Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Apple Yatırımcılarından Açık Mektup: Akıllı Telefon ve Tabletlerin Çocuklara Verdiği Zararlar Araştırılsın!

45PAYLAŞIM

Yeni neslin teknolojik aletlerle olan bağına hepimiz aşinayız. Fakat bu konu hakkında birçoğunuz geri dönüşü olmayan bir yola girildiğini düşünebilir. Apple'ın iki aktivist yatırımcısı teknoloji ve çocuk arasındaki bu kontrolsüz ilişkiye el atmak için bir mektup yazdı. Bakalım bu talepleri Apple tarafından nasıl karşılanacak...🤔

Kaynak: https://techcrunch.com/2018/01/07/two-la...

Çocuklar telefonlarını "En Uygun" şekilde kullanmıyor.

Apple'ın kurumsal iki ortağı olan Jana Partners ve California Eyalet Öğretim Emekli Sandığı (CalSTRS) şirketi, akıllı telefon kullanımının çocuk gelişimi üzerinde etkileri konusunda bir araştırma yapılması gerektiğini önerdi. Araştırma sonrasında iki yatırımcı bir Açık mektupta Apple'ın ebeveynlere daha çok kaynak ve program üzerinde daha çok yetki sahibi olacağı araçlar vererek, çocuklara telefonlarını "en uygun" biçimde kullandırılması gerektiğini önerdiler.

Jana ve CalSTRS'ın toplamda yaklaşık 2 milyar dolar tutarında Apple hisseleri bulunmakta.

Jana ve CalSTRS'ın, toplamda yaklaşık 2 milyar dolar tutarında Apple hisseleri mevcut bu da 898 milyar dolarlık piyasa değerinin aslında çok küçük bir bölümü olmasına rağmen bu firmalar sözü oldukça geçen pay sahiplerinden oluşuyor. Jana Partners genel müdürü aktivist yatırımcı Barry Rosenstein, kötü durumda olan Whole Foods zincirinin Amazon tarafından satın alınmasına ikna ederken;  Kaliforniya'daki kamu eğitimcileri için emeklilik haklarını idare eden CalSTRS, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük ikinci kamu emeklilik fonu olmaya devam ediyor...

İki yatırımcı çocuk gelişimi uzmanlarıyla birlikte çalışmalarını sürdürüyor.

Rosenstein ve CalSTRS kurumsal yönetişim direktörü Anne Sheehan tarafından imzalanan bu mektupta, iki hissedar, elektronik cihazların kullanımı ile konsantrasyon, duygusal sağlık, uyku ve empati üzerine bağlantılar olduğunu ve bu çıkarımlara çocuk gelişimi uzmanlarıyla birlikte vardıklarını söyleniyor.

Neden bugünün süper bağlantılı çocukları daha az asi, daha toleranslı ve mutsuz.

Bu çalışmalara aynı zamanda psikolog ve San Diago Üniversitesinde öğretim üyesi olan Jean Twenge de dahil. “iGen: Why Today’s Super-Connected Kids Are Growing Up Less Rebellious, More Tolerant, Less Happy-and Completely Unprepared for Adulthood-and What That Means for the Rest of Us, (Neden bugünün süper bağlantılı çocukları daha az asi, daha toleranslı, mutsuz ve kesinlikle sorumluluk sahibi olabilmekten oldukça uzakta ve tüm bunlar ne anlama geliyor) kitabının yazarı olan Jean Amerikalı gençler üzerinde yaptığı araştırmalar sonucunda, günde 3 veya daha fazla saat elektronik bir aletle zaman geçiren gençlerin intihara olan meyilliliği 1 saatten az süre maruz kalanlara göre oldukça yüksek olduğunu keşfetmiş.

"Sosyal medya siteleri ve uygulamalarının, zaman alıcı ve bağımlılık yapıcı olabilmesi için tasarlandığı bir sır değil"

" İpad ve iphone'nun sıklıkla kullanıldığı sosyal medya siteleri ve uygulamaların, olabildiğince zaman alıcı ve bağımlılık yapıcı olabilmesi için tasarlandığı bir sır değil". 

Bununla birlikle Rosenstein, Sheehan  ve Amerikan Psikoloji Derneğinin çalışması, ebeveynlerin %94'ünün çocuklarının internet ve benzeri uygulamaları kullanımını kontrol altına almaya çalıştığını gösteriyor...

Bu iki pay sahibi mektuplarında "Ebeveynlerin bu işi tek başlarına yapmaya çalışmasını beklemek hem uzun dönemli hem de gerçekçi olmayan bir iş stretejisi" diyerek anne ve babaların bu şavaşta yanlız kalmamaları gerektiğini de savunmadan geçmedi...

"Ya hepsini yasaklarsın ya da hiçbirini"

Mevcut ebeveyn denetim özelliklerinin etkisiz olduğunu düşünen ikili, sadece "belirli bir işlev veya özelliklere olan erişimin engellenmesi, ya hepsini yasaklarsın ya da hiçbirini" yaklaşımının zorlayıcı olduğunu savunmakta. 

Aileler aynı zamanda çocuklarının teknoloji kullanımı kontrol etmek için geliştirilen uygulamaların güçlü bir araştırma ile desteklenmediğini ve eğer Apple'ın yardımı olsaydı böyle olmayacağını söylüyor...

Apple'a öneriler...

Jana ve CalSTRS daha fazla şeffaflık için, Çevreye Duyarlılık Raporları'na benzer şekilde, konuya odaklanmak ve mevcut yöneticilerine görev atamak (ya da yeni bir tane seçmek) de dahil olmak üzere Apple'ın uuygulayabileceği  birkaç öneride de bulunmuş; çocuk gelişimi uzmanlarından oluşan bir komite oluşturulması; Apple'ın bilgi kaynaklarına erişim sağlayarak araştırmacıların desteklenmesi;  yazılıma yeni kurulum menüleri ve diğer seçenekler eklenerek ebeveynlerin işlevselliği arttırmak bu önerilerin yanlızca birkaçı.

"Çünkü en doğru olan çocukların gelişimi ve sağlığını koruyabilmek"

Rosenstein ve Sheehan: "Teknoloji tarihindeki en yenilikçi şirketlerden biri olarak, Apple teknoloji endüstrisine bir uyarı vermede önemli rol oynayacak güce sahiptir, çünkü doğru olan gelecek kuşağın sağlığına ve gelişimine önem vererek hareket etmektir."

İki firma Apple'dan gelecek olan yanıtı beklemekte...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

şimdi haberlerde apple'ın fransa'da eski model telefonlarını bilinçli yavaşlattığını kabul ettiğini ve özür mektubu yayınladığını söylediler (yeni modelleri satılsın diye) .. sevgili apple çakma duyar kasacağına önce bu sikindirik hareketlerden vazgeç hepiniz aynı bokun yolusunuz.

Görüş Bildir