72 Uçak Katıldı, 108 Hedef Vuruldu: Zeytin Dalı Harekâtı'nın Birinci Gününde Neler Yaşandı?

 > -

Genelkurmay Başkanlığı Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında operasyona katılan 72 uçağın üslerine emniyetle döndüğünü belirtip, 108 PYD hedefinin vurulduğunu kaydetti. Öte yandan Başbakan Binali Yıldırım yaptığı açıklamada kare harekâtı sinyali vererek 'Yarın itibarıyla gelişmelere göre kara unsurlarımız da gerekli faaliyetleri icra edecektir' açıklamasında bulundu.

Türk savaş uçakları saat 17:00'den itibaren Afrin'de PYD'ye ait hedefleri vurmaya başladı.

Harekâta ilişkin TSK tarafından yapılan açıklamada 'Suriye'nin toprak bütünlüğü' vurgusu 👇

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

"Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17:00'dan itibaren “Zeytin Dalı Harekatı” başlatılmıştır.

Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir."

Operasyonun başlamasının ardından Suriye tarafından Kilis'in Saatli bölgesine yönelik taciz atışları yapıldı.

TSK, bölgedeki 113 PYD hedefinden 108'inin vurulduğunu, ölen ve yaralananların tamamının PYD'li olduğunu duyurdu.

Harekâta katılan 72 uçağın güvenli bir şekilde üslerine döndüğü yine TSK tarafından belirtildi.

Operasyonun başlamasıyla ÖSO'ya ait birliklerin, PYD kontrolünde bölgeye girmeye başladıkları bildirildi.

Anadolu Ajansı'nın aktardığı bilgiye göre ÖSO birliklerinin şu ana kadar herhangi bir direnişle karşılaşmadığı belirtildi.

Dünya kamuoyundan ilk açıklama Rusya'dan geldi: 'Gelişmeleri dikkatle takip ediyoruz'

Türkiye'nin Afrin'e yönelik "Zeytin Dalı Harekatı"yla ilgili Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı. 

Açıklamada, Moskova’nın Türkiye’nin harekât başlattığı Suriye’nin Afrin kentindeki gelişmeleri dikkatle takip ettiği ve bu konudaki haberleri endişeyle karşıladığı belirtildi.

Açıklamada Türkiye'ye itidal çağrısı yapıldı.

ABD'den ilk açıklama Pentagon sözcüsünden geldi: 'PKK'ya ilişkin kaygıları anlıyoruz.'

Pentagon Sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine-Galloway IŞİD'le mücadele vurgusu yaparak 'Bütün tarafları gerilimi tırmandırmaktan kaçınmaya ve en önemli iş olan IŞİD'i yenmeye odaklanmaya davet ediyoruz. Türkiye'nin ABD tarafından yabancı bir terör örgütü olarak tanınan PKK’ya ilişkin güvenlik kaygılarını anlıyoruz' ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım: 'Yarın kara unsurlarımız da gerekli faaliyetleri icra edecek'

Yıldırım, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin, "İlk aşaması TSK hava unsurlarıyla gerçekleştirilmiş, hedeflerin neredeyse tamamına yakını tahrip edilmiştir. Yarın itibarıyla gelişmelere göre kara unsurlarımız da gerekli faaliyetleri icra edecektir." açıklamasında bulundu.

Öte yandan tanklar Kilis’in Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden Suriye’ye geçiş yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan operasyon başlamadan hemen önce 'Afrin operasyonunu Münbiç takip edecek' demişti.

Batıdan başlayarak kademe kademe bu koridoru yerle yeksan edeceklerini vurgulayan Erdoğan, "Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır. Bunu Münbiç takip edecek. Madem ki Münbiç'te bize verilen sözler şu ana kadar yerine getirilmedi, öyleyse bunun gereğini yapmamıza kimsenin söyleyecek bir sözü olamaz." ifadesini kullandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBaşbakanBinali YıldırımBirleşmiş MilletlerIŞİDKilisRecep Tayyip ErdoğanRusyaSavaşSuriyeTerörTürk Silahlı Kuvvetleri
Görüş Bildir