Görüş Bildir

İş Bankası Haberleri

İş Bankası ile ilgili tüm haberler, içerikler, galeriler, testler ve videolar Onedio’da. İş Bankası ile ilgili son dakika haberleri ve gelişmelerini, yeni içerikleri de bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

Popüler İçerikler

"Bugün Ne Yapsak?" Diye Düşünenler İçin Ankara'da Yapılabilecek Aktivite Önerileri
Başkent Ankara gerek tarihi gerek sanatsal gerek de sosyal açıdan oldukça zengin olduğundan eğer rotanızı Ankara olarak belirlediyseniz en doğru karar! Başkente yeni geldiyseniz ve gezilecek yerlerini arıyorsanız bu içeriğimiz tam size göre. Eğer zaten Ankaralıysanız siz de bir göz atın deriz, nasılsa bir gün gideriz deyip unuttuğunuz yerler olabilir. O zaman gelin hep birlikte 40 maddede Ankara turu yapalım!
Rusya'dan Türkiye'ye Kritik Seyahat! Merkez Bankası'nın Gizli Görüşmelerinde İstenilen Sonuç Alındı mı?
Rusya-Ukrayna'ya 24 Şubat 2022'ede savaş ilan etti. Son 2 yıldır pandemiyle boğuşan dünyada tepetaklak olan küresel düzen ve piyasalarda, yeni bir sarsıntı etkisi yaşatan savaşla hiçbir şey eskisi gibi olamıyor. Pandemiye eklenen savaşın oynattığı fiyatlar enflasyonu körükledi, hızını alamayan enflasyona karşı faizler yükselince para birimleri Pacman gibi birbirini yemeye başladı. Yetmedi! Batı, Rusya'ya finansal saldırı düzenledi. Onlarda intikamı petrol ve enerjiyle aldı. Halen ABD, Avrupa, Rusya kendine gelmeye çalışırken, ivme kaybeden savaş sürüyor. Türkiye bu ortamda çok değişik konumlarda bulunurken, son gelen gizli ziyaret haberi de 'merkez'e yerleşti.
Rusya'dan MIR Çıkışına İlk Yorum Geldi: 'Türk Bankalarına ABD Baskı Yaptı' Ekonomistler Ne Dedi?
Mir ödeme sistemi Rusya'nın visa, mastercard gibi küresel sistemlere alternatif olan kredi kartı teknolojisi. Bu teknolojiler dünya çapında uygulanırken, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesiyle Batı'dan uygulanan yaptırımların konusu finansal olunca bu sistemler ilk hedef haline geldi. Ülkeleri dışında Rusların ödeme yapmasının engellenmesiyle Mir sisteminin etkisiz hale getirilmesi amaçlandı. Türkiye, turizmden Rusların ilk tercihlerinden olurken, savaş sonrası daha da gözde oldu. Daha önce de Türkiye'de geçerli olan ödemeleri kolaylaştıran Mir sistemi kullanılmaya devam edince, ülkemiz Batı'nın tepkisine 'mazhar' olma durumunda kaldı.
Steve Jobs Kitapları
Elbette ki bir Steve Jobs olmak kolay iş değil. “Steve Jobs Kitapları” başlığı altında Steve Jobs’un nasıl efsane olduğunu anlatan beş kitabı listeledik. Steve Jobs (Walter Isaacson), Domingo Yayınevi, 32 TL Piyasada şu an en çok satan Steve Jobs kitabıdır. Kitapta Steve Jobs ile iki yıldan fazla süredir yapılan röportajlar yer alıyor. Bununla birlikte arkadaşlarıyla, iş arkadaşlarıyla, rakipleriyle, ailesiyle yapılan görüşmeler ve bir girişimci kişiliğin inişli çıkıştı hayatını da ortaya koyuyor. Ve Steve Jobs Apple’ı Yarattı (Michael Moritz), İş Bankası Kültür Yayınları, 22TL Bu kitapta Steve Jobs’un olduğu kadar Apple’ın da hikayesi anlatılıyor. Jobs’un babasının otomobil garajında başladığı bu işi nasıl bu hale getirdiğini öğrenmek isteyenler okuyabilir. Steve Jobs – Apple (Dev Bir Markanın Yaratıcısının İnanılmaz Hikayesi) (Jeffrey S. Young), Yakamoz Yayınevi, 20 TL Cep boyu da bulunan bu kitap, Steve Jobs’un işletme tarihindeki ikinci en büyük oyununu anlatıyor. 1970′lerdeki Silikon Vadisi günlerine götürüyor. Nasıl Steve Jobs Olunur? (Leander Kahney), Mediacat Kitapları, 17 TL Evet, kitabın adı oldukça ilginç. Şimdi bu kitabı okuyunca Steve Jobs olur musunuz bilemeyiz ama bu yaratıcı adamın ne zaman hangi hamleleri atarak, tasarımla teknolojiyi nasıl birleştirerek ilerlediğini öğrenebilirsiniz. Ben, Steve – Steve Jobs Konuşuyor (George Beahm), Oğlak Yayıncılık, 20 TL Tasarımı oldukça iyi, içeriği fena değil. Arka kapaktan: “Eğer Apple; bilgisayarların metalaştığı bir yere, romantizmin öldüğü bir yere dönüşürse, Apple’ı kaybettiğimi hissederim. Ama ben fersah fersah uzaktayken, bütün o insanlar hala aynı duyguları taşıyorlarsa… o zaman genlerimin hala orada olduğunu hissedeceğim.”
190 Milyon Liralık Kayıp Meclis Gündeminde
CHP, 190 milyon liralık kaybı gündeme getirerek, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a, 'Bu değişiklik, çeşitli suistimallere açık olduğu 17 Aralık süreciyle ortaya çıkan kamu bankalarının kârlılığını artırmak, kamu bankalarının daha fazla kredi verebilmesi ve kritik seviyedeki rasyolarını düzeltmeleri için mi yapıldı' diye sordu. İşsizlik Sigortası Fonu (İSF) ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun (DASK), Kamu Haznedarlığı Tebliği'ne dahil edilmesinden sonra, her iki kuruma mevduatlarını yalnızca kamu bankalarında tutma zorunluluğu getirilmesi soru önergesi oldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Yardımcısı Babacan'ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına yazılı soru önergesi verdi. Umut Oran, Babacan'a şu soruları yöneltti: *Hazine Müsteşarlığı ile Maliye Bakanlığı’nın Kamu Haznedarları Tebliği’nde değişiklik yaparak, İşsizlik Sigortası Fonu (İSF) ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) mevduatlarının üç kamu bankasında tutulması zorunluluğu mu getirildi? Bu değişikliği neden yaptınız?*Değişiklik talimatı Recep Tayyip Erdoğan’dan mı geldi? Siz de bu değişikliğe olumlu baktınız mı?*İSF’nin bugün itibariyle mevduat büyüklüğünün 7 milyar TL, DASK’ın ise 2,5 milyar TL olduğu doğru mudur?*İSF ve DASK’ın toplam 9,5 milyar TL’yi bulan mevduatlarının Türkiye'nin en büyük 10 bankası (İş Bankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Ak Bank, Yapı ve Kredi Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Finansbank, Denizbank, Türkiye Ekonomi Bankası)  içerisinden en yüksek faizi veren bankada tutulması uygulamasından neden vazgeçildi?*Bu müdahaleniz serbest piyasa ekonomisi kurallarına aykırı değil midir?*Mevduatın, en yüksek faizi veren banka yerine üç kamu bankasından birisine yatırılacak olması nedeniyle, İşsizlik Sigortası Fonu'nda yıllık 140 milyon, DASK'ta ise 50 milyon TL’lik kayıp yaşanacağı bilgisi doğru mudur? Yıllık olarak toplamda 190 milyon TL’lik kamu zararına yol açacak bu düzenlemenin sorumlusu kimdir? Doğacak bu kamu zararı kimden, nasıl karşılanacaktır?*Bankalar, toplamda 9,5 milyar TL’yi bulan bu iki büyük mevduatı kapmak için yarışıp, piyasa faizinin de 2 puan üzerinde, çıkılabilecek en yüksek faize çıkarak bu parayı bünyelerine katmaya çalışmasının sakıncası ne idi, eski sistemden neden vazgeçildi?*Bu değişiklik, çeşitli suistimallere açık olduğu 17 Aralık süreciyle ortaya çıkan kamu bankalarının kârlılığını artırmak, kamu bankalarının daha fazla kredi verebilmesi ve kritik seviyedeki rasyolarını düzeltmeleri için mi yapıldı?*İşsizlik Sigortası Fonu’nun, milyonlarca çalışandan kesilen primlerle oluşturulması karşısında, yıllık 140 milyon TL kaybı yol açacak bu değişiklik öncesinde herhangi bir işçi-işveren sendikası, konfederasyonundan görüş aldınız mı, aldıysanız hangi görüşler tarafınıza ulaştırıldı?
