Ömrü Boyunca Karantinada Yaşayan Aydınlanma Filozofu Kant'ın Hayatınıza Anlam Katacak Çağrısı: Sapere Aude!

181PAYLAŞIM

Hayatımızı evde ya da en çok mahallemizdeki market mesafesinde geçirdiğimiz şu günlerde üretememekten dolayı sıkıntı mı çekiyoruz? Bize ilham olacak biri var, o da Immanuel Kant.

4 yıl sonra 300. doğum gününü kutlayacağımız Kant, sadece 18. Yüzyılın değil bütün bir felsefe tarihinin en önemli filozoflarından biri sayılır.

Immanuel Kant kendinden sonraki felsefe tarihini etkilediği kadar, aydınlanma çağını da etkilemişti. Ona göre aydınlanma, insanın kendi aklını kullanma cesaretini göstermesiydi.

Ona göre insan, sorunlarından kurtulmak için başka herhangi bir şeyin yardımı beklememeli ve kendi aklını kullanmalıydı. Ayrıca bunu ertelemeden, hemen yapmalıydı.

Kendi aklını kullanan insan aydınlanacak ve bütün yaşayışına kendisi karar verecekti, hiç kimse onun adına bir söz söyleme hakkına sahip değildi. Ne dersiniz bugün bile tartışıyoruz bu sorunu, öyle değil mi?

Gerek çalışmalarında gerekse hayatında çok titiz olan Kant, özellikle rutinleri ile tanınır. Modern insanın sıkça şikâyet ettiği ve bu sıralar herkesin edindiği belli rutinler Kant için bir hayat tarzıydı.

Tanıklara göre Kant, hayatı boyunca şimdiki ismi Kaliningrad olan Königsberg şehrinde yaşamış ve bu şehirden en fazla 145 km mesafe uzaklaşmıştır. Her ne kadar günümüzde şehirlere giriş çıkışlar yasaklandıysa da biz de Kant’tan çok farklı değiliz şu an aslında.

Her gün aynı saatte uyanıp aynı saatte dersini veren, aynı saatte yemek yiyip aynı saatte nehir etrafında yürüyüş yapan ve aynı saatte uyuyan Kant’ın başarısı belki de hayatının bu sistematiğindeydi.

Aslında sadece Kant’ın değil neredeyse bütün büyük düşünce insanlarının günlük rutinleri olduğunu biliyoruz. Onların “büyük düşünür” olmalarının arkasındaki bu programlılığı kendinizde denemek için iyi bir fırsat değil mi sizce de bu karantina durumu?

Kant hizmetkârı Lampe ile olan anlaşmalarından ötürü akşam 10’da yattığı uykusundan her sabah 5’te kalkmak zorundadır. Lampe her halükarda Kant’ı uyandırması konusunda sıkı sıkıya tembihlenmiştir.

Sabah 5’te kalkan Kant, birkaç fincan çayını içip piposunu tüttürürken aynı halde 2 saat boyunca kendisini çalışmaya verir. Birçoğumuzun “Bu saatte ders mi olur?” dediği saat 7’de ise Kant, öğrencilerinin karşısında yerini almış oluyordur.

Uykunun yanında yemek de Kant için oldukça önemlidir. Saatler süren öğle yemeklerinde Kant, arkadaşları ile uzun uzadıya felsefe sohbetleri yapar.

Derslerden sonra evine gelen Kant için önemli olan iki şey yemek ve nehir kenarında yürüyüşlerdir. Bu iki etkinlik öyle düzenlidir ki Königsbergliler Kant’ın yürüyüşlerine göre saatlerini ayarlamaktadırlar.

Kitap okumakta Kant gibi ol! Söylenene göre Kant bu rutinlerini bir ya da iki kez bozmuş ve bunlardan biri de Rousseau’nun Emile’sini okumaya dalmasıymış.

Russell’a göre Kant, Rousseau’nun kitaplarını en az iki kere okurmuş. Çünkü ilk okuyuşta üslup güzelliğinin içeriği gözden kaçırmasına neden olduğunu düşünürmüş. Hazır bu kadar vaktiniz varken siz de eski kitaplarınıza neden tekrar bir göz gezdirmeyesiniz ki?

Geldik karantina günlerindeki iki önemli probleme, seks ve para… Bu konuda Kant hepimize ilham olabilecek bir mütevazılığa sahip.

“Evcil” filozofumuz Kant dar ve sade maddi koşullar içinde büyümüş bir filozoftu. Hatta ancak 46 yaşında düzenli bir maaşa sahip olan filozof hiç evlenmediği gibi yaygın bir söylentiye göre de “bakir” olarak hayata gözlerini yumduğunda 79 yaşındaydı.

Zor ve sıkıcı diye nitelediğimiz karantina günlerimiz için yüz yıllar öncesinden bize yol gösteren Kant’ın izinden gitmek hiç de zor değil aslında!

Tabii ki uzun yürüyüşler ya da arkadaşlarla sofra kurmalar şu aşamada oldukça zor ancak internet üzerinden görülebilecek çok fazla yer var ve bunun yanında birçok uygulama ile arkadaşlarınızla toplu olarak sohbet etmeniz mümkün. Ayrıca Kantvari bir şekilde hayatı programlamayı öğrenmek için tam da sırası değil mi?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir

Bu Haber ile İlgili Linkler

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lvntrdn

Şimdi bu içerik ile anlatılmak istenen neydi? Başlık Kant'ın hayatımıza anlam katacak çağrısı olan; Sapere Aude! Türkçesi "Bilmeye Cesaret Et" (ki araştırdığıma göre bu söz aslında Kant'ın değil, ilk olarak Latin şair Horatius tarafından Epistles 2. şiirinde kullanılan Latince deyişmiş). İçeriğe bakınca başlıkla alakası yok, Kant'ın statik, monoton ve rutin hayatını öğreniyoruz. haa seks ve para konsunda acayip bilgiler vermşsiniz o konuda aydınlandık tabii ki...

favilla

Kant'in öğretisi ile içerikte verilen önerilerin bağlantısı ne acaba? Önce bi kendin doğru Anlasaydın kardeşim ajanamam

biribenidurdursun

bu site ve sakinleri için biraz fazla olmuş. burada öfke, seks, kuruntu, magazin konuşmadığınız sürece anlaşılmanız mümkün değil. buna rağmen, bu içeriğin aldığı sembolik/ düşük etkileşim bile umut verici. güzel içerik olmuş, emeğinize sağlık. :)

avvora

Şu anki eğitim sisteminin en berbat olayı kapalı bir mekana hapsedilmiş bireylere zorla bir şeyler öğretmekten ya da bunu çabalamaktan başka bir şey değil, eğitimin mekândan bağımsız, saatlerce sohbet havası içinde gönüllü katılımcılarla yapılması gerek bence yoksa bir halta yaramaz robot yetiştirmekten öte, seks bu hayatın vazgeçilmez bir parçası eğer insanlar bu ihtiyaçlarını gizli saklı yapmak zorunda kalırsa işte o zaman iğrençliklerin önünü kimse alamaz o yüzden hayvanlar gibi ihtiyaç olduğunda sevişin ki geri kalan zamanda insan olduğumuzu hatırlayalım

kalbi-kirik-hayalperest

Kısacası diyor ki robot olun.

Görüş Bildir