"Bana Mazeretle Gelmeyin"

 > -

"Bana Mazeretle Gelmeyin"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ilk kez AK Parti Grup Toplantısı'nda vekillere hitap etti. Davutoğlu, "Bana mazeretle gelmeyeceksiniz 24 saat yetmiyorsa 25. saati bulacaksınız. 6 gün yetmiyorsa 7 günle geleceksiniz. Önümüzde çok daha katledecek mesafeler var." dedi.

Erdoğan'ın TBMM'deki yemin töreni öncesi yaşanan gerginlikte Anayasa kitapçığını fırlatan CHP Milletvekili Engin Altay'ı ve CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştiren Davutoğlu, "Niyetleri varsa CHP kulisinde okuma odası açsınlar sonra kitap semineri başlatsınlar bu arkadaşa da satahfta bulunma cezası versinler." dedi.

Kılıçdaroğlu'nun savaş ve benzeri durumlar hariç Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmeyeceğini açıklamasına ilişkin konuşan Davutoğlu, " Sayın Kılıçdaroğlu’na şunu da mesaj olarak iletmek isterim savaş hariç sayın cumhurbaşkanımızla görüşmeyeceğini söyledi. Bu genel müdürü anlayışı. Genel müdür bile kurallara riyaret eder. Konuşsa ne yazar konuşmasa ne yazar. Ben kişilerin iradelerine saygı duyarım tıpış tıpış konuşacaksın demem ama öyle ya da böyle konuşacak. Zamanla göreceksiniz." dedi.

İşte Davutoğlu'nun konuşmasından önemli satır başları;

TBMM'DE GERGİNLİK

Ak Parti grubu kahramanlar topluluğudur. Tarihi süreçler tarihi sınavları beraberinde getirirler. İnsanlık onurunu teminat alma bakımından TBMM’nin üstlendiği iki önemli fonksiyon devreye girmiş oluyor. Uşağın kurtuluşunu sağlayan milli iradenin arkasından TBMM ve milletvekilleri vardır. Allah bize 1. Meclis’in çalışma azmini versin. Bir daha milletimize hangi şartlarda olursa olsun esaret tattırmasın. Ak Parti istiklalimizin ve barışın teminatıdır. Biz istiklal bilincini ihya etmek için yola çıkmış kadroyuz. Sadece iç barışı değil bölgesel barışı da savunan ve bunun için adım atan ülke varsa o da Türkiye Cumhuriyeti devletidir.

Türkiye uluslararası barışın da öncü ülkesidir. Siyaset bilimciler son 10-15 gün içinde yaşananları tahlil ettiklerinde , daha sonraları bu sıralarda oturan vekiller bu günleri tekerrür ettiklerinde Ak Parti’nin sergilediği tutumu örnek olarak tarihe geçireceklerdir. 10 Ağustos’ta tarihi devrim yaşadık. Milletimiz kendi cumhurbaşkanını seçti. Bir takım oyunlar, kumpaslar içinden geçerek başarıya milletimiz imza attı. Bir başka ilk daha yaşandı. İlk kez aynı kadro içinden iki cumhurbaşkanı birbirlerine bu makamı büyük katılımla gerçekleştirdiler. İlk defa aynı kadro içinden iki cumhurbaşkanı görev teslimi yaptı. İlk defa bu kadar geniş katılımlı onurlu törenler cumhurbaşkanlığı devir teslim töreni yapıldı. Biz Sayın Gül’e demokrasi mücadelesi nedeniyle teşekkür ediyoruz. 2007’de cumhurbaşkanlığı seçiminde neler yaşandığını biliyoruz.

Hiçbir fani böylesine tarihi sorumluluğu tek başına omuzlarında taşıyamaz. Kollektif ortak irade böyle sorumluluğu taşıyabilir. Hepinizin yanımda durmanızı istiyorum. Eğer ola ki sizce herhangi yanlış gördüğünüz husus olursa gelip konuşmanız gereken bendenizim.Bu topluluk içine kulis, lobi, fitne sokmayacağız. Bizim gücümüz ve kudretimiz birliğimizden geliyor. İç tartışmalarla enerji tüketmeye vaktimiz olmayacak.

Kimse görev değişimi ile ilgili herhangi spekülasyon yapmamalıdır. Görev devir teslimi doğal istişare neticesinde ortaya çıkmıştır. Hiçbir arkadaşımızın görevinde ne ihmal ne de tereddüt üzerinden görev değişimi olmamıştır. Bu arkadaşlarımızı aktif olarak yanımızda görmek istiyoruz. Son derece doğal bir değişim sürecidir. Bana mazeretle gelmeyeceksiniz 24 saat yetmiyorsa 25 saati bulacaksınız. 6 gün yetmiyorsa 7 günle geleceksiniz. Önümüzde çok daha katledecek mesafeler var.

Hükümetle ilgili türbülans gerçekleştirmek istediler. Her gün karabasan gibi haberler yayınladılar ama cumhurbaşkanlığı seçimi destansı bir şekilde tamamlandı. Şimdi hesapları 2015 seçimleri.Ak Parti kadrosu kendi içinde ego hesabı yapmaz. Herhalde son 5 gün içinde yaşadıklarımız onlara gösterdi ki yaptığımız çalışmaları hesaplı yaparız.

Ak Parti dönemsel bir parti değildir. AK Parti tarihten aldığı mirasla derinliğine gider, ebediyete kadar gidecek siyasi partinin adıdır.Sadece üyelerimizde Türkiye’nin en büyük partisiyiz. 21 milyon seçmenle Türkiye’den en geniş aileyi oluşturan partiyiz. İki Ak Parti’nin anlaşabilmesi için dillere ve kuşlaklara ihtiyaç yoktur onlar gönülden gönüle konuşuyor. Aramıza nefs ve ego girerse o zaman konjektürel parti haline geliriz. Dışarıda ak kurtlar gibi bekleyenler çok beklerler diyorum. Bu topluluk küçük hedeflerle yola çıkan topluluk değil.

Kitaba olan saygısızlığı cezalandırma gibi düşünceleri varsa bu arkadaşı sahafta kalma cezası versinler. Bu psikiyatrik vakayı o şifa düzeltir. Ben içinde kitabı olmayan odada uyamadım. O kitap kokusunun nasıl güze şey olduğunu, insana nasıl iyi geldiğini bilirim. Niyetleri varsa CHP kulisinde okuma odası açsınlar sonra kitap semineri başlatsınlar bu arkadaşı da satahfta bulunma cezası versinler.

Önümüzde ciddi ana muhalefet sorunu var. Sabırla ana muhalefet partisine edebi, devlet ahlaksını, kitap sevgisini öğreteceğiz. Bizim aramızdan hu tür tavırlar çıkacağını düşünmüyorum. Sayın Kılıçdaroğlu’na şunu da mesaj olarak iletmek isterim savaş hariç sayın cumhurbaşkanımızla görüşmeyeceğini söyledi. Bu genel müdürü anlayışı. Genel müdür bile kurallara riyaret eder.Konuşsa ne yazar konuşmasa ne yazar. Ben kişilerin iradelerine saygı duyarım tıpış tıpış konuşacaksın demek ama öyle ya da böyle konuşacak Zamanla göreceksiniz. Bizim meselemiz polemik yapma meselesi değil.

HABER TURK

Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir