Yurt Dışına Yerleştikten Sonra Yaşadıkları Yeri Kötülemeye Başlayanların Şikayetlerinin Asıl Sebepleri

303PAYLAŞIM

Orada doğup büyüyenlerden bahsetmiyoruz; yurt dışına sonradan yerleşenlerin bir kısmı yaşadıkları yeri kötülemeye ve yurt dışında yaşamın zorluklarını anlatmaya başlıyor. Çoğunlukla tepki çeken bu durumun altındaki sebepleri inceliyoruz.

1. Dil engeli yurt dışına taşınılan ilk dönemde büyük bir sorun.

Her konudaki sorunlar temelde dil problemiyle başlıyor. Dilini hiç bilmediğiniz bir ülkede de, iyi bildiğinizi düşündüğünüz bir ülkede de dil konusunda sorunlar yaşıyorsunuz; ancak elbette en büyük problem dil bilmemek. Belli bir yaştan sonra dil öğrenmek zor, insanlarla iletişim kuramamak can sıkıcı.

2. Sistem farklılıkları da büyük sorunlar arasında yer alıyor.

Doğduğumuz andan itibaren yaşadığımız ülkenin sistemine entegre oluyoruz. Oysa yeni bir ülke, sıfırdan yepyeni bir sistem demek. Yeni kanunlar, yeni kurallar, yeni prosedürler yerleşmeye ve alışmaya çalışana mutlaka zorluklar ve hatalar çıkarıyor. İnsanlar da sistemi bilmediklerinden değil, ülkenin genelinden şikayetçi oluyor.

3. Sistem demişken; hem yasal, hem de illegal yöntemler açısından sağlanana faydalar da yurt dışında bulunamıyor.

Türkiye'de sistemi farklı yönlerden ilerletmek; rica ve torpille iş yaptırmak, insani ilişkilerle bürokratik işlemleri hızlandırmak mümkün. Bu duruma alışanlar yurt dışında, özellikle Avrupa ülkelerinde zorluk yaşıyor. Aynı şekilde illegal işleri yapmanın özellikle eskiye göre çok daha zor olması da bazı insanların şikayet sebebi oluyor.

4. Türkiye'de kalabalık bir ailede büyüyenler, geniş arkadaş çevresi olanlar için yurt dışı yaşamı zor.

Sosyal yaşamı renkli olan, çok fazla insanla iletişim halinde olan insanlar yurt dışına çıktıklarında ve özellikle ilk yıllarda zorluk yaşıyor. Türkiye'deki geniş akraba ve arkadaş ilişkilerini yurt dışında bulmak zor. Elbette arkadaş edinebilirsiniz ama bu bazı ülkelerde imkansıza yakın. Yakın ilişkiler genellikle Türklerle ve diğer ülke göçmenleriyle kurulabiliyor.

5. Dünya hassas insanlar için cehennemdir, yurt dışı da öyle.

Herhangi bir konuda sorun yaşadığında hemen "kesin yabancı olduğumu anladı, bana ırkçılık yapılıyor" gibi düşüncelere giren ekstra duyarlı insanlar kimi zaman gerçek ırkçılıkla normal sorunları birbirine karıştırıyor. Bu da büyük bir şikayet konusuna dönüşüyor.

6. İnsan ilişkilerinde iyi olmak kadar, kötü olmak da kişiyi kötü etkiliyor.

Nasıl ki sosyal insanlar yurt dışında problem yaşıyorsa, asosyal insanlar da başka yönden zorlanıyor. İnsanların kafasında yabancılara veya Türklere yönelik ön yargılar olabiliyor. Kişinin bu ön yargılarla mücadele etmesi, doğru iletişim ile kendini ifade etmesi gerekiyor. Bu mücadele de yorucu oluyor.

7. Sıfırdan başlamak, herkesin kaldırabileceği bir durum değil.

Ülkenizde kral da olsanız, yeni bir ülkede sıfırdan başlıyorsunuz. Bazı meslek grupları hariç, eğitim ve kariyer dahi boşa çıkıyor. Eğer çok yüklü bir parayla çıkmadıysanız ki bu ihtimal zaten biraz düşük; yeni bir ülkede yeniden sıfırdan başlayarak hayata tutunmaya çalışmalısınız. Kimse bir anda büyük paralar kazanmaya başlamıyor, zaman ve emek harcamak gerekiyor. Bunu herkes kaldıramıyor.

8. Tam aksine, zenginler de yurt dışında mutlu olamıyor.

Statülerini kaybeden ve ülkelerindeki ilgiyi, imkanları bulamayan zenginler de bir süre sonra şikayetçi olmaya başlıyor. Türkiye'de hizmet sektörü ucuz ve çalışanlar oldukça ilgiliyken, Avrupa ve Amerika'da bu durum aynı değil. Kişiler bir süre sonra alıştıkları standardın gerisinde kaldıklarını hissederek mutsuz olabiliyor.

9. Alım gücü yüksek olsa da, bazı fiyat karşılaştırmaları da insanları düşündürüyor.

Yüksek kiralar, vergiler, sağlık masrafları kimi zaman alım gücü cazibesinin önüne geçiyor. Fiyat karşılaştırması yaparken insan avantajlı olanı değil de, dezavantajlı olana odaklanmaya meyilli. Dolayısıyla ayakkabı fiyatının ucuzluğuna değil, ayakkabı fiyatına satılan çoraba takılıyor.

10. Yemek bizim için çok önemli.

Gerçi artık dünya global ve her yerde her şey var ama yine de bazı insanlar doğup büyüdükleri yemek kültürünün dışına çıkmak istemiyor. Yurt dışında suyu dahi Türk marketlerinden satın alan pek çok insan var.

11. Yemek gibi iklim de insanın doğuştan alışkanlık kazandığı bir şey.

Biraz daha soğuk, biraz daha sıcak, biraz daha nemli olsa bile kişi yeni ülkenin havasını ister istemez kendi ülkesininkiyle kıyaslıyor ve mutsuz oluyor. Bunda kişinin taşınacağı yeri seçerken iyi araştırmamasının da etkisi büyük. Soğuktan hoşlanmayan birinin İskandinavya'ya, yağmur sevmeyen birinin İngiltere'ye taşınması baştan problem.

12. İnsan nerede değilse orada mutlu olacağını sanır. Mesafeler girince insan ülkesinin kötü değil, iyi yanlarını hatırlıyor.

Her istediğinde gidemiyor olmak; aile, dostlar ve yıllarca edinilmiş kültürü de geride bırakma hissi insanı huzursuz edebiliyor. Zamanla yeni ülkeye de alışılıyor ve bu kez de arafta kalma duygusu insanı yiyip bitiriyor.

Sizce tüm bunlar abartı mı, yoksa haklılık payı var mı?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Amerika'da Yaşamayanlara Gerçek Gibi Gelmese de Bu Ülkeye Dair Yüzde Yüz Gerçek Olan 17 Şey - onedio.com
Amerika'da Yaşamayanlara Gerçek Gibi Gelmese de Bu Ülkeye Dair Yüzde Yüz Gerçek Olan 17 Şey - onedio.com
Yurt Dışında Yaşamaya Başladığınızda Hayatınızda Tamamen Değişecek 17 Şey - onedio.com
Yurt Dışında Yaşamaya Başladığınızda Hayatınızda Tamamen Değişecek 17 Şey - onedio.com
Tası Tarağı Toplayıp Yurt Dışına Yerleşmenin Size Göre Olmadığını Gösteren 15 Neden - onedio.com
Tası Tarağı Toplayıp Yurt Dışına Yerleşmenin Size Göre Olmadığını Gösteren 15 Neden - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lastworld

Sonunda haklı bir yazı. Yurtdışına hiç çıkmayanlar büyük ihtimalle kabul etmeyecektir. Ancak öyle arkadaşlar beklentiniz büyük olmasın. Cennete gitmiyorsunuz yani sadece ekonomik yönden daha iyi bir ülkeye gideceksiniz. Türkiyeden her türlü iyi ama ne bileyim keşke ekonomik durum eşit olsada Türkiyede komple yaşasam diyorum. Bakın EKONOMİK durum eşit olsa da diyorum yoksa bu şartlarda nereyi seçeceğimiz belli.

soaringoksel

Valla ben öyle çok gelişmiş bir ülkede değilim (Macaristan), doktora yapıyorum. Budapeşte de burs ile tek başıma evde yaşayıp gayet ipimle kuşağım takılabiliyorum. Valla büyük küçük demeden tüyün, ayrıca okulda arada denk geliyorum Türklere hiç çaktırmadan uzuyorum oradan, çok güzel.

mcgraedy

Bu denilen olayı yaşıyorum, yüksek lisans için Almanya’dayım ve mutlu değilim. Ekonomik şartlar Türkiye’de biraz düzgün olsa düşünmeden ülkeme ger dönerdim. Ayrıca dipnot vereyim, yurt dışına eğitim veya iş amaçlı kalıcı olarak yerleşebilecek kadar zeki olan insanlarız, değerlendirme yapmayı da gayet iyi biliyoruz. Türkiye’de dahi hiçbir başarı elde edemeyen insanların her fırsatta yurt dışını bu denli övmesine de anlam veremiyorum, şans verilse dahi muhtemelen hiçbir şey başaramamaya devam edecekler.

vo2

ya sana verilecek çok cevap var da, sadece şey diyeyim 90 bin mühendis işsiz Türkiye'de, hiç bi şey başaramayan 'Mühendisler', o ülkede fizikden Kpss'de 100 alan başarısız atanamadı, sonra özel izinle sadece birinciyi atadılar. Neyse..

mcgraedy

Türkiye’de durum iyi dediğim oldu mu yazılanlarda? Türkiye’de şartlar iyi olsa dönerdim aradığınız mutluluk burada da yok yalnızca ekonomik şartlar iyi diyorum. Türkiye’de mühendisler işsiz ama dünyanın geri kalanında her başvuruya kabul mu geliyor sanıyorsunuz?

mcgraedy

Hayatınızda kaç defa yurt dışına yerleştiniz de şartları kıyaslayacak bilgi birikimine sahip oldunuz? Türk halkının işsizliğinin de başarısızlığının da sebebi her boku kaynak göstermeden deneyimlemeden bildiğinize inanıyor olmanız. O 90 bin mühendis yeteri kadar iyi ve başarılıysa tıpkı bizim yaptığımız gibi burs alıp Avrupa ve Amerika’ya gidebilirler o halde

vo2

Yurtdışında yaşıyorum canım, aradığınız mutluluk yok, daha fazlası var, kendinle çelişiyorsun yurt dışında olup olmadığımı bilmeden ''deneyimlemeden'' deyip, ''bildiğinize inanıyor olmanız'' gibi kendiyle çelişen, salakça bi cümle kullanabiliyorsun. Yeterine kim karar veriyor?, neden gitmek istesinler?, neden makam şoförü büyükelçiyken, uluslararası ilişkiler okuyanlar işsiz kalsın?, neden güreşçi banka yönetirken bankacı işsiz kalsın?, kendi beceriksizliğini insanları yanlış bilgilendirmede kullanma, yurt dışındayım ve hiç birini de hissetmiyorum, dilin nasıldır bilemem, nasıl bir insansın onu da, ama yanlış bilgilendirme yapma, burada üst düzey bir şeyden bahsetmiyoruz ki insanlar ilk 100e girsinler, bahsedilen sadece insanca bir yaşam, hani diyorsun ya yurtdışında da bi şey başaramayacaklar, burada yaşayanları koy Türkiye'ye yaşamaları mümkün değil, Türkiye'de hayatta kalmış biri buranın içinden geçer.

gigachad

Hayatımda gördüğüm en iyi shitpost.

pazartesi

Evde makarna kemirirken okudum. Siktiret bütün şikayet edenleri. Açız mq

Görüş Bildir