Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Apple'ın 2014'ün Son 3 Ayında Kazandığı Akılalmaz Para ile İlgili 17 Çarpıcı Gerçek

-
Abone ol

Apple'ın merakla beklenen 2015 yılı ilk çeyrek finansal sonuçları açıklandı. 2014 yılının son üç ayını kapsayan ve Apple'ın mali takviminde bir sonraki yılın ilk çeyreği olarak adlandırılan dönemde, şirket yeni rekorlara imza attı. 

Apple, 2014'ün Ekim-Kasım ve Aralık aylarında toplam 74.6 Milyar Dolarlık satış yaptı ve net kârları tam 18 Milyar Dolar oldu! Bu sayıların ne kadar büyük olduğunu daha iyi anlamak için alttaki maddelere bakalım...

Kaynak: http://www.businessinsider.com/15-mind-b...

1. Apple 2014 yılında tam 199.7 Milyar dolarlık satış gerçekleştirdi. Bu sayı Türkiye'nin en büyük 50 şirketinin yıllık toplam satışlarından daha fazla!

2014 verileri daha yayınlanmadı ama, 2013'te Türkiye'nin en büyük 50 şirketinin toplam cirosu 380 Milyar TL olarak gerçekleşti. Apple'ın 2014 yılı toplam cirosu yaklaşık 490 Milyar TL!

2. Apple'ın sadece 3 ayda yaptığı ciro, Türk Hava Yolları'nın tüm yıl yaptığı cironun 9 katı.

3. Apple'ın kasasında 178 Milyar Dolar var! Yaklaşık 430 Milyar TL! Borsa İstanbul verilerine göre Türkiye'nin en değerli 10 şirketinin toplam değeriyse 234 Milyar TL!

Yani Apple, sadece kasasındaki parayı kullanarak

Garanti Bankası, Akbank, Turkcell, Koç Holding, İş Bankası, Türk Telekom, Sabancı Holding, Yapı Kredi Bankası, Enka İnşaat, ve Halk Bankası'nı satın alabiliyor, üstüne üstlük kasasında 200 Milyar TL daha kalıyor..

4. Apple'ın bu çeyrekte sadece iPhone satışlarından kazandığı 51.2 milyar dolarlık gelir, Yahoo'nun 45.5 milyar dolarlık tüm piyasa değerinden daha fazla.

5. Apple'ın sadece 3 ayda yaptığı 74.6 Milyar Dolarlık gelir, Google'ın tüm 2014 yılı boyunca yaptığı 66 Milyar Dolardan daha fazla!

6. Apple'ın 2014'ün son 3 aydaki geliri, Microsoft'un aynı dönemdeki geliri olan 26.5 milyar doların neredeyse 3 katı!

7. Apple son çeyrekte 74.5 Milyon iPhone satarak, Microsoft'un sahip olduğu Nokia'dan 7 kat fazla cihaz satmış oldu.

8. Aslında, bu rakam Apple'ın tüm 2011 yılında sattığından daha büyük bir rakamdı.

9. Apple, 178 milyar dolarlık bir nakit finansa sahip.. Yani bu da demek oluyor ki, güncel değeri 152.3 milyar dolar olan IBM'i satın almaya yeter.

10. Ayrıca Apple'ın Ford, GM ve Tesla'yı satın aldığını düşünürsek, 41.3 milyar dolar daha kasalarında kalıyor.

11. Apple geçen çeyrekte 21.4 milyon iPad sattı. Hayalkırıklığı olarak yorumlandı ama bu rakam New York'daki herkesin bir tane iPad'i olması gibi bir şey.

12. Apple, yalnızca iPad'den kazandığı 9 milyar dolarlık gelirle, güncel piyasa değeri 6.6 milyar dolar olan GoPro'yu satın alabiliyor.

13. Apple, geçen çeyrekte 5.52 milyon Mac sattı. Bu rakam da İrlanda'daki herkesin bir adet Mac'e sahip olması demek.

14. Apple, geçen çeyrekte sadece Mac'ten 6.9 milyar dolar kazanç elde etti. Bu rakam Monaco'nun gayrı safi yurt içi hasılasından da yüksek.

15. Son kazançlardan önce, Apple'ın piyasa değeri 640 milyar dolardı. Bu 25 ülkenin gayrı safi yurt içi hasılasından daha fazla bir miktar. CIA'in tahminlerine göre, Güney Afrika'nın 2014 GSYH'si 596 milyar dolar.

16. Apple'ın son çeyrekteki net kazancı 18 milyar dolar. Vikipedi'ye göre, bu rakam herhangi bir şirketin, bir çeyrekte ulaştığı en büyük rakam.

17. Rekorun bir önceki sahibiyse, 2011 Ağustos verilerine göre 16.2 milyar dolarlık kazancıyla, Rus doğalgaz şirketi Gazprom. Aslında, Apple hariç listedeki tüm şirketler enerji şirketleri.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Dio Banner
kardem-avci

Güzel paralar dönüyor :D şu sitedeki makaleleri okuyorum mesela buradan da bir ek gelir elde etmek mümkün www.webparakazan.com

tajdin-turk

yanlız bu para kimseye gitmiyor nedense

ibn-i-aduket

Bunlar aylık gelirlerinin sadakalarını Cem Yılmaza verseler, adam önümüzdeki 100 yıl boyunca zenginliği ile ilgili espri yapmaya devam edebilir :O

mrmarchax

Dünyada aptallığın geldiği boyutu özetliyor veriler

062154

Çocukların Oyuncağı varsa Bizim de İphone'numuz var, yani onlarla aramızda bir fark yok.. Teknolojik Oyuncaklar için Kapitalizmi daha da şişiriyoruz. (Eskiden Saçma İphone mu vardı? Yoktu. Stres ve popüler Kültür özentisi de yoktu, ama "Huzur ve Aile İlişkileri" vardı)

Görüş Bildir