Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

2015 Yılında 'Dünyanın En İyi 1000 Üniversitesi' Arasına Giren 10 Türk Üniversitesi

-
Abone ol

Okullar kapandı ve yeni üniversite öğrencisi adayları gerekli sınavlara girdi. Yoğun gayretlerin gösterildiği bir dönemin daha sonuna gelindi ve işin eğlenceli kısmı başladı: üniversite tercihleri. Peki iyi bir eğitim almak isteyen insanlar neye göre üniversite tercihi yapacak? 

Dünyaca tanınan ve oldukça prestijli bir sıralama olan QS World University Rankings, 2014-2015 eğitim yılının sona ermesiyle, dünyanın en iyi 1000 üniversitesini açıkladı. Sıralama, yayınlanan akademik makale sayısında eğitim sisteminin verimliliğine, birçok esas gözetilerek hazırlandı. Bu üniversiteler arasında maalesef yalnızca 10 Türk üniversitesi bulunmakta ve en iyi üniversitemiz ancak 399. sırayı alabilmektedir. İşte dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasına girebilmiş 10 Türk üniversitesi;

1. Bilkent Üniversitesi

Türkiye Sıralaması: 1

Dünya Sıralaması: 399 (Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte)

Şehir: Ankara

1984 yılında kurulan ve tam adı İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi olan okul, Türkiye'nin ilk vakıf üniversitesidir. Amacı dünyanın en iyi eğitim ve araştırma merkezlerinden biri haline gelmek olan üniversitenin adı 'Bilim Kenti' kavramından hareketle Bil-Kent olarak konulmuştur. Günümüzde Bilkent'te 13.000'in üzerinde kayıtlı öğrenci bulunmaktadır.

2. Boğaziçi Üniversitesi

Türkiye Sıralaması: 2

Dünya Sıralaması: 399 (Bilkent Üniversitesi ile birlikte)

Şehir: İstanbul

1863 yılında Robert Koleji ismi ile eğitime başlayan okul, 1971 yılında Boğaziçi Üniversitesi ismini almıştır. Bir devlet üniversitesi olan Boğaziçi, Kandilli Rasathanesi gibi önemli araştırma merkezlerini de bünyesinde barındırmaktadır. Prestiji, konumu ve eğitim kalitesiyle, Boğaziçi Üniversitesi öğrenciler tarafından en çok tercih edilen Türk üniversitesidir.

3. ODTÜ

Türkiye Sıralaması: 3

Dünya Sıralaması: 401 / 410 Arası

Şehir: Ankara

Tam adı Orta Doğu Teknik Üniversitesi olan okul, 1956 tarihinde dönemin başbakanı Adnan Menderes, karayolları genel müdürü Vecdi Diker ve bir grup İTÜ'lü akademisyen tarafından kurulmuştur. O günden bugüne, Türkiye'nin özellikle mühendislik alanlarında başı çeken okulu haline gelmiştir. Günümüzde ODTÜ'de 26.000'in üzerinde kayıtlı öğrenci bulunmaktadır.

4. Koç Üniversitesi

Türkiye Sıralaması: 4

Dünya Sıralaması: 461 / 470 Arası

Şehir: İstanbul

1993 yılında eğitime başlayan okul, bir vakıf üniversitesidir ve günümüzde 2000 yılında taşındığı kalıcı kampüsü Rumelifeneri'nde eğitim vermektedir. 5000'in üzerinde öğrencisiyle, Koç Üniversitesi'nin eğitim dili İngilizce'dir ve ülkemizdeki en pahalı iki özel üniversiteden biridir.

5. Sabancı Üniversitesi

Türkiye Sıralaması: 5

Dünya Sıralaması: 471 / 480 Arası

Şehir: İstanbul

1994 yılında Hacı Ömer Sabancı Vakfı önderliğinde Sabancı Topluluğu tarafından kurulmuş olan okul, Türkiye'de liberal bilimler anlamında eğitim veren tek okuldur. Bu özelliğinden dolayı eğitim sistemi biraz farklıdır. Öğrenciler ilk senelerinde çekirdek ders grubuna tabi tutulmakta ve ikinci senelerinde bir alana yoğunlaşmaktadır. Koç Üniversitesi ile birlikte ülkemizdeki en pahalı özel üniversitedir.

6. İstanbul Teknik Üniversitesi

Türkiye Sıralaması: 6

Dünya Sıralaması:  501 / 550 Arası

Şehir: İstanbul

Sultan III. Mustafa döneminde, batılılaşma hareketlerine paralel olarak batılı anlamda mühendislik eğitimi vermek üzere açılmıştır. 1773 yılında Mühendishane-i Bahrî-i Hümâyûn adıyla eğitime başlayan ve bir devlet üniversitesi olan okulda, günümüzde 27.000'in üzerinde kayıtlı lisans, yükseklisans ve doktora öğrencisi bulunmaktadır.

7. Hacettepe Üniversitesi

Türkiye Sıralaması: 7

Dünya Sıralaması: 601 / 650 Arası

Şehir: Ankara

1967 yılında eğitime başlayan okul, her geçen gün kendini geliştirmiş ve özellike tıp alanında ülkemizin en iyilerinden biri haline gelmiştir. 6 farklı kampüste, 36.000'in üzerinde öğrenciye eğitim veren Hacettepe Üniversitesi'nin en büyük kampüsü Beytepe'dedir.

8. İstanbul Üniversitesi

Türkiye Sıralaması: 8

Dünya Sıralaması:  601 / 650 Arası

Şehir: İstanbul

Günümüzdeki haliyle 1933 yılında kurularak Türkiye'nin ilk yüksek öğretim kurumu olan İstanbul Üniversitesi'nin tarihi 1453 yılına kadar dayanmaktadır. Bu tarihte, Fatih Sultan Mehmet'in emriyle kurulan Sehn-ı Seman medreselerine kadar dayanan bir tarihi bulunmaktadır ve Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk batılı okulu olarak kabul edilen Darülfünun'un devamıdır. İstanbul Üniversitesi'nde 73.000'in üzerinde kayıtlı öğrenci bulunmaktadır.

9. Ankara Üniversitesi

Türkiye Sıralaması: 9

Dünya Sıralaması:  701+ (701-1000 arası)

Şehir: Ankara

1946 yılında bir devlet üniversitesi olarak başkentte kurulmuştur fakat tarihi daha eskiye dayanmaktadır. O dönemde Ankara'da eğitim vermekte olan farklı fakültelerin tek bir çatı altında toplanmasıyla meydana gelmiştir. Veteriner Fakültesi 1842 yılında, Siyasal Bilgiler Fakültesi 1859 yılında kurulmuştur. Özellike sosyal bilimler alanlarında ülkemizin gözde okullarından biridir.

10. Çukurova Üniversitesi

Türkiye Sıralaması: 10

Dünya Sıralaması:  701+ (701-1000 arası)

Şehir: Adana

Çukurova Üniversitesi, Ankara Üniversitesi'ne bağlı Adana Ziraat Fakültesi ile Atatürk Üniversitesi'ne bağlı Çukurova Tıp Fakültesi'nin bir araya getirilmesi ile 1973 yılında eğitime başlamıştır. Adana şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Seyhan Gölü kıyısında bulunan kampüste, günümüzde 45.000'in üzerinde kayıtlı öğrenci eğitim görmektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Dio Banner
doruk-su

Gizli Kullanıcı

herzaman 1 <3

onedemiyoki

İlk 1000 e de girsinler artık.

benzodiazepin

e onların profesörleri çalışıyor da profesör oluyor bizimkiler doçentlikten profesörlüğe geçene kadarki tek değişimi menapoza girmesi oluyor.

Gizli Kullanıcı

Akademisyenlerin egolarına göre de bir sıralama yapılsa keşke. İlk 100'e 98 üniversite sokarız.

Görüş Bildir