Görüş Bildir

etiket Bir Dönem Kapandı: Yıldız Kenter’i Kaybettik

Anasayfa > Gündem

Önceki gün yoğun bakıma kaldırılan usta tiyatrocu Yıldız Kenter, saat 19.00 sıralarında tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Bir süredir evinde tedavi gören usta tiyatro oyuncusu Yıldız Kenter, akciğer rahatsızlığı sebebiyle dün hastaneye kaldırılmış ve yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınmıştı.

İstanbul Amerikan Hastanesi'nde tedavi gören 91 yaşındaki Kenter, akşam saatlerinde yaşamını yitirdi.

İstanbul Amerikan Hastanesi'nde tedavi gören 91 yaşındaki Kenter, akşam saatlerinde yaşamını yitirdi.

Yıldız Kenter kimdir?

Yıldız Kenter kimdir?

11 Ekim 1928 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Asıl adı Ayşe Yıldız'dır. Annesi İngiliz Olga Cynthia Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını aldıktan sonra adı Nadide Kenter olarak değişmiştir ve babası Türk diplomatı Ahmet Naci Kenter'dir.

Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bölümünü sınıf atlayarak bitirdi. On bir yıl Ankara Devlet Tiyatrosunda çalıştı. 'Rockefeller' bursu kazanarak, American Theatre Wing, Neighbourhood Play House ve Actor’s Studio’da oyunculuk ve oyunculuk öğretiminde yeni teknikler üzerine çalışmalar yaptı. Ankara Devlet Konservatuvarı'na hoca olarak atandı.

1959'da Devlet Tiyatrosu’ndan ayrıldı. Muhsin Ertuğrul ile bir yıl çalıştı. Kardeşi Müşfik Kenter ve eşi Şükran Güngör ile Kent Oyuncuları Topluluğunu kurdu. Daha sonraki yıllarda sürekli olarak Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık'ta 'Değişen Eğitim Metotları' ve 'Oyunculuk Metotları' üzerine çalışmalar yaptı.

1962’de tiyatro hizmetlerinden ötürü “Yılın Kadını” seçildi. 1968’de İstanbul’da Kenter Tiyatrosunun binasının inşaatını tamamladı. Sinema oyuncusu olarak üç kez “Altın Portakal” ödülüne layık görüldü. Sovyetler Birliği, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Almanya, Hollanda, Danimarka, Kanada, Yugoslavya ve Kıbrıs’ta İngilizce ve Türkçe oyunlar sergiledi.

100’ün üstünde oyun oynadı. 100’e yakın oyun sergiledi. Shakespeare, Çehov, Brecht, Inoesco, Pinter, Albee, Tennessee Williams, Alan Ayckbourn, Arthur Miller, Brian Freil, Neil Simon, Athol Fugard, Sergey Kokovkin gibi pek çok yazarların yanı sıra Melih Cevdet Anday, Necati Cumalı, Güner Sümer, Adalet Ağaoğlu, Zeki Özturanlı, Güngör Dilmen, Muzaffer İzgü gibi pek çok Türk yazarının oyunlarını da sahneye koydu, oynadı.

Profesör Yıldız Kenter, 37 yıldır sahne hocalığı yaptı.

Usta tiyatrocunun hayatını kaybetmesinin ardından sosyal medyada başsağlığı mesajları paylaşıldı👇

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Monser

Hiç unutmam t.e.m studio larında yemekhanede sıraya girerdi elinde tabldot.Yer vermek isteyenleride istemezdi kimsenin sırasını almazdı.Eski Türk kadını işte... Devamını Gör

Ercan

yeri dolmayacak değerlerimizdendi Yıldız hanım..bizi et kütlelerine bırakman ne kadar acı

reflex

Siyah beyaz dünya'mın gerçek yıldızı!oyunculuğu gözleriyle,beden diliyle ve vurgulu sesiyle sergileyen ve ben de,fırtınalar koparan,ince narin,ama varlığı bü... Devamını Gör