''Türkiye’de Demokrasiye Vurulan Son Darbe''

 > 
443PAYLAŞIM

Abdullah Gül, Erdoğan'ın Saflarına Karıştı

New York Times gazetesi dün yayınladığı editoryal yazısında yeni internet yasasının “Türkiye’de demokrasiye vurulan son darbe olduğunu iddia etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yasaya onay vererek hükümetin ifade özgürlüğüne karşı yaptığı saldırıda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a katıldığını söyleyen gazete, yeni yasa sayesinde hükümetin özel hayatı koruma kılıfı altında mahkeme kararı olmaksızın internet sitelerini kapatma ve kullanıcıların internet aktivitelerini takip etme hakkını elde ettiğini belirtti.

Yeni yasanın kabulünden önce de Türkiye’de binlerce internet sitesinin hali hazırda yasaklı olduğunu belirten gazete, 2013 yılının ilk altı ayında Türk yetkililerin Google’a 12 bin maddenin arama sonuçlarından silinmesi için talepte bulunarak bu alanda dünya birincisi olduğunu da söyledi.

Gazete makalede yeni yasanın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve müttefiklerini giderek genişleyen yolsuzluk skandalından korumak için alınmış bir önlem olduğunu ve açıkça sosyal medyada yolsuzluk skandalı ile ilgili detayların paylaşılmasını önlemeyi amaçladığını da iddia etti.

Başbakan’ın iktidarda on yıldan uzun süre geçirdikten sonra giderek otoriterleştiğini ve yasamanın da onu durdurmak adına pek bir şey yapmadığını söyleyen gazete, Freedom House ve Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki gelişmeler ile ilgili endişelerini dile getirdiğini belirtti.

Makalede ABD’nin de internet yasasına tepkisiz kalmadığını belirten gazete, Başkan Obama’nın uzun süre dolaylı olarak iletişim kurduğu Başbakan Erdoğan’ı sonunda Çarşamba günü aradığını söyledi. Beyaz Saray’ın iki lider arasınaki telefon görüşmesi ile ilgili yayınladığı bildirinin çok fazla detay içermediğini ve Obama’nın Erdoğan’ı izlediği yol ile ilgili uyarıp uyarmadığını açıklamadığını belirten gazete, Başbakan’ın böyle bir uyarıyı duymaya ihtiyacı olduğunu da dile getirdi.

Gazete CHP’nin yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurduğunu da belirtirken, hükümetin otoriter tavrının bu şekilde devam etmesi durumunda hem Türkiye’nin Müslüman bir demokrasi olarak imajına hem de Türkiye’ye bir müttefik olarak değer veren Batı’ya zarar vereceğini söyledi.

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir