'Efkan Ala AA'ya Konuştu: 'Uydurma Haberlerle Hiçbir Sonuç Alınamaz'

-

'Efkan Ala AA'ya Konuştu: 'Uydurma Haberlerle Hiçbir Sonuç Alınamaz'

'Efkan Ala AA'ya Konuştu: 'Uydurma Haberlerle Hiçbir Sonuç Alınamaz'

İçişleri Bakanı Efkan Ala, yerel seçimler öncesinde alınan tedbirlere ilişkin AA muhabirinin sorularını cevaplandırdı.

Ala, seçim takvimi açıklandığından itibaren yurt genelinde vatandaşların en güvenli ve huzurlu şekilde seçmen olarak görevlerini yerine getirebilmeleri için her türlü tedbiri aldıklarını belirtti.

Söz konusu tedbirleri düzenli kontrol ettiklerini dile getiren Ala, şunları söyledi:

"Bakanlık merkezinde ve diğer ilgili güvenlik birimlerimizde seçim harekat merkezleri kurduk. Seçim harekat merkezlerinde seçim güvenlik planlamaları yapıldı. Seçim el kitabı basılarak tüm güvenlik birimlerimize, hangi gün hangi görevleri nasıl yapacaklarını, yetkileri ve görevleri neler, bu konuları kendilerine hizmet içi eğitimlerle verildi ve basılı olarak da dağıtıldı. Dolayısıyla bütün vatandaşlarımızın huzur ve güvenlik içinde seçmen olarak kendi tercihlerini hür, özgür biçimde güvenlik içinde kullanabilmelerini sağlayacak atmosferi oluşturduk ve gerekli güvenlik tedbirlerini aldık."

Seyyar yerine sabit görevli

Seçim sandıklarının güvenliğine yönelik Doğu ve Güneydoğu'da mevcut önlemlerin dışında farklı önlemlerin alınıp alınmadığı sorusuna da Bakan Ala, şu cevabı verdi:

"Türkiye genelinde bazı bölgelerde, bazı seçim bölgelerinde özel bazı tedbirler alma ihtiyacı her seçimde hasıl olabiliyor. Bu seçimde de bazı köylerimizde, sorunlu olabilecek daha çok güvenliğe ihtiyaç duyulduğunu düşündüğümüz bazı seçim bölgelerinde, seyyar görevli yerine sabit görevliler koyduk. Onlar için bazı güvenlik birimlerini tahkim ettik, sayılarını artırdık. Ama bunlar daha önceki seçimlerde de aldığımız tedbirlerdir. Türkiye seçim güvenliği konusunda, seçimlerin demokratik standartlarının yüksek bir biçimde yapılması konusunda gerçekten örnek olacak tecrübeye ve güvenli bir atmosfere sahiptir. Türkiye'nin seçim güvenliği ve seçimlerin adil ve hür bir biçimde yapılması konusunda yeterli tecrübeye sahip bir ülkedir. O bakımdan biz başka zamanlarda da yapılan uygulamalardan yararlanarak daha da tahkim ederek bu seçimde de aldık."

"Güvenlik tedbirleri seçim sonuçlanıncaya kadar sürecek"

Bir adrese birden fazla seçmen kağıdının gönderildiği, oy pusulası bulunan araçların yakalandığı, sahte oy pusulalarının basıldığı gibi iddiaların hatırlatılması üzerine Ala, bu konuda Yüksek Seçim Kurulunun gerekli açıklamaları yaptığını belirtti. Bakan Ala, şunları kaydetti:

"Her seçimden önce dikkat ederseniz Türkiye'de bu tür spekülasyonlar, bu tür haberler ya da haber uydurmalar hep yaşanmıştır. Türkiye'de seçimlerin nasıl yapılacağı konusunda yeterli mevzuat var, kanunlarımız yeterlidir, güvenlik birimlerimiz meseleyi bilmektedir, Yüksek Seçim Kurulumuz son derece tecrübelidir. Bu tür şeyler hep spekülasyondan ibarettir. Bunlar zaman zaman hep ola gelmiştir ama hiçbiri de hiçbir sonuç alamamıştır. Bu çerçevede değerlendirmek gerekir. Seçim günü 24 saat esasına göre birimlerimiz, koordinasyon merkezlerimiz, güvenlik merkezlerimiz faaliyette olacak. 24 saat esasına göre çalışacaklar. Güvenlik tedbirlerimizi seçim tamamen sonuçlanıncaya kadar sürdüreceğiz."

"İddia niteliği bile taşımayacak gereksiz spekülasyonlar"

"Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyelilere oy kullandırılacağına" yönelik iddialara ilişkin Bakan Ala, "Bunlara iddia demek bile bu söylentilerin kalitesini artırmış olmak anlamına gelir. İddia niteliği bile taşımayacak gereksiz spekülasyonlardır" karşılığını verdi.

Türkiye'de kimlerin seçmen olabileceğinin yasalarla belirlendiğini vurgulayan Ala, "Bunun dışında kimsenin oy kullanması mümkün değildir. Oy kullanacak olanların, seçmenlerin tüm nitelikleri bizim kanunlarımızda açık bir biçimde konulmuştur. Kanunlarımıza göre seçmen olanlar oy kullanma hakkına sahiptir" ifadelerini kullandı.

Mansur Yavaş'ın iddiaları

CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş'ın iddialarının ardından yaptığı yazılı açıklamasında 'Sayın İçişleri Bakanı bunları samimiyetle soruyorsa yanlış bilgilendirilmektedir. Konunun İçişleri Bakanı tarafından araştırılarak kamuoyunun yeniden bilgilendirilmesi gerekliliği ortadadır' ifadelerini kullandığı hatırlatılarak değerlendirilmesi sorulması üzerine, Ala, söz konusu iddianın ortaya atılmasının ardından Emniyet Genel Müdürlüğünün hemen harekete geçtiğini söyledi.

Ankara Emniyet Müdür Yardımcısının kendisiyle konuştuğunu dile getiren Bakan Ala, şu açıklamalarda bulundu:

"Ankara Emniyet Müdür yardımcımız iddialar üzerine derhal kendisiyle irtibata geçerek telefonla görüşme yapmıştır. Kendisi elinde somut bilgi ve belgenin olmadığını söylemiştir. Bu görüşme de her zaman olduğu gibi tutanağa bağlanmıştır ve Emniyet Genel Müdürlüğümüzce açıklanmıştır.

Bizim devlet olarak elimizde, benim de beyan ettiğim gibi, devletin istihbarat birimlerinin elinde böyle bir bilgi ve belge yoktur."

"Endişe edilecek durum yok"

Seçimlerin huzur ve güven içinde geçmesi için jandarma ile emniyet birimlerinin ülke genelinde ciddi tedbirler aldığını vurgulayan Ala, vatandaşların güven içinde oylarını kullanabileceğini belirtti. Ala, "Hiç endişe edilecek bir durum yok. Vatandaşlarımız huzur ve güven içinde gitsinler oylarını kullanıp, siyasi tercihte bulunsunlar" diye konuştu.

Seçim günü herhangi bir sorunla karşılaşan vatandaşların görevlilerden yardım isteyebileceğini bildiren Bakan Ala, şöyle devam etti:

"Vatandaşlarımız herhangi bir sorunla karşılaşırlarsa polis ve jandarmaya ait 155 ve 156 numaralı telefonlarımız ile valiliklerdeki güvenlik birimlerimizi arasınlar. Bu telefonlar ilan edildi. Valiliklerde, ilçelerde seçim harekat merkezlerine bildirimde bulunsunlar. Derhal gereği yapılacaktır. Seçimlerin en güvenli biçimde yapılabilmesi için her türlü tedbir alınmıştır. Vatandaşlarımız rahat olsunlar."

AA ile koordinasyon

Efkan Ala, seçim günü vatandaşların doğru bilgiyi hızlı biçimde almaları için İçişleri Bakanlığı, valilikler ve Anadolu Ajansı arasında koordinasyon kurulduğuna işaret ederek, "Biz vatandaşlarımızın, kamuoyumuzun seçim gününde doğru ve hızlı bilgi almaları yönünde çalışma yürüttük. Valiliklerimiz Anadolu Ajansı ile diyalog içinde. Vatandaşlarımızın doğru bilgiyi, hızlı biçimde almaları için bir mekanizma oluşturuldu. Vatandaşlarımızın güven ve huzur içinde bir seçim geçireceklerini biliyorum. Seçimlerin ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

Bakayalar durumdakilerin oy kullanması

Bakan Ala, "Bakaya durumdaki vatandaşların yakalanma korkusundan sandık başına gidip oy kullanamayacağı yönünde haberler var. Bu konuda değerlendirmeniz olacak mı" sorusu üzerine, bu durumdaki gençlerin rahatlıkla sandığa gidip oylarını kullanabileceğini ifade etti. Ala, "Geçlerimiz rahat olsunlar. Milli Savunma Bakanımız da açıklama yaptılar. Vatandaşlarımızın oy kullanma, seçmen iradesini ortaya koyma hakları en vazgeçilmez haklarındandır. O gün için öyle bir şey söz konusu değil. Herkes rahatlıkla gidip oyunu kullansın ve vatandaşlık görevini yerine getirsin" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır mitingi hatırlatılıp, "Geçmişte siz de Diyarbakır'da vali olarak görev yaptınız. Bölgenin o günleriyle geldiği noktayı karşılaştırmanız mümkün mü" sorusu üzerine Bakan Ala, Diyarbakırlıların her zaman olduğu gibi Başbakan Erdoğan'ı en güzel şekilde karşılayacağını ifade etti. Ala, "Teveccühlerini göstereceklerdir, birlikte olduklarını ortaya koyacaklardır. Çok güzel büyük bir miting olacağını düşünüyorum. Diyarbakırlı kardeşlerime buradan saygı ve selam gönderiyorum" dedi.

"340 bin personel görevlendirildi"

Efkan Ala, jandarma ve emniyet teşkilatından 340 bin personelin seçim güvenliğine yönelik görevlendirildiğini belirtti. Personelin görevini en iyi şekilde yapmaları için hizmet içi eğitime de tabi tutulduğunu belirten Ala, görevlilerin, vatandaşların huzur ve güven içinde seçime gitmeleri için en iyi biçimde hazırlandığını aktardı.

"340 bin büyük bir rakam. Bu da seçim güvenliğine verdiğiniz önemi gösteriyor" değerlendirmesi üzerine Ala, şunları söyledi:

"Türkiye'de sandık demokrasimizin en önemli enstrümanı, seçimler en önemli aktivitesidir. Bu bakımdan devlet olarak seçimlerin en huzurlu biçimde, rahat biçimde yapılması için bütün devlet birimlerimizle birlikte gerekli tedbirleri almış durumdayız. 340 bin personelimiz de seçimlerin en güzel şekilde yapılması için eğitim ve donanımlarıyla birlikte görev almış durumdadır."

Muhabir: Sarp Özer-Serdar Açıl | AA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırPolisRecep Tayyip ErdoğanSavaş
Görüş Bildir