'Türkiye Tarımsal Üretimde Avrupa'da 1, Dünyada 7'inci Sırada'

 > -

"Tarımsal üretimde Türkiye, dünyada yedinci sırada Avrupa'da birinci sıradadır" diyen Erdoğan ismini vermeden CHP'nin "Çiftiye 1,5 liraya mazot" vaadini eleştirdi ve mazot desteğini kendilerinin başlattığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'da düzenlenen Türkiye Tarım ve Kırsal Kalkınma Hamlesi Proje Uygulamaları Tanıtım Programına katıldı. 

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Ülkemiz tarımının bugün ulaştığı seviyede bu projelerin büyük payı var. Verilen rakamlar hayali rakamlar değil. Ben pek '-cek, -cak'la konuşmayı bilmem, sevmem. Modern usullerle, yüksek standartlarda ülkemizde üretim yapılıyor. Bu tür projeler ülkemiz için birer can suyu özelliği taşıyor. Komşusunun daha çok üretim yaptığını gören her çiftçi ve hayvan yetiştiricisi kardeşim kendisi de aynı yönde bir gayretin içine giriyor. Bu projelerin hayata geçirilmesinde emeği geçenleri canı teşekkür ediyorum.

"MİLLETİMİZ BUGÜN HALA DİMDİK AYAKTAYSA..."

Milletimiz bugün hala dimdik ayaktaysa bunu sizlerin dört elle sarılarak sürdürdüğü tarım ve hayvancılık faaliyetlerine borçludur. Şehirleşmenin artmasıyla tarım ve hayvancılıkta ciddi bir sarsıntı yaşadığımızı görüyorum. Biz ülkeyi yönetme sorumluluğu üstlendiğimizde tarımı ayağa kaldırmadan büyük Türkiye yolunda yürüyemeyeceğimizi gördük. Kardeşlerimizin gelir düzeyini yükseltmek için çok önemli reformları hayata geçirdik.

"70 MİLYAR HİBE YAPTIK"

Laf kolaydır yaparsınız ama esas olan icraattır, icraat. 12 yılda üreticilerimize 70 milyar lira nakit hibe desteği sağladık. Yani 70 katrilyon. Tüm bu sektörde olan vatandaşlarımıza verdik, kuruluşlarımıza verdik. Tarım sektörümüzün etkinliğini artırdık. Çok önemli olmadığı müddetçe projelerin temel atma törenine katılmam. Açılışa katılırım. Çünkü proje bitecek uygulamaya geçecek. Böyle olmalı. Biz tarımı ayağa kaldırmadan büyük ve güçlü Türkiye hedefimizde yürüyemeyeceğimizi biliyorduk. 12 yıl önce Türkiye bu noktada neredeydi bugün nerede? Laf kolay yaparsınız. Ama as olan icraattır. Tarımın yıllardır çözüm bekleyen sorunlarını birer birer çözerken, sektörün rekabetçi yapısını güçlendirdik.

"YAPILAN HAK GASPIDIR, İSTİSMARDIR"

Şimdi birileri çıkmış mazot üzerinden çiftçiye gönderme yapıyor. Bu hak gaspıdır, istismardır. Gübre desteğini de biz hayata geçirdik. Mazot desteğini hep konuşuyorlar, şimdi ben de konuşuyorum. 2003 yılında mazot desteğini biz başlattık. Biz bunun sözünü dahi etmedik, istismarını yapmadık, uyguladık.

"FAİZLER NEREDEN NEREYE GELDİ"

Gübre desteğini 2005 yılında ilk defa biz hayata geçirdik. Allah aşkına, çiftçimize Ziraat Bankası'nın verdiği faiz yüzde 59'du. Çiftçimiz bunu nasıl ödeyecekti ya. Hepiniz buradasınız, bugün çiftçimiz yüzde 0 ile 8,25 arasında kredi kullanabiliyor. Kredilerin miktarı 22,8 milyar lirayı buldu. Bu kredi ile çiftçimiz işini büyüttü. Artık neredeyse traktörü olmayan, biçer döveri olmayan çiftçi kalmadı.

"BİZİM VERİM EKONOMİSİNE İHTİYACIMIZ VAR"

Tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesiyle verimsiz hale getirilmesine kati olarak engel olduk. Bir taraftan da toprak kazanıyoruz. Hedefimiz 2023'te 14 milyon hektar arazide toplulaştırma işlemini tamamlamaktır. Bizim verim ekonomisine ihtiyacımız var. Bugün sahada görev yapan Ziraat Mühendisleri ile tarım istatistikleri toplanıyor. Tarım arazilerinin tamamına parsel bazında kimlik numarası verildi.

"TOHUM ÜRETİMİ BAŞLI BAŞINA BAŞARI HİKAYESİDİR"

İsrail'den tohum gelsin iş görelim. Sadece tohum alanında Türkiye'nin 12 yılda geldiği yer dahi başlı başına bir başarı hikayesidir. Bu alanda yürütülen çalışmalar sayesinde ülkemizin tohum üretimi 145 bin tondan 776 bin tohuma çıkarıldı. Tohumda gelinen nokta bir başarı hikayesidir. 2002 yılında 83 milyon olan hayvancılık desteği şimdi 3 milyar liraya kadar yükseldi. Artık tohum ilthal eden Türkiye, önemli tohum ihracatçılarından biri haline geldi. Küçükbaş hayvancılığı canlandırmak için bir destekleme kapsamı içine bunu aldık, alanı genişlettik ve süt, kırmızı et, tavuk eti ve yumurta üretiminde çok önemli aşamaya geldik. Ben -cek, -cak değil , geldiğimiz yeri konuşuyorum.

"AVRUPA'DA 1., DÜNYADA 7. SIRADAYIZ"

Tarımsal üretimde Türkiye, dünyada yedinci sırada Avrupa'da birinci sıradadır. Bu bir aşk ve dert meselesidir. Sizler gibi toprağa aşkı olan kardeşlerimizle buralara geldik. Yeter mi? Yetmez. Daha çok yapacağız. Tarımsal ihracatımız 18 milyar Dolar'a yükseldi. Tarım alanında iddialı olduğunu söyleyen Avrupa ülkelerinin tamamını geride bıraktık. Bu bir dert meselesidir. İhracatımızı da 40 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Konu tarım olunca, toprak olunca rahmetli Aşık Veysel'i anmadan geçmek olmaz. Ne diyor Aşık Veysel;

"NE DİYOR AŞIK VEYSEL"

"Dost Dost Diye Nicesine Sarıldım

Benim Sadık Yarim Kara Topraktır

Beyhude Dolandım Boşa Yoruldum

Benim Sadık Yarim Kara Topraktır

Nice Güzellere Bağlandım Kaldım

Ne Bir Vefa Gördüm Ne Faydalandım

Her Türlü İsteğim Topraktan Aldım

Benim Sadık Yarim Kara Topraktır"

"TOPRAKTAN GELDİK, TOPRAĞA DÖNECEĞİZ"

Gerçekten sadık yarımız toprağa sahip çıkmalıyız, topraktan geldik, toprağa döneceğiz. Vatansız insan köksüz insandır. Bu toprağın hiçbir hain tarafından kirletilmesine izin vermeyiz. Bu ülkenin imkanları ile okuyup bir yerlere gelenlerin yurt dışında sırça köşklerde ihanet çeteleri kurup Türkiye'yi hançerlemesine izin vermeyeceğiz. Parlamentolarda bu ülkeyi arkasından vurma gayretinde olanlara göz yummayacağız. Bizim kaderimize farklı parlamentolardan hükmetmek isteyenlere bu parlamento onların beklediği istikamette aynı şekilde cevap vermeyecek, aksi cevabı vercektir.

"VATANIMIZIN KİRLETİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ"

Bu topraklar sadece buğday, meyve ve sebze vermekle kalmıyor. Bize yurt ve vatan oluyor. Toprağımıza sahip çıkalım. Vatansız insan köksüz insandır, köksüz insan da rüzgarın önündeki yaprak gibidir. Nerede çürüyececeği belli olmaz. Her şeyiyle Türkiye bizim ezeli vatanımız. Vatanımıza sahip çıkacağız. Vatanımızın hiçbir hain ve örgüt tarafından kirletilmesine izin vermeyeceğiz.

"MİLLETİMİZ BUGÜN HALA DİMDİK AYAKTAYSA...

"Milletimiz bugün hala dimdik ayaktaysa bunu sizlerin dört elle sarılarak sürdürdüğü tarım ve hayvancılık faaliyetlerine borçludur. Şehirleşmenin artmasıyla tarım ve hayvancılıkta ciddi bir sarsıntı yaşadığımızı görüyorum. Biz ülkeyi yönetme sorumluluğu üstlendiğimizde tarımı ayağa kaldırmadan büyük Türkiye yolunda yürüyemeyeceğimizi gördük. Kardeşlerimizin gelir düzeyini yükseltmek için çok önemli reformları hayata geçirdik.

"BU TOPRAKLAR KENDİSİNİ SATANIN DA CEZASINI KESER"

Bu topraklar kendisini satanın da cezasını keser. Millete tuzak kurandan da bu coğrafya hakkını söke söke alır.Burada sizlerle dertleştim, dertleşiyorum. Biz bu ülkeye insanıyla toprağıyla sevdalıyız.

Bu sevda ile milletimize hizmet ettik. İçeride ve dışarıda herkesle mücadele ettik. Bugün Türkiye kritik bir dönemin eşiğinde bulunuyor. Bölücü terörden, paralel ihanet çetesine tehditlerle karşı karşıyayız. Türkiye'nin bölgesindeki kardeşleri ile kucaklaşmasını hazmedemeyenler çevremizi adeta ateşle kuşatıyor. Bütün hesapların üzerinde bir hesap vardır onu da ancak Allah bilir.

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir