğu ülkede bir insanın kişiliğini öğrenmek için burçlar öğrenilse de Japonya'da kan grupları bunun yerine geçmektedir. Mesela A kan grubu düzenli ve utangaç kişileri temsil ederken, 0 iyimser ve hırslı, AB eksantrik ve B ise bencil olduğunuz anlamına gelmektedir.

17. Restoranlardaki sıcak havlular yemekten önce kullanılmalıdır.

Yemekten sonra ağız temizliği için kullanılan peçetelerin yanı sıra sıcak havlular yemekten önce ellerinizi temizlemeniz için gelmektedir. Yüzünüzü veya boynunuza bu havluyla kurulamanız ise kötü bir tutum olarak algılanmaktadır.

18. "Evet" ve "Hayır" için aynı kelimeyi kullanırlar.

"Evet" anlamına gelen hai kelimesi ve "hayır" anlamına gelen iie kelimelerine sahip olmalarına rağmen Japonlar ii desu kelimesini tercih etmektedirler. Bunun evet mi hayır anlamına mı geldiğini ise jest ve mimiklere bakarak veya nasıl söylendiğini göz önüne alarak anlayabilirsiniz.

19. Çiğ yumurta Japon öğünlerinde oldukça yaygındır.

İnsanlar her zaman Japonların çiğ yumurta yiyip yemediğini merak etmektedir. Cevap ise evet. Çiğ yumurta pirincin, etin ve çorba bazlı eriştelerin yanında genellikle yenmektedir.

BONUS: Uzun kollu kimono sadece evlenmemiş genç kızlar tarafından giyilmektedir.

Uzun kollu kimonolar genellikle kızların 20. yaş günü kutlaması için aileler tarafından kiralanır ya da satın alınır. Evli kadınların bunu giymesi hoş görülmez. Aksi takdirde diğer erkeklerin dikkatini çekmeye çalıştığı düşünülebilir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nesibe-cansin-karakas

12 yi sevmedim ıyy :/

mightyherairony

O kadar yanlış ki... Bari azıcık araştırsaydınız

aysegulliver

Japonların %60'ı dışarda maske ile gezerler, bunun birkaç sebebi vardır: 1) Başkalarına hastalık bulaştırmamak için (başka insanlara saygılarından) 2) Başkalarından hastalık kapmamak için 3) Yüz güzelliği ve pürüzsüzlüğü onlar için çok önemli olduğundan sivilce, diş teli, yamuk diş gibi görüntülerini bozan herhangi bir şeyi gizlemek için 4) İş görüşmeleri veya toplantılara giderken karşısındaki kişi tipine/güzelliğine göre karar vermesin diye 5) Moda haline geldiği için

Gizli Kullanıcı

Sidikli donlarımı yıka diye evlenme teklifi ha. Gayet dürüst. Hiç tuhaf değil bence. Sonuçta o donları yıkıycaksınız.

iminlovewithqueen

zorunda mıyız ?

olkan-jorge-gundogdu

Yine bir feminist çıktı karşımıza. Sen evde daha çok oturursun

quatro

Gözlük olayı tamamen palavra bence editör götünden uydurmuş...

Görüş Bildir