Görüş Bildir
Haberler
43,5 Milyon TL’lik Şap Aşısı Sabotajdan Son Anda Kurtarılmış!

43,5 Milyon TL’lik Şap Aşısı Sabotajdan Son Anda Kurtarılmış!

12.06.2014 - 15:51

Tarım Bakanı Mehdi Eker, Ankara’daki Şap Enstitüsü’ne şubat ayında giren kimliği belirsiz kişilerin 30 milyon doz şap aşının saklandığı bölümün elektriklerini keserek düzenlediği sabotaj girişimini doğruladı.

Tarım Bakanı açıkladı Şubat ayındaki sabotaj girişimi boşa çıkarılarak 30 milyon doz aşı kurtarıldı

Şap Enstitüsü, Sincan’da 250 bin m2’lik yeni kampüsüne taşınacak

ANKARA

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ankara’daki Şap Enstitüsü’ne şubat ayında giren kimliği belirsiz kişilerin 30 milyon doz şap aşının saklandığı bölümün elektriklerini keserek düzenlediği sabotaj girişimini doğruladı. CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın önergesini yanıtlayan Bakan Mehdi Eker, olayla ilgili soruşturmanın halen sürdüğünü, Şap Enstitüsü’nde mayıs ayı itibariyle piyasa değeri 23,2 milyon TL olan 16 milyon doz trivalan aşı bulunduğunu bildirdi. Bu durumda sabotaj girişiminin yapıldığı Şubat ayında ise 30 milyon doz aşı saklandığı için kurtarılan aşıların piyasa satış değerinin 43,5 milyon TL olduğu belirtiliyor.

Ankara’nın merkezinde Söğütözü semtinde bulunan Şap Enstitüsü’ne 10 Şubat 2014’te gece yarısı tel örgüleri keserek giren kimliği belirsiz kişiler şap aşılarının bulunduğu bölümün elektriklerini ve devreye giren jeneratörün kablolarını keserek aşıları imha etmeye çalıştılar. Ancak son anda bu saldırının fark edilmesi üzerine aşılar kurtarılırken, Milliyet gazetesi 15 Nisan 2014’te manşetten verdiği haberiyle kamuoyuna bu gelişmeyi duyurdu. Haber üzerine soru önergesi veren CHP’li Umut Oran, Tarım Bakanı Eker’e “Saldırganlar ellerini kollarını sallayarak Şap Enstitüsü’ne nasıl girebildiler, içeriden kendilerine yardım edenler kimlerdir soruşturma sonucu ne oldu? Böyle kritik malzemeler için neden alternatif merkezleriniz yok?” diye sordu.

Sabotaj girişimi 10 Şubat’ta yapılmış

Önergeyi yanıtlayan Tarım Bakanı Eker, “Şap Enstitüsü’ne 10 Şubat’ta yapılan sabotajla ilgili bakanlık teftiş kurulu ve Ankara Emniyet Müdürlüğü soruşturmasının halen sürdüğünü bildirerek, sabotaj girişimini doğruladı.

30 milyon doz aşı kurtarılmış

“Saldırıda Şap Enstitüsü Müdürlüğü personelinin duyarlı yaklaşımıyla 30 milyon doz aşı kurtarılmıştır. Şap aşılarının korunmasına yönelik tedbirleri artırılmış olup, özellikle aşı deposu ve kritik nokta girişleri 24 saat güvenlik personeli tarafından takip edilmektedir” yanıtını veren Eker, kritik birimlerinde emniyet müdürlüğüyle bağlantılı aktif ikaz ve alarm sistemleri mevcut olduğunu bildirdi.

Şap Enstitüsü’ne özel kampüs yapılıyor

Tarım Bakanı Mehdi Eker, Ankara Sincan’da Hazine’ye ait 250 bin metrekarelik bir arazinin Şap Enstitüsü kurulması için 27 Aralık 2012 tarihinde Ankara Defterdarlığı ile anlaşma imzaladıklarını belirterek, “Söz konusu arazi üzerine uluslar arası standartlarda oluşturulacak yeni Şap Enstitüsü Kampüsü için proje ihale çalışmaları devam etmekte olup, acil durumlar için alternatifli depolama merkezleri planlanmaktadır” dedi.

43,5 milyon TL aşı sabotajdan kurtarıldı

Eker, saklanan aşı miktarı ve piyasa değeri için bilgi verirken, “Şap Enstitüsü Müdürlüğünde depolanan aşı miktarı günlük olarak değişmekle birlikte 2014 yılı Mayıs ayı itibariyle 16 milyon doz trivalan aşı bulunmakta olup, piyasa satış bedeli 23,2 milyon TL’dir” açıklamasını yaptı. Bu durumda 10 Şubat’ta yapılan sabotaj girişimi yapıldığında 30 milyon doz aşı burada saklandığı için saldırıdan son anda kurtarılan aşıların piyasa satış bedelinin 43,5 milyon TL olduğu belirtiliyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın