'Musul Operasyonuna Hava Unsurlarımız Katılacak'

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Milli Savunma Bakanı Işık, "Musul operasyonuna hava unsurlarımızın katılması yönünde koalisyon güçleriyle anlaştık" dedi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Musul operasyonuna hava unsurlarımızın katılması yönünde koalisyon güçleriyle mutabakata vardık. Türkiye olmadan, Musul'un geleceğine ilişkin karar almak mümkün değildir" dedi.

Musul operasyonunun henüz başlamadığı günlerde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Koalisyon güçleri içinde olmakta kararlıyız. Koalisyon güçleri Türkiye’yi istemiyorsa B planımız, C planımız devreye girer" ifadelerini kullanmıştı.

Musul Operasyonu: 'Türkiye'yi İstemiyorlarsa B Planımız Devreye Girer' - onedio.com
Musul Operasyonu: 'Türkiye'yi İstemiyorlarsa B Planımız Devreye Girer' - onedio.com

Bakan Işık, koalisyonla mutabakata varıldığını Roma'daki temasların ardından açıkladı

Roma’daki İtalya Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ev sahipliğini yaptığı Güneydoğu Avrupa Savunma Bakanları (SEDM) Toplantısı’na katılan Bakan Işık, buradaki temaslarının ardından, Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği’nde Türk gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Işık, Türkiye’nin Musul operasyonuna katılıp katılmayacağı sorusuna, "Musul operasyonuna hava unsurlarımızın katılması yönünde koalisyon güçleriyle mutabakata vardık." yanıtını verdi.

"Musul’daki gelişmelerde ve toplantılarda Türkiye’nin bulunması tabiidir"

Fransa'da Musul Toplantısı: Türkiye de Davet Edildi - onedio.com
Fransa'da Musul Toplantısı: Türkiye de Davet Edildi - onedio.com

Fransa’nın başkenti Paris’te ilerleyen günlerde yapılacak Musul toplantısına, Türkiye’nin davet edildiği ve bu konudaki değerlendirmeleri sorulan Bakan Fikri Işık, davet kararının isabetli olduğunu belirterek, "Musul’daki gelişmelerde ve toplantılarda Türkiye’nin bulunması tabiidir. Türkiye olmadan Musul’un geleceğine ilişkin karar almak mümkün değil." diye konuştu.

Perşembe günü düzenlenecek toplantıya Fransa'nın yanı sıra Irak başkanlık edecek. Toplantıya davet edilen ve dışişleri bakanları düzeyinde temsil edilecek ülkeler ise ABD, Türkiye, İngiltere ve Suudi Arabistan'dan oluşuyor.

Yıldırım'ın Musul operasyonuna katılım açıklamaları

Başbakan Binali Yıldırım, gün içinde AKP Grup Toplantısı'ndaki konuşmasında Musul'un Operasyonu'na Türk jetlerinin de katıldığını belirtmişti.

Yıldırım ilerleyen saatlerde ise bu sözlerine "İcap edince olacak zaten. Prensip olarak koalisyonun içinde olmasında mutabakat var" diyerek açıklama getirmişti.

Grup toplantısından sonra bir gazetecinin kendisine, "Grup konuşmanızdaki ifadelerinizden şu an uçaklarımız operasyonun içindeymiş gibi anlaşıldı" demesi üzerine Yıldırım, "İcap edince olacak zaten. Prensip olarak koalisyonun içinde olmasında mutabakat var" ifadesini kullanmıştı.

Yıldırım, "Henüz yer almadı değil mi?" sorusu üzerine, "Oradaki operasyonların detayını bilmiyorum tabii ama önemli olan koalisyonun içinde olmak" karşılığını vermişti.

AA ve BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAmerika Birleşik DevletleriBaşbakanBinali YıldırımFransaİngiltereIrakİtalyaRecep Tayyip ErdoğanSuudi Arabistan
Görüş Bildir