2014'te 60 Gazeteci Öldürüldü

 > -

Nisan ayında Afganistan'da öldürülen AP fotoğrafçısı Anja Niedringhaus

Gazetecileri Koruma Komisyonu, 2014'te dünyada en az 60 gazetecinin görevlerini yapmaya çalışırken öldürüldüğünü açıkladı. 17'si Suriye'de hayatını kaybetti.

Merkezi New York'ta bulunan Gazetecileri Koruma Komisyonu'nun (CPJ) yayımladığı rapora göre, 2014'te Suriye, Afganistan, Ukrayna, Filistin, Irak, Paraguay, Myanmar, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Gine başta olmak üzere çeşitli ülkelerde en az 60 gazeteci görevlerini yaptıkları sırada ya da yazdıkları haberler yüzünden öldürüldü.

Öldürülen gazetecilerden yüzde 25'ini kendi ülkelerinden farklı ülkelerde görev yapan gazeteciler, yüzde 75'ini de yerel muhabirler oluşturuyor.

İç savaşın dört yıldır devam ettiği Suriye'de bu yıl 17 gazeteci öldürüldü. İç savaşın başlamasından bu yana Suriye'de yaşamını yitiren gazetecilerin sayısı 79'a yükseldi.

Amerikalı gazeteciler James Foley ve Steven Sotloff, IŞİD terör örgütü tarafından başları kesilerek öldürüldü.

Ukrayna krizinde de gazeteciler öldü

Ukrayna'da yeni hükümet ile Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasındaki çatışmalar da beş gazeteci ile iki basın çalışanı hayatını kaybetti.

Yaz aylarında İsrail ile Filistin arasında yaklaşık 50 gün boyunca devam eden çatışmada en az dört gazeteci ile üç basın çalışanı yaşamını yitirirken, Irak'ta da en az beş gazeteci görevleri başında öldürüldü.

Bu yıl üç gazetecinin katledildiği Paraguay ise Güney Amerika ülkeleri arasında en fazla gazetecinin öldürüldüğü yer oldu.

Myanmar'da 2007'den bu yana ilk kez bir gazeteci öldürülürken, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Hıristiyanlar ile Müslümanlar arasındaki çatışmaları izleyen bir gazeteci ile Gine'deki Ebola salgınıyla ilgili haber yapmaya çalışan üç gazeteci de öldürüldü.

Geçen yıl görevleri başında öldürülen gazeteci sayısı 70'ti.

Komisyon 18 gazetecinin öldürülmesiyle ilgili soruşturmaların hâlâ devam ettiğini belirtti.

Gazetecileri Koruma Komisyonu 1992 yılından bu yana her yıl öldürülen gazetecilerle ilgili raporunu yayımlıyor. Raporda uçak, araba kazası ya da hastalıktan kaynaklanan ölümlere yer verilmiyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriFilistinIŞİDIrakİsrailRusyaSuriyeTerörUkrayna
Görüş Bildir