Tası Tarağı Toplayıp Yurt Dışına Yerleşmenin Size Göre Olmadığını Gösteren 15 Neden

5PAYLAŞIM

Yurt dışına taşınmak ve sıfırdan yeni bir hayat kurmak kulağa eğlenceli geliyor olabilir. Elbette bunu yapan ve mutlu bir hayat süren milyonlarca insan var. Peki, siz onlardan biri misiniz?

1. Damak tadındaki farklılıklara uyum sağlayamamak

Başka bir ülkeye yerleşmeyi planlıyorsanız, o ülkenin yerel lezzetlerinin sizin damak tadınıza uyup uymadığını test etmeniz gerekebilir. Eğer o ülkenin mutfağıyla sizin damak tadınız arasında ciddi farklılıklar varsa ve yemek seçen bir insansanız, sandığınızdan büyük bir probleminiz olabilir. Lezzetler kadar kullanılan ürünler ya da yemek yeme şekli de önemli elbette.

2. Sevdiklerini geride bırakamamak

Hayat paylaştıkça güzel. Yurt dışına taşınırken sevdiklerinizden kilometrelerce uzakta olmayı göze alıyorsunuz. Artık en güzel anlarınızı, komik hikayelerinizi onlarla paylaşmanız eskisi kadar kolay olmayacak. Birçok şeyi kaçıracak, birçok şeyi anlatacak fırsat dahi bulamayacaksınız.

3. Sıfırdan yeni bir sosyal çevre kurmakta zorlanmak

Yeni bir ülkeye taşındığınızda sıfırdan sosyal çevre inşa etmek durumunda kalacaksınız. Bu durum her ülkede sandığınız kadar kolay olmayabilir. Özellikle ilk etapta zorluk çekmeniz ve Türkiye'deki arkadaşlıklarınızı özlemeniz olası.

4. Dil bariyerini aşamamak

Eğer gittiğiniz ülkenin dilini iyi seviyede konuşabiliyorsanız bu sorunu atlatmanız daha kolay olabilir. Eğer o ülkenin dilini konuşamıyorsanız, ciddi bir problemle karşı karşıyasınız demektir. Konuya sadece işinizi halletmek olarak bakmayın. Arkadaş ortamında aklınıza süper bir espri geldi ama çevirince anlamını yitireceği için daha söylemeden cümlenizi yuttunuz.

5. Kültür farklılıklarının arasında boğulmak

Yeni kültürlere adapte olmak kimileri için büyük bir sorun olabiliyor. Sarılmak, tokalaşmak gibi basit eylemler bile ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. Gittiğiniz bölgedeki yerel halkın alışkanlıklarına, adetlerine, mizah anlayışına hatta kimi zaman trafik kurallarına bile uymakta zorlanabilirsiniz.

6. Ortak geçmişe sahip olmamanın getirdiği devasa fark

Fotoğrafa yalnızca birkaç saniye bakınca müziği duymaya başlıyorsunuz... Aynı çizgi filmlerle büyümüş olmak, aynı yerel figürlere gülmüş, aynı şeylere hüzünlenmiş olmak bizleri birbirimize bağlıyor. Farklı coğrafyalar için de, aynı bu fotoğraf gibi, bakınca geçmişe götürecek onlarca kare vardır mutlaka. Ancak siz bir yabancı olarak bu öğelere de yabancı kalacaksınız.

7. Önemli anlarda orada olamamak

Siz buradan çok uzaklardayken de hayat devam edecek. Dostlarınız, akrabalarınız evlenecek, çocukları olacak ve siz birçok özel anı kaçıracaksınız. Eğer sevdiklerinizle sağlam bağlara sahipseniz, bu anların hüznünü yaşayabilirsiniz.

8. Acil durumlarda hızlı reaksiyon gösterememek

Yurt dışında yaşamanın getirdiği en büyük sorunlardan biri, kötü haberler alındığında anında olmak istediğiniz yere ışınlanamamak. Sevdiklerinizin size en çok ihtiyaç duyduğu anlarda bile yanlarına gitmeniz zaman alacak.

9. Bitmek bilmeyen kur hesabı: 3'le çarp, 5'e böl

Yaşadığınız ülkenin para birimine alışsanız bile ürünün kendi para biriminizdeki karşılığını hesaplamak bırakılması zor bir alışkanlık. Kendinizi hiç gereği yokken rakamları toplayı çarpıp TL karşılığını hesaplamaya çalışırken bulabilirsiniz.

10. Saat farkı nedeniyle sevdiklerinizle görüşme sorunsalı.

Eğer Amerika, Çin gibi uzak ülkelerde yaşıyorsanız, saat farkı önemli bir problem olabilir. Ertesi sabah erkenden işe gidecekken gecenin bir yarısı kamerada sevdiklerinizle konuşmak zorlayıcı olabilir.

11. Sık sık yardım istemek durumunda kalmak.

Her ülkenin kendine özgü prosedürleri var. Bunları bir anda öğrenmenizi kimse bekleyemez ancak bazen en basit işlem bile bilmeyen birine karmaşık gelebiliyor. İkamet adresini değiştirmek ya da otobüs saatini öğrenmek gibi basit konularda bile sık sık soru sormak durumunda kalabilirsiniz.

12. Özlem, anılar, hatıralar...

Taşındığınız ülkeye alıştığınızı düşündüğünüz anlarda bile bir anda evinizi, ailenizi, memleketinizi özleyebilirsiniz. Bazen bir yemek, bir koku ya da güldüğünüz bir espri bile buna sebep olabilir. Özlemek de sevdaya dahil.

13. İklim değişikliğine uyum sağlayamamak.

Her ülkenin iklimi Türkiye gibi 4 mevsimi bir arada sunmuyor. Birçok ülkede güneşli gün sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. İster sıcak ister soğuk bir ülkeye göç etmiş olun, farklı iklim koşullarına alışmanız biraz zaman alacak.

14. Absürt fiyat farklarından dolayı yaşanan hüzün.

Farklı ülkelerde ürün bazında absürt fiyat farklılıkları olabiliyor. Türkiye'de sudan ucuz olan bir sebzeyi başka bir ülkede suyun 15 katına satın almak durumunda kalabilirsiniz. Aynı şekilde Türkiye'de çok pahalı olan bir ürün orada sudan ucuz olabilir. Bu fiyat farklılıkları alışveriş alışkanlıklarınızı derinden etkileyecek.

15. Aidiyet hissi yakalayamamak

Gittiğiniz ülkenin kültürü size çok çekici gelebilir ve kısa bir süre içerisinde oraya özgü şeyleri benimseyebilirsiniz. Aksi durumda ise her daim yabancılık çekmeniz olası. 

Elbette gideceğiniz ülkeye kısa sürede uyum sağlayıp mutlu bir hayat sürebilirsiniz. Bunu yapan milyonlarca insan var. Bu kararı vermeden önce yapılacak en mantıklı şey, taşınmayı planladığınız ülkeyi biraz daha yakından incelemek ve kendinizi tanımak. Eğer istediğiniz şeyin bu olduğundan eminseniz, artık endişe edecek bir şey yok demektir.

Yurt dışına taşınmayı planlıyorsanız bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Yurt Dışında Yaşamaya Başladığınızda Hayatınızda Tamamen Değişecek 17 Şey - onedio.com
Yurt Dışında Yaşamaya Başladığınızda Hayatınızda Tamamen Değişecek 17 Şey - onedio.com
Yurt Dışına Taşınan Kadınlardan 10 Tavsiye - onedio.com
Yurt Dışına Taşınan Kadınlardan 10 Tavsiye - onedio.com
Yurt Dışına Yerleşmeyi Düşünenler için Dünyanın En Ucuz ve En Yaşanılabilir 13 Ülkesi - onedio.com
Yurt Dışına Yerleşmeyi Düşünenler için Dünyanın En Ucuz ve En Yaşanılabilir 13 Ülkesi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tunahan-tesbi

Defolup gitsinler.'Türk' sıfatını kullanmasınlar.

johnfrusciante

2 sene yurtdışında yaşama imkanım oldu eğer ordaki insanların inançlarına ve yaşam tarzlarına saygı duymazsanız uyum sağlayamazsanız sonra gurbetçiler gibi mahalleleşmeler oluşur orda yaşarsınız. Biraz gittiğiniz yerin kültürüne hakim olmanız ve sürekli kendi ülkemizle kıyaslama yapmamalısınız bunları yaparsan gerisi hikaye gül gibi geçinip gidersiniz.

agbb

Hatta ateist isen bile ‘evet ateistsiniz ama muslumansiniz degil mi’ diyen bircok sigir da bulabilirsiniz=]

Gizli Kullanıcı

Kar - zarar ilişkisi açısından gitmek çok daha mantıklı. En temel insan haklarının ihlali, işsizlik, ayrıştırma politikaları, eğitimdeki kalitesizliğin artması... Bu yüzden gidip gitmemek birisinin kişisel ideolojine kalmış bir şey: Gidip yeni, daha kaliteli bir hayata başlayarak ülkeni arkanda bırakmak mı, yoksa gelecek nesile daha güzel bir Türkiye bırakabilmek için kalıp bir şeyleri düzeltmeye çalışmak mı?

merveceylan18

Yurt dışında yaşamak için imkanının da olması gerek benim için ama eğer yaşamayı düşünseydim en çok #1 #4 #5 ve #11 de zorlanırdım.Diğer seçeneklerde fazla zorlanmazdım.

Görüş Bildir