İnsanların Ürün Adı Olarak Benimsediği 34 Marka
Bazı markalar parçası oldukları ürün ile öylesine bütünleşir ki artık zaman içerisinde markanın adı, ürünün adı haline gelir. Mesela 'şuradan bir selpak versene' denir ya da evin camları 'pimapen' yaptırılır. Dünyanın her yerinde görülen bu durumun Türkiye'de de benzer örnekleri oldukça fazladır.
Kurumlar Vergisi Listesinde Reza Zarrab'ın Şirketleri Yok
Merkez Bankası kurumlar vergisi rekortmenler listesinde dördüncü kez birincilik koltuğuna oturdu. Bu ilk değil, çünkü Türkiye ne zaman cari açık problemi çekse, sermaye çekmede sıkıntı yaşasa ve döviz kurları rekor kırsa Merkez Bankası zirveye çıkıyor. Cari açığın yüzde 15’ini kapattığını dile getiren Reza Zarrab’ın şirketleri ise listede yer almadı. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın hedefindeki Merkez Bankası, 2013 yılının kurumlar vergisi rekortmeni oldu. Döviz kurlarının rekor kırdığı, cari açık problemlerinin yaşandığı ve sermaye girişinin olmadığı yıllarda Merkez Bankası kurumlar vergisi rekortmenleri listesinde hep zirvede yer aldı. 2000, 2001, 2011’in ardından Merkez Bankası, dördüncü kez listenin ilk sırasında. Kurumlar vergisinde önceki gün temeli atılan 3. havalimanını inşa edecek Cengiz İnşaat, Akkuyu NGS ve Soma faciasının yaşandığı madenin bağlı olduğu TKİ Sınırlı Sorumlu Ege Linyitleri İşletmesi de listeye girdi. Başbakan Erdoğan ’ın “Sen dalga mı geçiryorsun”, “Artık yetti” sözleriyle eleştirisinin hedefi olan Merkez Bankası, 2013 yılında döviz kurundaki değerleme nedeniyle 5 milyar lira kar elde etmişti. Geçen yıl şirketler döviz açık pozisyonları nedeniyle kurdaki dalgalanmadan zarar ederken Merkez Bankası’nın karı, kurumlar vergisinde rekortmenliği getirdi. Merkez Bankası 2011 yılında 8.5 milyar lira kar elde ederek yine kurumlar vergisi rekortmeni olmuştu. 2000 ve 2001 yıllarında yaşanan krizden sonra da Merkez Bankası kurumlar vergisinde rekortmenliği elde etmişti. 2000 yılında 218 milyon liralık vergi ile rekortmen olan Merkez Bankası, 2001’de 5.2 milyar lira kar elde etmiş ve ve 1 milyar 464 milyon lira vergi tahakkuk etmişti. 2011 yılında da 1 milyar 448 milyon liralık vergi tahakkuku ile rekortmen olan Merkez Bankası, bu sefer 889.8 milyon liralık vergi ile listede birinci oldu. 2013 yılının rekortmeni olan Merkez Bankası’nı Ziraat Bankası izledi. Geçen yıl 1,1 milyar lira vergi tahakkuku ile 4. olan Ziraat Bankası 627 milyon lira ile ikinci oldu. Geçen yıl 66 milyon liralık vergi ile 36. sırada olan Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ), 620.9 milyon liralık vergi ile 3. sırada yeralırken, 10. sırada olan Turkcell ise 590.9 milyon liralık vergi ile 4. oldu. Bankaların ödediği vergi geçen yılın oldukça gerisinde kaldı. Geçen yıl kurumlar vergisi rekortmeni 1.18 milyar lira ile Garanti Bankası olurken, bankalar ilk 7 içinde peşpeşe yer almıştı. Bu yıl Garanti Bankası 540.2 milyon liralık vergi ile 5. olurken, geçen 1.11 milyar liralık vergi ile 3. olan Akbank, 373 milyon liralık vergi ile bu yıl 6., geçen yıl 1.15 milyar liralık vergi ile 2. olan İş Bankası da 346 milyon liralık vergi tahakkuku 7. oldu. Geçen yıl 1 milyar vergi ile 5. olan Halkbank ise 259.9 milyon lira tahakkuk eden vergi ile 11. sırada yer aldı. Geçen yıl için beyan edilen kurumlar vergisinde, verilen beyanname sayısı artarken ödenen vergi bir önceki yıla göre geriledi. Buna göre, 2012 yılı için 623 bin 122 beyanname verilirken, 2013’te bu sayı 631 bin 866’ya çıktı. Ancak 2012 yılı için 161 milyar 525 milyon lira vergi tahakkuk etmişken, 2013 yılı için matrah 151 milyar 286 milyon liraya geriledi. Doğan Şirketler Grubu 63.7 milyon lira vergi tahakkuku ile 35. sırada yer aldı. Türkiye ’nin ilk nükleer santralini Mersin’de yapacak olan Akkuyu NGS ise 56.3 milyon liralık vergi ile 39. sıradan listeye girdi. 3. havaalanını inşaat edecek olan konsorsiyum içinde yer alan Cengiz İnşaat da 2013 rekortmenleri arasında 49. sırada yeraldı. Geçen yıl yayımlanan listede olmayan Cengiz İnşaat, 2011’de 92’nci sıradaydı. 2012 listesinde 29. sırada olan BİM, bu yıl 22. sıraya yükseldi. Geçen yıl BİM’e tahakkuk eden vergi 86.7 milyon liraydı, 2013’te ise 111.5 milyon liraya yükseldi. Soma faciasının yaşandığı TKİ Ege Linyitleri İşletmesi listede 47. sırada. TKİ Ege Linyitleri’ne 48.2 milyon lira vergi tahakkuk etti. Cari cari açığın yüzde 15’ini kapattığını dile getiren Reza Zarrab’ın şirketleri ise listede yer almadı. Sarraf’ın Royal Holding, Royal Denizcilik gibi şirketleri var. 2013 yılı Gelir Vergisi Rekortmenleri listesinde de yer almayan Reza Zarrab’ın eşi Ebru Gündeş’ten daha az vergi ödediği ortaya çıkmıştı. Geçen yıl listede 8 şirket ismini gizlerken bu yıl ismini gizleyen şirket sayısı 14’e çıktı. Geçmiş yıllarda ismini gizlemeyen ve geçen yıl rekortmen listesinde 14. sırada yer alan TÜPRAŞ, eğer bu yıl ismini gizlemediyse listede yer almadı. Geçen yıl listede olmayan Ereğli Demir Çelik ise 18. sıradan listeye girdi. İGDAŞ da 31. oldu.T24
95 Milyon Lirayı  Bankada Unuttuk
Bankalarda 10 yıldır işlem yapılmayan hesaplarla ilgili yapılan çağrılar fayda etmedi, mudiler 95 milyon lirayı yine bankalarda unuttu. 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre, bankalardaki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabi oluyor. Bankalar bu çerçevede, zaman aşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacaklara ilişkin duyurularını şubat ayından itibaren internet sitelerinden yayımlamış, zaman aşımı listesinde isim ve hesap bilgileri yer alan müşterilerin 16 Haziran 2014 tarihine kadar hesaplarının bulunduğu şubeye kimlik belgeleri ile başvurmaları gerektiği duyurulmuştu. 210 bin hesap sahipsiz... Yapılan tüm çağrılar ve duyurulara rağmen Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) kaynaklarına göre, sadece 43 bin 851 hesap sahibi bankalara başvuruda bulundu, 210 bin 866 hesap sahibi 95 milyon lirasını yine bankalarda unuttu. Bu hesapların 209 bin 704’ünü mevduat, 1162’sini ise katılım fonu hesabı oluşturdu. Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Bankası ve İş Bankası hesap adetleri en yüksek bankalar olurken, devredilen hesaplar gerçek ve tüzel kişilerin hesaplarını kapsadı.Milliyet
  • 1