Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: 'Cezai Ehliyeti Yok, Muhatap Almıyorum'

 > -
Abone ol

'Altın klozet' polemiği ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'a cevap veren Kılıçdaroğlu, "Tuvalet temizleyip ekmek parası kazanan tüm emekçilerin gözlerinden öpüyorum" dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu CNN Türk canlı yayınında gazetecilerin sorularını cevapladı. Kılıçdaroğlu, 'Cumhurbaşkanlığı'ndaki altın kaplamalı klozet'polemiği ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a cevap verdi. Kılıçdaroğlu, "Tuvalet temizleyip ekmek parası kazanan tüm emekçilerin gözlerinden öpüyorum" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları şu şekilde:

"Siyasete girerken halka inandığım doğruları söyleyeceğimi söyledim. Altın kaplamalı klozetin fotoğrafları gazetelerde çıktı. Birileri altın kaplı klozet yapıyorsa ben bunun hesabını sormayacak mıyım? Ben saray, şu, bu demedim."

"Muhatap almıyorum"

"Ankara'daki beyler altın kaplı klozetler yaptırıyorsa birinin bunu düşünmesi lazım. Beyefendi üzerine alınmış. Muhatap almıyorum. Cezai ehliyeti olmayan birini muhatap almıyorum."

"Tuvalet temizleyip ekmek parası kazananların gözlerinden öpüyorum"

"Bugün kullandığı dil nefret dilidir. Bu kandil gecesinde. Tuvalet temizleyip ekmek parası kazanan tüm emekçilerin gözlerinden öpüyorum. O özellikle benimle tartışmak istiyor. Hiç aklına geliyor mu kim yaptı bunu? Neden hesabını sormayalım bunun? Ben sorunca da bağırıyor."

"YSK iktidardan korkan bir kuruma dönüştü"

"Seçimden kaygı duymasının ana aktörü Yüksek Seçim Kurulu'dur. Yargıçlardan oluşan bir kurul olması gerekirken siyasal iktidardan korkan ve onların beklentilerine uygun kararlar alan bir kurula dönüşmüştür."

"Çatırdayan bir israf imparatorluğu"

"AKP önde... Niye önde, hangi gerekçeyle önde. Bir rant imparatorluğu var, çatırdayan bir israf imparatorluğu var. İsraf konusunda Papa'yı örnek gösterdiler. Sen sevgili Peygamberimizin yaşamına bak. Kalktı 10 dakika sonra Papa yalanladı. Halkla bunların hiçbir ilgisi yok koruma ordusuyla geziyorlar. Zaten vatandaş ulaşıp derdini anlatamıyor ki"

"Oy vermeyip şikayet etmek doğru değil"

"Gidiniz oyunuzu veriniz. Hem oy vermeyip hem şikayet etmek doğru bir anlayış değil. Gidin oyunuzu kullanın sandıklara sahip çıkmak bizim görevimiz. Biz sandıklara sahip çıkacağız, çok kararlıyız. Sandıkların en az yüzde 90'ında bir CHP'li olacak. Islak imzalı tutanakların yüzde 100'üne ulaştığımızda sorun kalmaz."

"Yargıya en büyük darbe yargıçlardan geliyor"

- Yargıya en büyük darbeyi yargıçların kendisi vuruyor. Sayın Cumhurbaşkanı bir dakika derler sen yemin ettin seçim meydanlarına giremezsin demeleri lazım. Biz YSK'dan gidin Cumhurbaşkanına ceza yazın demiyoruz ki. Ama ona birilerinin görevini hatırlatması lazım. YSK'ya iktidarın yan kuruluşu denilebilir. CHP iktidarında herkes Anayasal görevine dönecek. Başbakan başbakanlığını yapacak. 

"Ülkeyi kaosa sürükler"

(CHP seçimden birinci parti çıkarsa Erdoğan'ın hükümet kurma yetkisi vermeme seçeneği var mı sorusu karşısında) "Hangi gerekçeyle vermeyecek. Ülkeyi kaosa sürükler. Biz devlette liyakat esasını getireceğiz. Yani o işi en iyi kim yapıyorsa ona vereceğiz. "

"Koalisyona sıcak bakmıyoruz"

"Biz koalisyona sıcak bakmıyoruz. Türkiye'nin bir CHP iktidarına ihtiyacı var. Yeniden Türkiye'nin inşa edilmesi açısından her şey darmadağın şu an."

"İşçinin parasını tam sayfa ilana veremezsiniz"

"Tam sayfa ilan verilmesini, Hak-İş'i eleştirdim. İşçilerin paralarının bu tür ilanlara verilmemesi gerektiğini söyledim. Genel Başkana bana dedi ki bu parayı biz vermedik. Ben de dedim ki kendi sendikanızı kullandırmayacaksınız. 'O zaman bunu söyleyeceksiniz' dedim. Korkudan ses çıkaramıyorlar."

MİT TIR'ları konusu

"Suriye konusunda yanlış bir politika izlendiğini sokaktaki vatandaş da bilir artık. MİT TIR'larının yani Suriye’ye silah götürenleri devletin bir politikası olarak silah götürdüklerine inanmıyorum. MGK’da da görüşüldüğüne inanmıyorum. Bu birilerinin siyasi fantazilerini gerçekleştirmek için boyunu açan bedellerdir. Valinin haberi neden yok? Savcının haberi yok, askerin haberi yok. Valinin kendi açıklaması var, "Haberimiz yok" diyor. Devletin haberi olsa kimse müdahale etmezdi ama olmadı. Hiçbirisi olmadı."

"Mükemmel bir gazetecilik örneği"

"MİT'in içindeki kanat Erdoğan, Davutoğlu ve Arap Yarımadası'ndaki bazı devletler... Katar ismini de vereyim. Silahları getirdiler Türkiye üzerinden geçirdiler. Ne diyorlardı insanı yardım malzemesi. Doğruyu söylemediler. Arkasından ne oldu TIR'ların silah olduğu çıktı ortaya. Şimdi bir gazetecilik örneği yapıldı. Gerçekten mükemmel bir gazetecilik örneği, haberlerin yalan olduğu ortaya çıktı."

Gazetecileri suçluyorlar. Geçin bunları niye suçluyorlar? Siz kendi ayıbınızı, kusurunuzu örtmeniz için gazeteciyi suçluyorsunuz. Hangi devlet sırrı? Bütün dünyanın bildiği devlet sırrı mı?"

"İlk yılda seçim barajını kaldıracağız"

- (Yüzde 10 seçim barajı) "İktidara geldiğimizde ilk 1 yıl içinde yüzde 10 seçim barajını kaldıracağız."

"Yaptığımız muhalefet yeterli mi değil mi tartışılabilir"

Kılıçdaroğlu, "Siz muhalefette olmasanız, ne olurdu, muhalefette olarak neleri engellediniz, yani siz olmasaydınız bu ülke daha ne kadar kötü olabilirdi?" şeklindeki soruyu da şöyle yanıtladı: "Çok şeyi engelledik. Başta savaşı engelledik. ABD askerleri Türkiye üzerinden Ortadoğu'ya gidecekti, onu engelledik. Hukuksuz yapılacak bir çok şeyi engelledik. Ekonomiden sosyal yaşama kadar bir çok sıkıntıyı engelledik. Vatandaşın yoksulluk sorunlarını hükümete taşıdık, halkın yanında olduk. Yaptığımız muhalefet yeterli mi değil mi tartışılabilir. Ben şunu çok iyi biliyorum; yaptıklarımızı anlatmanın yolu medyadır. Bu kadar baskının olduğu yerde istediğimiz kadar bağıralım, sesimiz ne kadar duyulabilir bilmiyorum ama inandığımız her şeyi anlatmaya çalıştık."

CNN Türk

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir