Atatürk'ün Günümüz Çarpık Eğitim Sistemini Bir Asır Öncesinden Öngörerek Verdiği Öğüt!

1.2bPAYLAŞIM

25 Ağustos 1924'te Ankara'da toplanan 1. Öğretmenler Birliği Kongresi'ne katılan Atatürk, "Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır." der ve ekler...

Başöğretmen Atatürk'ün devrimciliğini görmediğimiz bir alan neredeyse yok gibidir. Ve tabii ki eğitim de bu alanların başında gelmektedir.

Anadolu'nun kurtuluşundan Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna ve sırayla yapılan devrimlerin en ince ayrıntısına kadar kafa yoran, etrafıyla tartışan ve çoğu işe öncelikle kendisi başlayan Atatürk, eğitimi de en önemli gündem maddesi yapmış ve eğitimin aydınlanmadaki önemini ortaya koymuştur.

1921'de kurulmuş olan Türkiye Öğretmenler Birliği, ilk genel kongresini 1924'te yapar ve Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal de konuklar arasındadır.

Atatürk, en büyük savaşın cehaletle ve gericilikle olduğunu söylerken aynı halde eğitime verdiği önemi ortaya koymaktaydı. Bu yüzden eğiticileri de ayrıca önemsemiş ve onlara birçok yerde olduğu gibi bu kongrede de kafasındaki çağdaş Cumhuriyet'in eğitim anlayışını bizzat kendisi aktarmıştır.

Sözlerine "Hanımlar, beyler!" diyerek başlayan Atatürk, aydınlanma ateşinin bütün yurdu aydınlatması gerektiğini şöyle ifade eder:

"Türkiye Mualimler Birliği’nin Ankara’da kararlaştırıldığı ilk kongresini çok büyük mutlulukla karşıladım. Bu birliğin bütün memlekette şekillenmesini, Konya’yı olduğu gibi Van’ı ve Hakkari’yi de teşkîlâtı içine almasını ve her köyde üyeye sahip olmasını derin bir ilgi ile bekleyeceğim."

Kısa nutkuna "Öğretmenler!" diyerek devam eden Gazi, onlardan "bilimin yolunda giden bir nesil" yetiştirmelerini ister.

"Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister. Yeni nesli bu kalite ve yetenekte yetiştirmek sizin elinizdedir. Sizlerin, seçkin görevinizin yerine getirilmesine büyük özveriyle varlığınızı vereceğinize hiç şüphe etmem."

Cumhurbaşkanı Atatürk, eğitim sisteminin yalnızca teorik temellere dayanmasının bireyi hayata hazırlayamayacağını düşünmekte ve uygulamalı eğitimin önemine parmak basmaktadır.

"Erkek ve kız çocuklarımızın, aynı şekilde bütün ilim derecelerindeki öğrenim ve eğitimlerinin uygulamalı olması önemlidir. Memleket çocuğu, her öğrenim derecesinde ekonomik hayatta istekli, eser sahibi ve başarılı olacak şekilde donanımlı olmalıdır."

Ahlaka çok önem veren Mustafa Kemal, bu kavramı din alanına bırakmaz ve erdemliliğin öğrencilere ceza ile değil özgür düşünce ve güven ile benimsetilmesini istediğini şöyle ifade eder:

"Millî ahlâkımız, uygar ilkelerle ve hür düşüncelerle arttırılmalıdır. Bu çok önemlidir, özellikle dikkatinizi çekerim. Göz korkutma ilkesine dayanan ahlâk, bir erdem olmadığı gibi güvene de uygun değildir."

Başöğretmen Atatürk, Türkiye'de birçok alanda yapılan devrimlerin tamamlayıcısı olarak hem eğitimi hem de öğretmenleri görmektedir.

"Sizin başarınız, cumhuriyetin başarısı olacaktır. Arkadaşlar, yeni Türkiye’nin birkaç yıla sığdırdığı askerî, siyasî, idariî inkılâplar sizin, saygıdeğer öğretmenler, sosyal ve fikrî inkılâptaki başarılarınızla desteklenecektir."

"Hiçbir zaman hatırlarınızdan çıkmasın ki, Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister."

Sözlerini bu şekilde bitiren Atatürk, aslında "Hayatta en doğru yol gösterici bilimdir." sözünün eğitim alanında ne demek olduğunu özetlemektedir kısaca. Öğrencilerini çağdaş ilkelerle eğitecek olan öğretmenler, onların düşünce dünyasına atacakları tohum ile zihinlerinin bilimin ışığında sürekli yenilenmesini sağlayacaklardır. Peki, bugüne baktığımızda durum nedir sizce?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir.

Her Konuda Kararsız mısınız? Filozof Buridan'a Göre Ölebilirsiniz! - onedio.com
Her Konuda Kararsız mısınız? Filozof Buridan'a Göre Ölebilirsiniz! - onedio.com
Askeri Dehasına Atatürk'ün Dahi Hayran Kaldığı, Gücüyle Romalıların Yüreklerine Korku Salan Bir General: Hannibal Barca - onedio.com
Askeri Dehasına Atatürk'ün Dahi Hayran Kaldığı, Gücüyle Romalıların Yüreklerine Korku Salan Bir General: Hannibal Barca - onedio.com
Ömrü Boyunca Karantinada Yaşayan Aydınlanma Filozofu Kant'ın Hayatınıza Anlam Katacak Çağrısı: Sapere Aude! - onedio.com
Ömrü Boyunca Karantinada Yaşayan Aydınlanma Filozofu Kant'ın Hayatınıza Anlam Katacak Çağrısı: Sapere Aude! - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mahirrihamahirriha

Hayatta en doğru yol gösterici bilimdir. Sözüne ben katılmıyorum. İslamiyeti tercih etmiş bir insan olarak. Bu yüzden bu söze katılmam mümkün değil. Bu arada belirteyim illaki hemen atlayacak sazanlar olacaktır. Atatürk düşmanı falan değilim.

the-wizard

enigmayla atışmalarını bilmesek...

vortia

tamam sen dünyanın 6 günde yaratıldığına inanabilirsin dinazorlarda dün yok oldu mesela

mahirrihamahirriha

Enigma başka bir varlık. Saygılı bir insan değil o.

-non-konformist-

o zaman hasteneye gitme çok daha ileri derece de bir hastalığın oldugu zaman o bilimin ilacını aşısını vs vs kullanma yararlanma dua et geçsin hadi bakalım ulan siz islamofaşistler kadar riyakarını görmedim nasıl bir yaşam formusunuz lan siz sizin gibi eşeklere kalsaydı dünya deve sidiği için geçer derdiniz

mahirrihamahirriha

Ben bilim gereksiz diye bir şey dedim mi? İslamofaşist olduğumu da nereden çıkardın. Sırf yorum olsun da şuna bir cevap yazayım da mantığıyla cevap yazma. Ve saygılı bir biçimde konuşursan sevinirim.

feyk

ataturk bir ulusu kanatlandirip ucurmak icin gereken neler varsa hemen hepsini cozmus inkilaplar olarak gerceklestirmis. talihsizligi ulkede onun inkilaplarini uyguluyacak surdurecek kapasitede egitimli insan gucu olmamasi. balkan savasindan beri pespese gelen savaslar ulkede egitimli insan birakmamis, istanbul tip fakultesinin canakkalede olen ogrencilerden mezun veremedigi sene var. uzerine osmanlida butun kalifiye ustalik isteyen is kollari gayrimuslumlerin elindeydi, onlarin goc etmesiyle geride egitimli is bilen, is goren insan kalmadi. sayet bugunki egitimli insan gucu o devrin inkilap ruhu ile olsaydi ulke japonya gibi farkli noktalara gelmisti.

melody983

"Öğretmenin olduğu yerde ondan üstün bir mevki yoktur." Mustafa Kemal Atatürk ❤️

Gizli Kullanıcı

Köy enstitülerine kadar kapattırarak müdahale etti Amerikası. Geçmiş ola.

vorosa1626

Amerika falan kapattırmadı, bizzat siyasiler korktu ve kapattı. Köy enstitüleri gerçekten aydın insanlar yetiştiriyordu, birileri bunu hazmedemedi. İsmet İnönü'nün köy enstitüsünü ziyareti sırasında etli yemek çıkar, köy enstitüsü öğrencileri müdüre gidip "normalde hep tahıl yiyoruz, Cumhurbaşkanı geldi diye o niye etli yemek yiyor?" sorusu yöneltir. Müdür de İsmet İnönü'nün hasta olduğunu (muhtemelen gluten) o yüzden etli yemek zorunda olduğunu söyler. Böyle bir nesil yetişiyordu, hiçbir siyasi parti halkının bu kadar aydınlanmasını istemez, acı ama gerçek. Her ne kadar köy enstitülerini kapatan CHP değil de Demokrat Parti olsa bile, biraz daha dursa zaten köy enstitüleri yeni bir devrim yaparmış ve güme gidermiş gibi görünüyor. Yani suçu ABD'ye yıkanlar aslında içimizdeki asıl hainlerdir, kendi suçlarını ört bas ediyorlar.

Gizli Kullanıcı

Siyasileri kim korkuttu ? :D Amerikanın 8 kişilik heyetinin Müfredatımıza kadar hangi konuların girip girmeyeceği ile talimatları olmuştur. Fullbright Anlaşması. Araştırmanızı öneririm :D

vorosa1626

1971 yılında Türkiye devletine devredilene kadar Boğaziçi Üniversitesi (Robert College) bu ülkenin en değerli eğitim kurumuydu, halen de ilk 5 in içerisinde ama eski forsu kalmadı. Türkler eğitimden anlamıyor, başarısızlığımızı da bir başkasının üzerine suç olarak atmanız komik :D Sen 1453'te İstanbul'u fethettiğinde bu adamlar ilk üniversitelerini kuruyordu, hey yavrum hey. "ABDli 4 komisyon üyesi sıçtı batırdı senin eğitim sistemine, yoksa Türkler şimdi Japonlar gibiydi", he yavrum he

Gizli Kullanıcı

Kökenden eğitimi kötü olan insanlar doğal olarak kötü eğitmenler olurlar. Bunda şaşılacak bir şey yok. Bunun yapılmasına vesile olanlardan bahsettim ben. Kendimizi ezmeyi bıraktığımız zaman başımızı daha dik tutabileceğiz. Japonlara aşık olmanıza da gerek kalmayacak böylece. Sadece şu "Biz bir bok bilmeyiz" kafasından kurtulmak lazım.

vorosa1626

Başarısızlığın faturasını Amerigaya çıkarıp her türlü başarıyı da işte biz böyleyiz, harikayız diye yemeye devam edin o zaman. Her boku Amerika yapmış, zannedersin ki en büyük rakibi Çin veya Rusya değil de Türkiye, gelmiş gitmiş bizimle uğraşmış, tüm enerjisini bize harcamış amk. Bak sen

tayswift

Canım Atam, sen kalk ben yatam. Şu an Türkiye’nin başında olsan dünyanın refah seviyesi en yüksek olan devleti olurduk, her gün geriye gitmek yerine ileriye giderdik. Demokrasi, adalet, eşitlik gibi kavramların anlamını unutturmak isteyenler olmazdı. Kısacası seni özledim. Evet görmediğim birini özledim.

Görüş Bildir