Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

etiket Bakan Berat Albayrak Yeni Ekonomi Modelini Açıkladı, İşte Detaylar...

Anasayfa > Gündem

Dolar/TL'de yaşanan yükselişin ardından Türkiye'nin ve piyasaların gözü Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yeni ekonomi modeline yönelik açıklamalarına çevirildi. Bugün saat 11:00'de başlayacağı duyurulan 'Yeni Ekonomi Modeli Tanıtım Toplantısı saat 14:30'a ertelenmişti. Toplantı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Bayburt Buluşması' programında halka hitabının ardından 15:15 sularında başladı. Albayrak'ın konuşmasında 'Merkez Bankası'nın tam bağımsızlığı' ve 'adil vergi sistemi' vurgusu öne çıktı. 

Detaylara bakalım...

"Ekonomideki mevcut tablo Türkiye'nin makro göstergeleri dikkate alındığında makul ve mantıklı değil"

Bakan Albayrak'ın açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle: 

'Yeni ekonomi yaklaşımında, tüm piyasa paydaşlarımızla daha etkin iletişim ve güvenin sağlanması prensibimiz olacak. Yeni ekonomik anlayışın en önemli özelliği çok daha kararlı olması olacak. Türkiye bir üst lige çıkmak istiyorsa bazı şeyleri değiştirmesi lazım. Bunun yanında güçlü bir reflekse ve stratejiye sahip olunması lazım.

Güçlü temeller olacak. Aynı zamanda dizayn ettiğimiz bu sistemin sürdürülebilir olması lazım. Ve en önemlisi başta da ifade ettiğim gibi katılımcı olacak. Ekonomideki mevcut tablo Türkiye'nin makro göstergeleri dikkate alındığında makul ve mantıklı değil.'

"Merkez Bankası'nın tam bağımsızlığı Türkiye açısından kritik esaslardan biri"

"Merkez Bankası'nın tam bağımsızlığı Türkiye açısından kritik esaslardan biri"

Bakan Albayrak, ilk olarak tüm piyasa paydaşları ile daha etkin bir iletişim kurulması gerektiğini vurguladı ve sözlerine şöyle devam etti: 

'İkinci prensip, piyasa ve teori çerçevesinde baktığımızda gerçekçi politikaların seçilmesi öncelikli olacak.'

Üçüncü prensip, para politikalarının tam bağımsızlığı. Burası çok önemli. Adımlar Merkez Bankası ile koordineli şekilde atılmalı. Merkez Bankası'nın tam bağımsızlığı Türkiye açısından kritik esaslardan biri.

Bankacılık sektörü en temel sektörlerimizden biri olmaya devam edecek, finansal sistemdeki payını azaltacağımız, sermaye sisteminin pasta payını artıracağımız bir dönem olacak. 

Bütçe dengesinin tekrardan sağlanması ve kalitesinin artırılması da bir prensibimiz. Sıkı para ve mali politikası prensibi de çok önemli. Bütçe disiplini en temel dinamiklerden biri.

Yapısal reformlar konusunda bakanlıkta buna yoğunlaşmış bir ekibimiz var. Yapısal reformlar önceliklendirilecek.'

"Yeni ekonomik yaklaşımımızın 4 tane sac ayağı var ama ben bunu 3+1 diye tanımlıyorum"

"Yeni ekonomik yaklaşımımızın 4 tane sac ayağı var ama ben bunu 3+1 diye tanımlıyorum"

Yeni ekonomik yaklaşımın dört ayağı olduğunu belirten Bakan Albayrak detaylara şu şekilde açıklık getirdi: 

'Bunlardan birisi ekonomik dengelenme. 2018-19 yıllarında Türkiye birinci fazı bitirip, sürdürülebilir ve istikrarlı büyüme dediğimiz ikinci faza geçecek.

İkinci adım: Sürdürülebilir sağlıklı büyüme.

Üçüncü adım: Daha adaletli paylaşım olacak. Bunların sonunda da nitelikli insan gücü ve daha güçlü bir toplum hedefine ulaşacağız.

Ekonomik dengelenmenin birinci sac ayağı enflasyonla mücadele olacak. 

İkinci adım çok daha sıkı bir Ankara-Maliye Bakanlığı, üçüncüsü cari açığın düşürülmesi. 

Cari açığın düşürülmesi ile ilgili stratejik adımların atıldığı önemli bir dönem olacak. 

Kamuda borçlanmalardaki kaynak çeşitliliğini sağlayacak yeni bir süreç olacak. Kamuda tasarruf tedbirlerine başladık, yıl sonu rakamlarında göreceksiniz.'

Bakan Albayrak ayrıca vergi sisteminin sadeleşeceğini ve maliyede çok ciddi bir değişim süreci yaşanacağını aktardı.

'Vergi sistemi noktasında bu kısım çok önemli. Yeni bir dönüşüm süreci başlayacak. Bu değişim çok daha etkin bir şekilde ortaya koyulacak. Vergi sistemi ile ilgili ciddi dönüşüm süreci olacak. İstediğimiz Türkiye'nin mevsimsel değil, istikrarlı bir şekilde sağlanan bu büyümeyi toplumsal açıdan çok daha önemli faza taşıyacağız. 2002'den bu yana ekonomik refahı üst düzeye taşıdık. Ama bir üste daha taşımalıyız. Daha adaletli bir paylaşım sağlamalıyız. Daha adil bir vergi sistemi ortaya çıkacak.'

Albayrak'ın açıklamaları sosyal medyanın gündeminde...

Albayrak'ın açıklamaları sosyal medyanın gündeminde...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1205
732
246
54
40
37
17
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?