Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Kaçak Kat' Davasında Ebru Gündeş'e Zorla Getirme Kararı

 > -

Beykoz Kanlıca'daki yalılarında kanuna aykırı tadilat yaptırdığı iddiasıyla iş adamı Reza Zarrab, eşi Ebru Gündeş ve bu işleri yaptığı belirlenen Hakkı Süha Gökdemir'in 3'er yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada, Ebru Gündeş hakkında zorla getirme kararı verildi. Adalet Bakanlığı vasıtasıyla ABD'de tutuklu bulunan Reza Zarrab'ın ifadesini de isteyen mahkeme, Zarrab'ın da Türkiye'ye döndüğü takdirde zorla getirilmesine karar verdi.

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre, Beykoz Kanlıca'daki yalılarında, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na aykırı tadilat yaptırdığı iddiasıyla Reza Zarrab, eşi Ebru Gündeş ve bu işleri yaptığı belirlenen Hakkı Süha Gökdemir'in 3'er yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.

Beykoz 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 2. duruşmasına 3 tutuksuz sanık da katılmazken Gündeş ve Zarrab'ı avukatı Ayten Hiçyılmaz temsil etti. Duruşmaya şikayetçiler CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Hüseyin Sağ ve CHP İstanbul İl Sekreteri Hakkı Sağlam katıldı.

Mahkeme hakimi Tekin Karaca, İBB Boğaziçi İmar Müdürlüğü'ne yazılan müzekkereye cevap verildiğini ve suça konu parsellerde bulunan yapılardaki aykırılıkların giderilmemiş olduğu, mevcut durumunu aynen koruduğuna dair cevabın geldiğini belirtti.

Mazeret kabul edilmedi, 'zorla getirme kararı' verildi

Duruşmada söz alan şikayetçi Hüseyin Sağ, Reza Zarrab'ın ABD'de tutuklu bulunduğunu belirterek hakkında tutuklama kararı verilmesini istedi. Sanıkların avukatı Ayten Hiçyılmaz ise, "Müvekkilim Ebru Gündeş rahatsız olduğundan dolayı hazır edemedik. Gelecek celse hazır edeceğiz" diyerek Gündeş hakkında sağlık raporu sundu.

Mahkeme hakimi, Ebru Gündeş'e usulüne uygun tebligat yapılmasına rağmen rahatsız olduğu gerekçesiyle doktor raporu verdiğini ancak geçen celse de yurt dışında olacağına dair mazeret verdiğini belirtti. Mahkeme 2. celsede mazeret sunan Gündeş'in mazeretini kabul etmeyerek hakkında zorla getirme kararı verdi. Mahkeme, zorla getirme kararını yerine getirmeyenler hakkında suç duyurusunda bulunulacağını hatırlattı.

Zarrab'ın ABD'de tutuklu olduğunu dikkate alan mahkeme savunma istedi

Reza Zarrab'ın ise ABD'de tutuklu olduğunu dikkate alan mahkeme, Adalet Bakanlığı'na müzekkere yazarak Zarrab'ın hangi eyalette tutuklu olduğunun sorulmasına, olumlu cevap gelmesinin ardından da davanın iddianame ve eklerin ABD ülke diline çevrilerek Adalet Bakanlığı Hukuk ve Dış İlişkiler vasıtasıyla Zarrab'ın savunma ve delillerinin istenmesine karar verdi. 

Mahkeme, Zarrab'ın tutukluluk halinin kalkıp Türkiye'ye döndüğü takdirde sanığın ilk celse mazeret bildirmeksizin hazır olmadığından zorla getirilmesine karar verdi. 

Duruşma 25 Kasım gününe ertelendi.

Ne olmuştu?

Reza Zarrab, Kanlıca sahilinde üç yalıdan oluşan Mehmet Arif Bey Yalılarından ikisini 2011'de satın alarak, 4 parselini kendi, 5 parselini ise eşi Ebru Gündeş üzerine kaydettirdi. Zarrab, tarihi eser olarak tescili yapılan yalılarda tadilat çalışması başlattı. 

Tadilatın 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu'na aykırı gerçekleştiği iddiaları üzerine suç duyurusunda bulunuldu. Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Reza Zarrab ile eşi Ebru Gündeş'in Beykoz Kanlıca Mahallesi 23 pafta 116 ada 4-5 parselde bulunan yalılarda, yapıya geçiş için bina boyunca asansör yapıldığı, bina cephesinde doluluk ve boşluk oranlarının değiştirildiğinin tespit edildiği anlatıldı.

İddianamede, şüpheliler Reza Zarrab, eşi Ebru Gündeş ve tadilat işlemlerini yaptığı belirlenen Hakkı Süha Gökdemir'in "2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na aykırılık" suçundan 6'şar aydan 3'er yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

'Önümüzdeki celse bu tutuklama kararı çıkacaktır'

CHP İstanbul İl Sekreteri Hakkı Sağlam

Duruşmanın ardından adliye önünde açıklama yapan CHP İstanbul İl Sekreteri Hakkı Sağlam, "Rıza Sarraf için tutuklama kararı verilmesini bekliyorduk. Ancak mahkeme öyle taktir etmedi. Her iki sanığa da zorla getirme kararı verdi. Umuyoruz ki önümüzdeki celse bu tutuklama kararı çıkacaktır" dedi.

'Yargılanması gereken Boğaziçi İmar Müdürü ve yetkilileri, yoksa yargılamanın bir ayağı eksik kalır'

CHP Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Hüseyin Sağ

CHP Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Hüseyin Sağ ise, "Gördüğünüz gibi burada hiçbir şey yapılmıyor. Yine Ebru Hanım belge sundu. Belgeyi hakim reddetti. Ebru Hanım bu yargılandığı evin tapusunu tekrar eşine iade etti. Burada yargılanması gereken Boğaziçi İmar Müdürü ve yetkilileri. Yoksa bu yargılamanın bir ayağı eksik kalır" diye konuştu.

DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir