Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bakan Zeybekçi: 'Türkiye ile Yunanistan En Büyük Hatayı Zorunlu Göç Konusunda Yaptılar'

 > 
17PAYLAŞIM

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ile Yunanistan'ın tarihte yaptığı en büyük hatanın zorunlu göç olduğunu söyledi.

İZMİR

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından İzmir'de düzenlenen "Türkiye-Yunanistan İş Forumu"nun açılışında yaptığı konuşmada, forumun iki ülke arasındaki ilişkilerin geleceği açısından büyük önem taşıdığını belirtti.

"Bu adım inşallah hayırlara vesile olur" diyen Zeybekci, insanların bazı şeyleri seçme hakkının bulunmadığını, komşuluğun da bunlardan biri olduğunu ifade derek, şöyle devam etti:

"Bazı şeyler vardık ki seçemezsiniz, bazı şeyler vardır ki kararı size ait değildir. İnsan annesini, babasını, kardeşini seçemez. İnsan çocuğunu seçemez, vatanını, coğrafyasını seçemez. Seçemediği bu özelliklere de çok büyük bir sevgiyle sarılmak zorundadır. Türkiye ile Yunanistan bu özelliklere sahip birer ülkedir. Bir birlerini seçme hakkı yoktur, bir birlerini seçme imkanları yoktur. Birinin diğerine 'seni istemiyorum' deme hakkı yoktur. Böyle bir alternatif yoktur, böyle bir şans yoktur. Ama bence zor olanı zorlamaktan ziyade kolay olanı yapmak lazım. Bir birini çok sevmeleri gereken iki ülke olarak düşünüyorum."

Birlikte hareket etmenin önemi

İki ülkenin birlikte hareket etmesinin önemine dikkati çeken Bakan Zeybekci, "Eğer akıllı olursak, 1 artı 1'i 2 değilde, 1 artı 1'i 3, 1 artı 1'i 4, 1 artı 1'i 5, 7-8-11 yapacaksak eğer, işbirliği yapmak zorundayız. Aynı denizin iki tarafında aynı kıyının 3 kilometrelik 5 kilometrelik mesafesinde aynı rüzgardan beslenen, aynı yağmurun altında ıslanan aynı coğrafyanın ve kültürün bir çok şeyi birlikte paylaşan ülke bence bugüne kadar maalesef ciddi hata yapmıştır" diye konuştu.

Zorunlu göç büyük hata

Ekonomi Bakanı Zeybekci, iki ülkenin yavaş yavaş birbirlerini tanımaya başladığına işaret ederek, şunları söyledi:

"İki ülkenin tarihinde yaptığı en büyük hata savaşmalarıydı ama savaşmaktan daha kötü bir hata bu zorunlu göç oldu. Buradaki Anadolu'daki insanlarının göç ettirilmesi, adalardaki ve Yunanistan'daki insanların zorla göç ettirilmesidir. Elimizdeki en büyük fırsatı böyle teptik. İki ülke arasındaki en büyük köprüyü yıktık, en büyük imkanı ortadan kaldırdık. Keşke o hata yapılmasaydı, keşke o zorunlu göç olmasaydı. Keşke birlikte yaşama kültürü ilelebet devam etseydi. Bütün bu coğrafyada yine bizim dostlarımız, komşularımız, arkadaşlarımız yerinde kalsaydı. Girit'te, Rodos'ta, Selanik'te de Türk kökenle Yunanistan vatandaşları orada kalsaydı."

Yunanistan'daki anısını anlattı

Nihat Zeybekci, geçmişte kendisi için Yunanistan'ın her denize girdiğinde "karşı ada, karşıdaki komşu" gibi göründüğüne değinerek, şöyle konuştu:

"2005 yılında Denizli Belediye Başkanı olduğum dönemde Türk-Yunan ortaklığında yapılan bir kültür etkinliği için Samos ya da Sisam'a gitmiştik. Hangisi Türkçe hangisi Yunanca bilmiyorum. Yunan tarafı Samos mu diyor. Bunda bile iki tarafta itilaflar var. Oraya gittik, bizi çok güzel ağırladılar. O küçük adanın merkezinde bir okul bahçesinde çok doğal ortamda bizi karşıladılar. Ada halkı evlerinden karnıyarık, cacık getirdiler. Çok önemli bir şey yaşadım. Çok yaşlı bir kadın geldi, bana Türkçe 'hoş geldin' dedi. 'Biz seninle akrabayız' dedi. Olabilir, bundan memnun olurum dedim. Nereden akrabayız dedim. 'Senin soyadın Zeybekci, bizim de soyadımız Zeybeki' dedi."

İki ülkenin bir araya gelmesi durumunda karşılıklı kazançların ortaya çıkacağını vurgulayan Zeybekci, turizmde çok büyük işbirliğinin yapılabileceğini yineledi.

Zeybekci, "Ege'nin rüzgarını, turizmini, koylarını birlikte pazarlayabiliriz. Ege'nin imkanlarını birlikte bütün dünyaya pazarlayabiliriz. Önümüzdeki yıllarda birçok projeyi bir çok etkinliği birlikte yapabiliriz. Japonya-Kore örneği çok önemli. Dünya kupasını beraber düzenlediler. Biz niye uluslararası etkinliklerde işbirliği yapmayalım. Bir birini tamamlayan iki ülke. Diğer taraftan da çok büyük avantajlarımız şu. Yunanistan'ın potansiyeli sadece yüz ölçümü, nüfusu veya ekonomisiyle sınırlı değil. Türkiye'nin de potansiyeli sadece yüz ölçümü sınırlı değil" şeklinde konuştu.

İki ülkenin Balkanlar'da, Orta Asya'da ve dünyanın diğer ülkelerinde birlikte iş yapabileceğini anlatan Zeybekci, "Türk müteahhit şirketleri, dünyada Çin'den sonra ikinci sırada. Türk müteahhitlerinin sadece geçen sene dünyada ait oldukları müteahhit kontratları 40 milyar dolara yakın. Türk müteahhitlerinin şu anda devam ettirdikleri, tamamladıkları projelere baktığımızda 300 milyar dolar civarında. Yunanistan ile Türkiye birlikte üçüncü ülkelerde çok büyük yol alabilirler" ifadelerini kullandı.

Nihat Zeybekci, çok büyük önem taşıyan bu toplantının hemen ardından sektörel bazda yeni toplantılar yapılabileceğine işaret etti.

Muhabir: Ali Rıza Karasu/Halil Şahin

AA

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir