Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Başbakan'dan CHP'ye: 'Paralelcilerle Koalisyon Yaptınız mı, Yapmadınız mı?'

 > -

Başbakan Davutoğlu, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'na, "Paralelcilerle koalisyon yaptınız mı, yapmadınız mı?" diye sordu.

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Trabzon İl Kongresi'ne katıldı. Ak Parti il kongresinde hitap eden Davutoğlu, Şişli Belediyesi'nde darbe yapılmaya çalışıldığını belirterek "Baktılar ki Türkiye'de darbe yapamıyorlar darbecilik bulaşmış ya Şişli Belediyesi'nde darbe yapmaya kalktılar birbirilerine karşı. Baktılar ki demokrasi Türkiye'de kökleşti ve darbe yapmak mümkün değil, alışkanlık bu ya terk edemediler. Birbirilerine karşı Şişli Belediyesi'nde darbe yapmaya kalkıyorlar. Birisi diyor ki bizi tehdit ediyorlar, şantaj yapıyorlar. CHP bu milletin kültürüne bu milletin geleneğine düşman olduğu kadar bu ülkenin demokrasi geleneğine de düşmandır" ifadelerini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, ayrıca CHP Milletvekili Birgül Ayman Güler'in 'Partim cemaat ile ittifak yaptı' açıklaması üzerinden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na çağrıda bulunarak "Bir CHP milletvekili dedi ki, '30 Mart'ta biz paralelcilerle koalisyon yapmıştık, hata yaptık' dedi. Kılıçdaroğlu, biz demiyoruz. Sizin milletvekiliniz diyor ki CHP, paralelcilerle koalisyon yaptı. Şimdi çık ve açıkla. Paralelcilerle koalisyon yaptınız mı yapmadınız mı? İttifak yaptınız mı yapmadınız mı? Millet iradesini ipotek altına almak için kimlerle kapalı kapılar ardında ne konuştunuz?" dedi.

"BÜTÜN İKTİDAR PLANLARINI BOŞA ÇIKARACAĞIZ"

Konuşmasında Gezi olayları ile 17-25 Aralık operasyonlarına değinen Davutoğlu, "Mayıs 2013'te İMF'ye son taksidi ödediğimizde bir daha bu millete dış borç arama zilleti aratmasın diye Rabb'imize dua ettiğimizde hemen arkasından Gezi provokasyonlarını başlattılar. Sonra 17-25 Aralık provokasyonları. Daha sonra çatı aday adı altında bir koalisyonla başbakanımızın, cumhurbaşkanlığını engelleme çalışmaları. Burada iki yol çıktı. Bir Ak Parti'nin tercih ettiği yol. Bu yol Anadolu'yu karış karış dolaşarak milletimizden izin milletimizden dua alarak yola çıkma tercihi. Diğeri ise ya Ankara'nın ya Pensilvanya'nın ya başka şehirlerin başka merkezlerin karanlık odalarında iktidar yapma planları. Bütün bu iktidar planlarını boşa çıkardık. Boşa çıkaracağız" diye konuştu.

"BİZ DARBEYE KARŞIYIZ, DİYEMEDİLER"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)'nin darbeye karşıyız, diyemediğini savunan Başbakan Davutoğlu, "Her yerde vatandaşlarımızla buluşup tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek vatan derken birileri oturdukları yerde başka karanlık planlar içine girmeye kalkıştılar. CHP bizden sonra kongre yaptı. Bizim kongremiz bir vefa kongresiydi. Bir erdem kongresiydi. CHP'nin kongresi ise parçalanma, ayrışma, hakaret kongresi oldu. 3 aydır CHP içinde fırtınalar dinmiyor. Ulusalcılar, şucular, bucular diye ayrıldılar. Biz hiçbir partinin problem yaşamasını istemeyiz. Ama eğer bir parti kendi içinde böylesine problemler yaşıyorsa bunun sebebi milletten kopuk olmasıdır. Meclis'te bütçe görüşmelerinde Mısır darbesini neredeyse savunduklarında dönüp darbecisiniz dediğimizde sinir uçlarına dokunmuş bir şekilde ayağa kalktılar. Sanki biz onların ayağa kalkmasından korkacağız gibi. Biz zaten hem kendimiz ayağa kalkmışız hem milletimizi ayağa kaldırmışız. O günden bugüne biz darbeye karşıyız, 27 Mayıs'a, 28 Şubat'a karşıyız diyebildiler mi? Diyemediler" ifadeleri kullanıldı.

"BUNLARIN KÜLTÜREL GENLERİNDE DARBECİLİK VAR"

Şişli Belediyesi'nde yaşanan olayları hatırlatan Davutoğlu, belediyede darbe yapılmaya çalıştığını belirterek "Bunların kültürel genlerinde darbecilik var. Baktılar Türkiye'de darbe yapamıyorlar darbecilik bulaşmış ya Şişli Belediyesi'nde darbe yapmaya kalktılar birbirilerine karşı. Baktılar ki demokrasi Türkiye'de kökleşti ve darbe yapmak mümkün değil, alışkanlık bu ya terk edemediler. Birbirilerine karşı Şişli Belediyesi'nde darbe yapmaya kalkıyorlar. Birisi diyor ki bizi tehdit ediyorlar, şantaj yapıyorlar. CHP bu milletin kültürüne bu milletin geleneğine düşman olduğu kadar bu ülkenin demokrasi geleneğine de düşmandır. 1,5 yıldır şer odakları her türlü koalisyonu deniyorlar. MİT TIR'larına operasyon yapıp sonra uluslararası medya ile koalisyon halinde Türkiye'yi dünyada suçlu duruma düşürmek istediler. Ne yaparlarsa yapsınlar Türkiye'nin mazlumlara kapısını açan Suriye politikasını göz ardı edemeyecekler. Öyle koalisyonlar kurdular ki içeride ve dışarıda Türkiye'de siyaseti dizayn etmeye çalıştılar. 17-25 Aralık komplolarından sonra 30 Mart'a kadar acaba Ak Parti sendeler mi, diye sokak sokak dolaştılar. Bütün şehirlerde koalisyona yöneldiler. Paralel çetenin orkestrasyonunda değişik alternatiflerle koalisyonlar denediler. Ama 30 Mart'ta milletimiz dedi ki, bütün bu tuzakları görüyorum ve bu tuzakların karşısında yiğit insanları desteklemeye devam edeceğim, dedi" şeklinde konuştu.

"BİZ HERKESİN MASKESİNİ İNDİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

CHP Milletvekili Birgül Ayman Güler'in paralel yapı ile ilgili açıklamaları üzerinden CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na çağrıda bulunan Davutoğlu, "Cumhurbaşkanımızın seçim sürecinde 10 Ağustos'a giderken bu sefer çatı aday etrafında koalisyonlar kurdular. Şimdi de perde gerisinde bu koalisyonlar devam ediyor. Bir CHP milletvekili dedi ki, '30 Mart'ta biz paralelcilerle koalisyon yapmıştık, hata yaptık' dedi. Kılıçdaroğlu, biz demiyoruz. Sizin milletvekiliniz diyor ki CHP, paralelcilerle koalisyon yaptı. Şimdi çık ve açıkla. Paralelcilerle koalisyon yaptınız mı yapmadınız mı? İttifak yaptınız mı yapmadınız mı? Millet iradesini ipotek altına almak için kimlerle kapalı kapılar ardında ne konuştunuz? Bu paralel çete mazlum ve mağdur insanlara karşı yaptığı operasyonlar şimdi su yüzüne çıktığında ilk kez bu çeteye sahip çıkan yine CHP oldu. Biz herkesin maskesini indirmeye devam edeceğiz" açıklamasında bulundu.

Bahar DEMİREL / TRABZON, (DHA)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir