Atatürk'ün Kurban Bayramı İle İlgili Diyanet İşleri Başkanı'na Yaptığı Teklifi Duyunca Çok Şaşıracaksınız

175PAYLAŞIM

Cumhuriyet ile Türk halkının hayatındaki değişimlerin yanında Atatürk'ün kafasında bir radikal değişim daha varmış...

Kaynak: Aydın Sayılı, Bilim, Kültür ve Öğretim Dili Olarak Türkçe, 1994

Cumhuriyet'ten sonra kutlanan milli bayramlar oldukça yenidir ve Türk halkına ulus bilincini benimsetmek adına dini bayramların önüne geçmiş gibi görünür.

Ancak bu durumu Atatürk'ün kişisel bir tercihi olarak düşünmek oldukça yanıltıcı olur. Kardeşi Makbule Atadan'ın anılarında okuduğumuz kadar Atatürk'ün Ramazan ayı ve bayramına önem verdiğini öğreniriz. Demek ki bu uygulama, kişi ile değil ülke meseleleri ile ilişkilendirilmelidir.

İddiaya kaynak olarak 1931 tarihli bu belge gösterilebilir. Gazi Paşa, cumhurbaşkanlığı bünyesinde dini bayramlara yer vermemeyi tercih etmektedir.

Murat Bardakçı'nın geçen sene köşesine taşıdığı Hasan Rıza Soyak imzalı bu telgrafta şunlar yazar, "Reisicumhur Hazretleri dinî bayramlara fazla bir mevki vermemek için vâkî olan tebrikata cevap vermemeyi tercih buyurmuşlardır. Kemâli tâzimle arzederim"

Yani anlayacağımız üzere 1931'den sonra Atatürk, dini bayram tebriği almayı tercih etmez.

Ancak bu kişisel bir tercihten ziyade cumhurbaşkanlığı makamına dair bir seçim gibi durur. Şimdi gelelim Atatürk'ün kurban bayramı ile ilgili görüşüne. Ancak önce şunun altını çizmeliyiz ki Atatürk, yurt gezilerinde kendisi için kurban kesilmesini istemez engel olamadığında da kesilen hayvanlara bakamazmış.

Bu iddiaya da temel olarak Hasan Rıza Soyak'ın aktardığı İran Şahı ile Gazi'nin şu diyaloğu gösterebilir:

Bir alay karargâhının temel atma töreninde bir koyunun temel için açılan çukura doğru, yere yatırılıp boğazından kesilmek üzere olduğunu gördüğü zaman, yanında bulunan İran Şahı Rıza Pehlevi ile aralarında geçen konuşma:

Atatürk: Ben kana bakamam! Bir tavuğun dahi boğazlandığını görmeye tahammülüm yoktur.

Şah: Ya bu kadar çok bulunduğunuz büyük ve kanlı savaş meydanları?

 Atatürk: Ha, o başka sorundur; öyle yerlerde cesetlerin üzerinden atlayarak yürürüm. O bambaşka bir iştir.

Görünen o ki bu anı da Atatürk'ün kişisel tercihini yansıtır.

Şimdi gelelim asıl noktaya, peki Gazi, kurban bayramına nasıl bir şekil vermek ister?

Öncelikle bu anıyı, bilginin güvenilirliği açısından kimin aktardığına kısaca değinmeliyiz. Cebinizde 5 lira var ise banknotun üstünde göreceğiniz kişi dünyada ilk kez bilim tarihi doktorasına sahip olan Ord. Prof. Aydın Sayılı'dır. Bu anıyı ilk mecliste Batum milletvekilliği yapmış olan Ali Rıza Acara'nın ağzından "Bilim, Kültür ve Öğretim Dili Olarak Türkçe" kitabında şöyle anlatır Sayılı:

Atatürk, bir gün Diyanet İşleri Başkanı Rifat Börekçi'den, kurban bayramında kurban kesilmesi yerine hayır kurumlarına bağış yapılması usulünün konması hakkında ne düşündüğünü sorar.

Sorudan biraz tasalanmış görünen Rifat Börekçi, biraz düşündükten sonra Atatürk'e şöyle söyler: "Paşam, böyle bir şey yapacaksan, bunu ben öldükten sonra yap."

Bunun üzerine Atatürk böyle bir yol tutmaktaki sakıncanın ne olduğunu sorar.

Rifat Börekçi de kurban bayramında kurban hayvanı kanının akıtılmasının şeriatça şart olduğu cevabını verir. Atatürk, Rifat Börekçi'nin sırtını okşar ve "Madem ki olmazmış, sen ölmeden de, sen öldükten sonra da yapmam; hiç üzülme." diyerek onu teselli eder.

Atatürk'ün bir yenilik yapmadan önce "etrafını yokladığı" ve işin ehilleriyle konuyu mütalaa ettiği hepimizin malumudur.

Bu yüzden Atatürk, Börekçi'nin nabzını yoklamış ve belki de böyle bir adımın Türkiye için erken olabileceğini düşünmüştür. Ya da gerçekten o an bu düşüncesinden vazgeçmiştir. Bunu kestirmek oldukça zor duruyor. Peki, siz ne dersiniz bu duruma?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir.

Bugünlerde Çok Tartışılan Başkanlık Sistemiyle İlgili Mustafa Kemal Atatürk Ne Düşünüyordu? - onedio.com
Bugünlerde Çok Tartışılan Başkanlık Sistemiyle İlgili Mustafa Kemal Atatürk Ne Düşünüyordu? - onedio.com
Atatürk'ün Günümüz Çarpık Eğitim Sistemini Bir Asır Öncesinden Öngörerek Verdiği Öğüt! - onedio.com
Atatürk'ün Günümüz Çarpık Eğitim Sistemini Bir Asır Öncesinden Öngörerek Verdiği Öğüt! - onedio.com
Ulu Önder Atatürk ve Birçok Cumhurbaşkanına Ev Sahipliği Yapan Çankaya'nın Gurur ve Hüzünle Kaplı Hikayesi - onedio.com
Ulu Önder Atatürk ve Birçok Cumhurbaşkanına Ev Sahipliği Yapan Çankaya'nın Gurur ve Hüzünle Kaplı Hikayesi - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
feyk

4uncu fotoya bakinca ataturkle sahin arada tercuman olmadan konustuklari gozukuyor. acaba hangi dilde konuyorlardi. bu konuda bir kayit gormedim ama bir osmanli subayi olarak ataturkun arapca yada farsca bilmesi gayet olasi, irandaki yogun turk nufusunu dusununce sahin turkce bilmeside olasi, yada devrin ortak diplomasi dili olan fransizcada konusuyor olabilirler. ataturk cok iyi fransizca biliyordu, bu konuda kesin bilgi mevcut.

catman91

ulan yine umutlandım atatürk dinle ilgili güzel bir iş mi yaptı diye bayramı kaldırcakmış neredeyse ak

serkan15

Carpitmayi kes ak davar. Atatürk görüldügü gibi etrafina sormus, Tayyip gibi oldu bitti dememis. Ayrica kadin düsmani, pedofili arap oglunun safsatalari reform edilmedigi sürece güzel is cikmaz.

catman91

amk balığı pedofili dediğin peygamberimiz doğru konuş bunun sorulması bile yanlış hiç kurban yerine şunu yapalım denir mi bunun danışılması bile saçma he duygusallık etmiş merhamet etmiş ama senin inanmadığın Allahtan merhametli olamaz saygili konuş inanmayabilirsin ama saygini bozma

saban-emre-tekoluk

ne kadar boş yorumlar var ya yok arkadaş yok cahillik başka bir şey

ahmet-attonu

1931 de kaşe varmıidı TÜRKİYE CUMHURİYETİ RİYESETİ KALEM MÜDÜRLÜĞÜ BU KADAR NET AÇIK MUHUR VAR MI 90 YIL ÖNCE

burcu-aytekin2

Şeriaten kan akıtmak gerektiğini bilmiyormuş demek. Bilmiyormuşşş. Hmm..

Görüş Bildir