Görüş Bildir
Haberler
Bilim İnsanları Elektrik Akımıyla Hafızayı Güçlendirdi

Bilim İnsanları Elektrik Akımıyla Hafızayı Güçlendirdi

Ulaş
30.08.2014 - 15:49
İçeriğin Devamı Aşağıda

Amerikalı bilim adamları, beynin belirli bir bölgesine özel yöntemle elektrik akımı vererek hafızayı güçlendirmeyi başardı.

Araştırmacılar, manyetik titreşimler yardımıyla elektrik akımı verilmesine dayanan Transkraniyal Manyetik Uyarım (TMS) yöntemiyle en az 24 saat içinde olayları hatırlama yeteneğinin arttırılabildiğini ve bu etkinin zaman içinde azalmadığını bildirdi. Yeni yöntemin Alzheimer hastalığının ilk evresi, beyin travmaları ve kalp krizi gibi nedenlerle ortaya çıkan hafıza kayıplarının tedavisinde yeni bir sayfa açması bekleniyor.

Araştırma, olayların hatırlanmasının beynin pek çok bölgesiyle, ana hafıza yapısı olarak adlandırılan hipokampüsün tıpkı bir orkestra gibi uyum içinde çalışmasını gerektirdiğini gözler önüne seren ilk çalışma olması açısından önem taşıyor. Yardımcı Doçent Dr. Joel Voss başkanlığında yaşları 21 ile 40 arasında değişen 16 katılımcı üzerinde yapılan araştırma, Science dergisi ve Northwestern Üniversitesi’nin internet sitesinde bilim dünyasına tanıtıldı.

Araştırmacılara göre hipokampüsün doğrudan elektrik akımı verilerek uyarılmasıyla hafızanın geliştirilmesi mümkün. Ancak beynin bu bölgesinin manyetik titreşimlerin geçmesine izin vermeyecek kadar derinde olması nedeniyle hipokampüse doğrudan akım vermek mümkün olmuyor. Bu nedenle Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR) yardımıyla hipokampüsle yakından bağlantılı, sadece 1 santimetre büyüklüğündeki bir alanın varlığını saptayan araştırmacılar buraya elektrik akımı verme yoluna gitti. Saptanan alana elektrik akımı verilmesinin ardından katılımcılar üzerinde yapılan hafıza testleri bu yöntemin belleğin güçlendirilmesinde etkili olduğunu gösterdi.

İnsanlardaki öğrenme gücünün, beyinde birbiriyle uyum içinde çalışan bölgelerinin sayısının çoğalmasına bağlı olarak arttığına işaret eden Voss, elektrik akımıyla uyarılmalarının ardından beyindeki bölgeler arasındaki uyumun arttığını yaptıkları çalışmayla açıkça gösterdiklerini ifade etti.

  • AA
Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/haf...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Mr. Nobody

verin 380 abi ben hazırım

Mehmet Emre Doğan

denemeyin gençler hastaneden yazıyorum