Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

''Türkiye'de İnsan Hayatı Ne Kadar Ucuz'' Dedirten 12 Olay

 > 
202PAYLAŞIM

Geçmişten bugüne birçok facianın, katliamın yaşandığı, insan hayatının hiçe sayıldığı birden fazla olaya şahit olduk. Bu insan hayatının hiçe sayıldığı olaylardan, 12 tanesini yeniden hatırlayalım dedik. Hepimizin İçimizden ''Keşke sadece 12 tane olsa.'' ya da ''Keşke sadece bu kadarıyla kalsa.'' dediğimizi duyar gibiyim. Umarız bundan sonra böyle şeyler yaşamayız.

1. Soma Maden Faciası

13 Mayıs 2014'te Soma kömür madeninde çıkan yangın sonucu 301 işçi hayatını kaybetmiş, bu facia Türkiye tarihinin en çok can kaybı yaşanan iş kazası olarak tarihe geçmişti. Bu kazadan 1 yıl önce Maden işçileri, madenlerdeki çalışma koşullarını ve ihmalkarlıkları protesto eden bir protesto düzenlemişti fakat dikkate alan olmadı ki; 1 yıl sonra bu büyük facia gerçekleşti. ''Beni değil Mahmut'u çıkarın, onun karısı hamile'' diyen işçiyi hiç unutmadık.

2. 17 Ağustos Gölcük Depremi

17 Ağustos 1999 sabahı saat 03:02'de 7.5 şiddetinde gerçekleşen Gölcük merkezli deprem geniş bir alanda hissedilmiş; birçok mal ve can kaybına yol açmıştı. Resmi raporlara göre, 17.480 ölüm, 23.781 yaralı olmuş. 505 kişi sakat kalmış. 285.211 ev, 42.902 iş yeri hasar görmüştü. Türkiye'nin bu faciaya ne kadar hazırlıksız olduğu gün yüzüne çıkmış, yıkılan yapılardaki birçok ihmarkarlık yeniden hatırlanmıştı.

3. Pamukova Tren Kazası

Pamukova'da 2004'te gerçekleşen hızlı tren kazasında 41 kişi yaşamını yitirmişti. Tren o kadar hızlıydı ki adalet bile trenin hızına yetişemedi. Olaydan sonra açılan kamu davası zamanaşımından düşmüş, olayın sorumlusu olarak da 2 makiniste küçük cezalar verilmiş, olayın asıl sorumluları yargılanmamıştı.

4. Gezi Parkı Protestoları

Taksim Gezi Parkı'na imar izni olmadan ve parkı koruma kararı olduğu halde Topçu Kışlası yapılmak istenmesi üzerine 31 Mayıs 2013 te başlayan protestolar çığ gibi büyümüş, bütün ülkeye yayılmıştı. Protestolara polisin sert ve acımasız müdaheleleri damga vururken, protestolar sırasında birçok kişi hayatını yitirmiş, birçok kişi de ağır yaralanmıştı. Bu ölümlerin ve yaralıların sorumluları ceza almazken, aksine birçok eylemci tutuklanmış, kötü muammeleye tabii tutulmuştu.

5. Samsun Sel Baskını

4 Temmuz 2012 gecesi Samsun'da sağanak yağmurun başlamasıyla birlikte Canik ilçesine bağlı Mert Irmağı'nın taşmasıyla yaşanan sel felaketinde 6'sı çocuk toplam 11 kişi ölmüştü. Ölümlerin bu kadar fazla olmasının ana sebebi dereyatağına yapılan TOKİ konutlarıydı. Ölümlerin çoğu bu konutlarda yaşayan insanlardı. Halk felaket sonrası bu duruma isyan etmiş, yetkililerin ceza almasını istemişti. Fakat kimse ceza almadı.

6. Ümraniye Çöplüğü Patlaması

28 Nisan 1993 tarihinde Ümraniye Hekimbaşı çöplüğünde biriken metan gazı patlamış, patlamada 27 kişi hayatını kaybederken, 12 kişi de kaybolmuştu. Kaybolan 12 kişinin cesedi bile bulunamamıştı. 13 ev ise çöp yığınlarının altında kalmıştı. Patlamanın nedeni olarak 5 yıl boyunca çöplerin kontrolsüzce büyümesi ve bu gazların birikmemesi için gaz uzaklaştırma bacaları olmamasıydı.

7. Nuh Köklü ve Bahadır Grammeşin

Nuh köklü, Kadıköy Mahallesi Karakolhane caddesinde arkadaşlarıyla kar topu oynarken camına kartopu geldiğini iddia eden bir esnaf tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Bahadır Grammeşin ise Kadıköy'de bir grubun kadınlara yönelik tacizini engellemek isterken dövülerek ve buçaklanarak öldürüldü. Nuh Köklü'nün katili tutuklanırken; Bahadır Grammeşin davasında ise gözaltına alınan 12 kişiden 8'i serbest bırakılırken, 4 kişi tutuklandı.

8. İkitelli Radyasyon Kazası

8 Ocak 1999'da İstanbul İkitelli'de ''dünyanın en önemli radyoaktif kazası'' listesine giren olayda, 13 kişilik Ilgaz ailesi hurda diye atılan maddelerdeki radyasyona maruz kalmış, Hüseyin Ilgaz hayatını kaybetmişti. Olay, radyoterapi cihazının hurda diye hurdacılık yapan Ilgaz ailesine verilip, cihazın içinden radyoaktif madde çıkmasıyla gerçekleşmişti. Bu radyasyon yüzünden Ilgaz ailesinin kadınları erken menapoza girmiş, Murat Ilgaz'ın parmakları erimiş, Hüseyin Ilgaz ise kanserden ölmüştü.

9. İzmir 'Askeri Tersane' Kazası

23 Aralık İzmir'in Karşıyaka ilçesi'ndeki Alaybey Askeri Tersanesi'nde bakımı yapıldıktan sonra denize indirilmek istenen ''TCG Değirmendere'' adlı römorkör yan yatmış, 10 asker ölmüş, 17 asker ise yaralanmıştı. Kazanın nedeni hala belli değil.

10. Siirt Baraj Kapaklarının Açılması

23 Ağustos 2014'te Siirt'in Botan Çayı kenarında, Alkumru Barajı'ndan elektrik üretimi için iki ünitenin devreye girmesiyle bırakılan suya, piknik yapmak için oraya gelen 15 kişiden 6'sı hayatını kaybetmişti.

11. Mecidiyeköy'deki İnşaatta Asansör Kazası

Mecidiyeköy'de yıkılan Ali Sami Yen Stadı'nın arazisine yapılan inşaatın asansörü 32. kattan zemine çakılmış, olayda 10 işçi hayatını kaybetmişti. Olayın nedeni halla belli değil.

12. Afyonkarahisar Cephane Patlaması

6 Eylül 2012 tarihinde Afyonkarahisar'da Türk Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı'na bağlı Mühimmat Depo Komutanlığı'nda, el bombalarının depolandığı cephanelikte patlama yaşanması sonucu 25 asker ölmüş, 4 asker de yaralanmıştı. Nedeni halla belli olmayan patlamanın Nisan 2015'teki son duruşmasında, asker yakınları görüntülerin ve kanıtların kaybedildiğini iddia etmişti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yoklukprensi

Roboski değil Uludere.

doga-cakar

Ona bakılırsa Selanik değil Thessaloniki ama bir tane Yunan'ın bunu henüz gurur mevzusu yaptığını görmedim. Ne sembol aşığı memleketim varmış ya.

yoklukprensi

Sembollerin içini dolduranlar biz değiliz. Bunun art niyetli olduğunu biliyoruz.

doga-cakar

Git Uludere / Roboski'de hayatının geri kalanını geçir desem geçirmezsin, ama isim koyarken kırk yıllık memleketinmiş gibi niyet arıyorsun, o da enteresan :D

yoklukprensi

Teröristler işgal etmeseydi geçirebilirdim, ama o sürü içerisinde bulunmam.

doga-cakar

Ne suyunu bilirsin bahsettiğin yerin ne toprağını nasıl sana ait oluyor ki orası? Sana hiç ait olmadıysa nasıl biri tarafından işgal edilmiş olabilir? Birader ben de şehirde yaşıyorum lakin havasını suyunu bilmediğim yere isim biçme, orada yaşayanı "terörist" ilan etme ukalalığına girmiyorum lütfen sen de yapma

yoklukprensi

Gitmediğimi, secereme bakarak mı buldunuz?

doga-cakar

Hayır kendiniz söylediniz "teröristler işgal etmeseydi yaşardım" diyerek.

yoklukprensi

"yaşardım" şuan yaşamadıgımı gösterir bu.

bla.

Kolay ölümlerin ülkesi TÜRKİYE..

tredrinnor

Siktir. Roboski değil, Uludere! Dersim değil Tunceli! Cumhuriyetteki ismini kullanmak zorundasın köpek!

doga-cakar

Doğu Türkistan değil Xinjiang, Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki ismini kullanacaksın o halde, Selanik değil Thessaloniki diyeceksin Yunanın toprağı ne de olsa, Manastır değil Monastir, Makedon'un boynu bükük mü kalsın?

tredrinnor

Doğa, evet isimler söylediğin gibi. Öyle olmadığını söylemedim ki? Ne sandın beni? Muhafazakar mı kemalist mi? mhpli mi ak partili mi chpli mi? Türkçü mü sandın Ülkücü mü? Ayrıca başka birine yazmışsın orada kalmazsın diye, ben kalırım. Ben yaşım gelince gönüllü doğuya gitmeyi planlayan biriyim. İnsanların sana cevap veremeyeceğini sandığın sorular sorma. Ayrıca soruyorsun madem, sen gider misin "roboski"ne?

doga-cakar

Sahiplenen sizsiniz ki orayı isim biçerek ben değilim. Madem ismi konusunda bu kadar takıntınız var gidin yaşayın diyorum hatta gidin en azından bir görün ki boş konuşmuyor olun.

doga-cakar

Eğer argümanın "sen geri zekalısın" dan ibaretse zekası sorgulanması gereken sen oluyorsun ben değil :)

doga-cakar

Seni sandığım şeyi merak ediyorsan ayrıca "Siktir. Roboski değil, Uludere! Dersim değil Tunceli! Cumhuriyetteki ismini kullanmak zorundasın köpek!" yorumuna bakarak söylüyorum, aşağılık kompleksinden muzdarip bir bireyden ötesini düşünmedim, şifa bulursun umarım.

doga-cakar

ha düşündüğümden iki katı ilkelsin yani.

doga-cakar

Ben cümlelerinden bir çıkarım yapamadım, çünkü ortaya koyduğun bir fikir yok, ürettiğin bir şey yok, sanırsam boş beleş yaşayan bir işsizsin, niye saygıyı hak edesin ki ?

kreyzi_ufuruk_34

Kötü niyetli ve Samimiyetsiz bir paylaşım

enda

bu olaylardan herhangi birinde bi yakınını kaybetmiş olsan aynı cümleyi kurabilir miydin bakalım?

kreyzi_ufuruk_34

Son 15 yılda Ben Soyadımdan 3 kişiyi teröre şehit verdim ben.Sen bana acıyı nedir öğretebilecek çapta mısın ?

enda

baya rahatsın o zaman senin kanından insanların ölmesi bile koymuyorsa

kreyzi_ufuruk_34

Rahat oldugumu nereden çıkardın ? Hadi zekana paralel bi yardımım olsun.. Hangi Kelime ? Azıcık kafanız varsa yazın şuraya ya,sıktınız ya köfteden siyasetinizle.

onedemiyoki

Ucuz değil bedava

Görüş Bildir