Alman Medyası Gauck'un Eleştirilerine Odaklandı

 > -

Alman Medyası Gauck'un Eleştirilerine Odaklandı

Alman Medyası Gauck'un Eleştirilerine Odaklandı

Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un Türkiye ziyaretinde özellikle fikir özgürlüğü ve hukuk devleti kavramlarına vurgu yaptığını belirten Alman medyası, ilk kez bir liderin demokrasi konusunda Türkiye’yi bu kadar açık eleştirdiğine dikkat çekti.

Alman medyasında, Cumhurbaşkanı Gauck’un ziyaretleri ve açıklamalarına ilişkin şu haberlere yer verildi:

Frankfurter Allgemeine Zeitung: İlkbaharda sonbahar. Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Türkiye’deki fikir özgürlüğü kısıtlamalarını eleştirirken Doğu Almanya’daki deneyimlerinden faydalandı.

Focus: Gauck, Erdoğan’ın politikalarını sert şekilde eleştirdi. Bu zamana kadar hiç bir lider Türkiye’deki demokrasi eksikliğini Cumhurbaşkanı Joachim Gauck kadar açık şekilde eleştirmemişti. Gauck, Ankara’da öğrencilerin önünde Türkiye’deki gelişmelerden korktuğunu söyledi.

Spiegel Online: Erdoğan’a sert eleştiri, Gauck Türkiye’de demokrasiyi tehlikede görüyor. Cumhurbaşkanı, Türkiye’deki gelişmelerden ötürü kaygılı. Joachim Gauck, öğrencilerin önünde yaptığı konuşmada Recep Tayyip Erdoğan’ın politikalarını eleştirdi. Onun yargı ve muhalefete karşı tutumunun hukuk devletini tehlikeye soktuğunu söyledi.

Die Welt: Gauck’un Türk yönetimine sert dersi. Cumhurbaşkanı Gauck, Ankara’da Başbakan Erdoğan’a çattı. Hukuk devleti ve fikir özgürlüğü konularına vurgu yaptı. Fakat Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) perspektifinden vazgeçmesini istemiyor.

Die Zeit: Gauck, Türkiye ziyaretinde Erdoğan’ı eleştirdi. Cumhurbaşkanı Gauck, Cumhurbaşkanı Gül ile görüşmesinde internet yasağı ve toplu tayinlerin demokrasiyi geliştirmeyeceğini söyledi.

WAZ: Türk Hükümet Başkanı, Gauck’un sert eleştirilerine kızdı. Ama Erdoğan bu eleştirilere şaşırmadı. Nihayetinde, bireysel özgürlüklerin Alman Cumhurbaşkanı için önemli bir tema olduğunu kesinlikle biliyordu.

Bild: Gauck’un Erdoğan ile hesaplaşması. Sanal ortamda düşünce özgürlüğü Türk Hükümet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan için tartışmalı bir konu. Twitter kısa bir süre önce açıldı buna karşın Youtube hâlâ kapalı. Cumhurbaşkanı Joachim Gauck Ankara’daki Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde fikir özgürlüğünden bahsetti.

  • zete.com
Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir