Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fransa'da Musul Toplantısı: Türkiye de Davet Edildi

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, IŞİD'in elinden alındıktan sonra Musul ve çevresinde istikrarın nasıl sağlanacağını görüşmek üzere 20 Ekim'de Paris'te bakanlar düzeyinde bir toplantıya ev sahipliği yapacaklarını söyledi. Toplantıya aralarında ABD, Türkiye, AB ve Körfez bölgesinden olmak üzere yaklaşık 20 ülke katılacak.

Fotoğraflar: AA

Diplomasi muhabirleri ile yaptığı toplantıda konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, "Uluslararası koalisyonun operasyonunun ardından Musul'un siyasi geleceğini hazırlamak üzere Paris'te perşembe günü bakanlar seviyesinde uluslararası toplantı düzenleyeceğiz" dedi.

'Askeri operasyondan sonraki günler için Musul'un istikrarının hazırlanmasına katkı vermek gerekir'

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault

Iraklı mevkidaşı İbrahim Caferi ile birlikte bu toplantıya başkanlık yapacağını kaydeden Ayrault, ''Askeri operasyondan sonraki günler için Musul'un istikrarının hazırlanmasına katkı vermek gerekir.'' ifadesini kullandı.

Toplantıya Türkiye de katılıyor; İran davetli değil

Ayrault, toplantıya aralarında ABD, Türkiye, AB ve Körfez bölgesinden olmak üzere yaklaşık 20 ülkenin katılacağını bildirdi.

Fransız bakan, İran'ın bu toplantıya davet edilmediğini belirtti.

'Savaşı kazanmak gerek ancak barışı da kazanmamıza imkan sağlayacak yollara da bakmamız gerekir'

'Savaşı kazanmak gerek ancak barışı da kazanmamıza imkan sağlayacak yollara da bakmamız gerekir.'' diyen Ayrault, şu anda önceliklerinin Musul'da ve civarındaki köylerde sivil halkın korunması, onlara insani yardımın ulaştırılması olduğunu söyledi. 

Ayrault, Irak yönetiminin ayrıca Musul ve bölgesinde bir istikrar planını hazırlaması gerektiğini vurgulayarak Musul'dan kovulacak IŞİD teröristlerinin Suriye'ye kaçmasının ise yine diğer bir endişe kaynağı olduğu uyarısında bulundu.

Musul'daki uluslararası koalisyona destek veren ülkelerin savunma bakanları da 25 Ekim'de yine Paris'te bir araya gelecek.

Reuters ve AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiFransaIŞİDIrakİranSuriye
Görüş Bildir