Ak Parti'de Büyük Değişim

 > 
23PAYLAŞIM
Ak Parti'de Büyük Değişim

AK Parti Yönetimi 40’a yakın il başkanı 300 ilçe başkanının istifasını istedi. Al Jazeera’nin AK Parti kaynaklarından edindiği bilgiye göre, birçok ilde kadrolar tamamen değişecek.

30 Mart seçimleri sonrasında AKP seçim değerlendirmesi ve yönetimlerle ilgili teşkilattan düzenli rapor alıyordu. Bu raporlar doğrultusunda Genel Merkez 40’a yakın il başkanı ve 300 ilçe başkanını değiştirme kararı aldı. Ankara’da İl Başkanı ve 15 ilçe başkanı’nın istifası istenirken, İstanbul’da da bazı ilçe başkanlarından istifaları istendi.

İstifası istenen il ve ilçe yönetimleri, istifalarını sunmaya başladılar. Buna göre şu ana kadar Ankara, Çanakkale, Mersin, Iğdır, Şırnak, Nevşehir, Tekirdağ, Kars il başkanları istifa etti.

Al Jazeera’nin AK Parti kaynaklarından edindiği bilgiye göre, kadrolarda yeni isimlere ve daha çok milli görüş kökenli gençlere yer verilecek.

Müstakbel Genel Başkan’a hazırlık mı?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 2 ay kala henüz adaylar netleşmese de Erdoğan’ın adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığına aday olup seçilirse, başbakanlıkla birlikte, parti başkanlığını da bırakacak. Bu durumda AK Parti’nin 45 gün içinde yeni genel başkanını seçmek üzere Kongre yapması gerekiyor.

Mevcut delegeyle yeni Genel Başkan seçiminde bir sürpriz yaşamamak için Ak Parti’de uzun süredir titiz bir çalışma yürütülüyordu. Buna göre yenilenmeye gitmek isteyen partide İl Başkanları ve ekiplerinden istifaları istendi. Yeni göreve gelecek yönetimler AK Parti’nin Genel Kongresi’nde oy kullanacak delege listelerini de belirleyecek. Böylece yapılacak yeni görevlendirmelerle yeni yönetim ve delege müstakbel Genel Başkan’ın iradesiyle bugünden oluşturulmuş olacak.

AK Parti 30 Mart Yerel seçimlerinden sonra Genel Merkez’de önemli değişikliklere gitmiş. Partinin Teşkilattan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı koltuğuna Ekrem Erdem’in yerine, Demokrat Parti’den AKP’ye katılan Süleyman Soylu getirilmişti.

 Al Jazeera Türk Ankara Temsilcisi Ömer Bulut
 Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir