Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yurt Dışına Yerleşmeyi Düşünenler için Dünyanın En Ucuz ve En Yaşanılabilir 13 Ülkesi

3.1bPAYLAŞIM

Bugün pek çok insan yeni iş olanakları, ilişki durumları ya da yalnızca daha basit bir hayat sürmek için yurt dışına taşınmayı düşünüyor. InterNations isimli şirketin ülkesinin dışında yaşayan 14,300  kişinin katılımıyla yürüttüğü son araştırma da, 2017 yılında ucuzluk ve iş imkânları açısından dünyanın en yaşanabilir ülkelerini gözler önüne seriyor.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/internati...

Araştırma, yaşamını ülkesinin dışında sürdüren 174 farklı milliyetten ve 191 farklı ülkeden insanın katılımıyla gerçekleştirildi.

Katılımcılar, yaşadıkları yerleri önceden belirlenmiş 43 farklı özellik açısından değerlendirdi ve tüm bu kıstaslara 1-7 arası puan verdi. Araştırma sonucunda hazırlanan endekse 67 ülke dâhil edildi ve bu ülkelerin her biri için cevap veren en az 50 kişi bulunması şartı arandı. İşte sonuçlara göre listenin başında yer alan 13 ülke:

13. Romanya

Romanya devletinin düşük zamları ve vergi indirimleri ülke içindeki hareketi arttıran bir özelliğe sahip. Bu durum da hem ülkenin vatandaşları hem de göçmenler için iş olanaklarının artmasına olanak tanıyor. Sonuç olarak da ülkede yaşam oldukça ucuz...

12. İspanya

Özellikle Madrid, Barselona ve Valensiya gibi kentlerde iş olanaklarının fazlalığı ve bu işler için verilen ücretler, Batı Avrupa genelinde eşi benzeri olmayan düzeyde. Üstelik İspanya'da konaklama, gıda ve ulaşım ücretleri de görece ucuz ve ülkenin muhteşem hava şartları insanları en çok cezbeden özellikleri arasında yer alıyor.

11. Malta

Malta, ülkeyi değerlendiren katılımcıların tek bir tanesinin bile finansal durumundan şikayet etmediği bir ülke olduğu için bu sene listenin üst sıralarında yer alıyor.

10. Polonya

Oldukça fazla iş olanağı barındıran Varşova gibi kentler, Polonya'yı da listenin üst sıralarına taşıyor. Bu kentlerde yaşam pahalılığı Londra, Paris ve Frankfurt'tan daha düşük olduğu için de yerleşmeyi düşünenlere rahat bir yaşam vadediyor.

9. Filipinler

Filipinler, konaklama açısından dünyanın en ucuz ülkelerinden bir tanesi ve listede yer alan bir başka ülke olan Tayland'a göre kiralar yarı yarıya daha ucuz.

8. Çek Cumhuriyeti

Eğer ülkenin başkenti Prag'da kalacaksanız, hayat pahalılığı elbette ülkenin diğer kesimlerine göre daha fazla olacaktır. Ancak ülke yine de diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında daha ucuz ve aynı zamanda pek çok iş olanağına sahip.

7. Ekvador

Yerleşen tek bir katılımcının bile hayat pahalılığından şikayet etmediği ülke, bu özelliğiyle listenin üst sıralarında yer almayı başardı.

6. Macaristan

Katılımcılar tarafından ucuz yaşam koşulları ve yapılan tatmin edici ödemeler sebebiyle üst sıralara taşınan Macaristan, ülkeye yerleşen kişilerin %30'unun finansal durumlarından tamamıyla memnun olmasıyla 2015 yılındaki %19'luk orana büyük fark attı.

5. Meksika

Ülkede bulunan pek çok kent, dünyanın en ucuz yaşam koşullarını sunuyor ve her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret ediliyor. Ancak Meksika'nın dünyanın dört bir yanından aldığı göç sebebiyle ülkede yaşam her geçen gün daha pahalı hâle geliyor.

4. Vietnam

Konaklama ve gıda açısından dünyanın en ucuz ülkelerinden biri olan Vietnam, yeni bir hayata başlamak için en elverişli noktalardan birini oluşturuyor.

3. Tayvan

Yaşamını Tayvan'da sürdüren katılımcıların %83'ü, ülkede yaşamın ucuz olduğunu, %96'sı ise kazandıkları paranın tüm giderlerine yettiğini belirtiyor ve bu da Tayvan'ı listenin üst sıralarına yerleştiriyor.

2. Tayland

Ülkede gıda, ulaşım ve konaklama fiyatları gayet uygun olduğu için Tayland listenin ikinci sırasında yer almaya hak kazanıyor.

1. Ukrayna

Bir Doğu Avrupa ülkesi olan Ukrayna, ülkeye yerleşen katılımcıların %45'inin yaşamın çok ucuz olduğunu belirtmesi sebebiyle listenin başında yer almaya hak kazanıyor. Bu oran, dünya ortalamasının %14 olduğu düşünüldüğünde epey yüksek bir memnuniyete işaret ediyor. Ayrıca ülkeye yerleşen kişilerin %75'i, bu göçün sebebinin ülkenin rahat yaşam şartları olduğunu belirtiyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
taflan-kandemir1

Yaşamadan önce bir gezeyim, bakayım diyenler için; gezi rehberleri: www.kesfetsene.com

belphegor

Sırf Taco aşkım için Meksika'ya yerleşirdim de,karteller gödümü koparır,orası sıkıntı orayı geç.Beni bu saatten sonra kurtarsa kurtarsa Antarktika kurtarır.

hicviye-naziri

Onedio, zamanlama manidar :)

reshontheway

Bunların kimisi sadece yaşanabilir, kimisi sadece ucuz. İkisinin bir arada olduğu sadece bir kaçı.

hulusi-baba

Bence insanların ülkelerini bırakıp, yurt dışına gitme fikrini kafalarımıza sokmaya çalışmanız hoş bir davranış değil artık.. Bu tür paylaşımlar, son 1 yılda nedense, sadece benim okuduğum 6-7 olmuştur. Tamam iyi durumda değiliz, ülkemiz belkide kurulduğundan beri en kötü yıllarını yaşıyor, insanlarımız 2'ye bölünmüş ve ne yapacağımızı bilemez durumdayız. Ama siz de biraz yardımcı olursanız seviniriz. "Türkiye haricinde nerede yaşanır?" paylaşımları yerine, "Hangi iş kolu bizi kurtarır?" "Ne iş yapmalıyız?" "Hangi şehrimizde ne eksik?" gibi paylaşımlar yapsak ta; en azından ülkemizi kurtarmaya çalışsak, olmaz mı?

ali-keskin5

Farkında değilsin ama sorduğun sorulara dön bi daha bak..Kendi söylediklerin bile çaresizlik belirtisi.ne iş yapmalıyız? Hangi iş kolu bizi kurtarır ? Bizi kurtarıcak iş koluna herkes mi yatkın ?Bide bu içeriği baştan sona tekrar oku..Ne içiyosunuz anlamadım ki .

hulusi-baba

Ali Bey, ülkemizin durumu içler acısı, bunu zaten tartışmaya gerek yok. Ama biz haber siteleri yerine bu sitelere biraz eğlenmek, zaman geçirmek, içimizin açılması için girelim derken; "Yurt dışında yaşamayı düşünenler" diye bir başlığı dediğim gibi kaç defadır gördüğümü ben unuttum. Örnek veriyorum; "İngiltere'de fish&Chips satan karavanlar büyük ilgi gördü. Neden Türkiye'de olmasın?" gibi paylaşımlar yapsak ta insanları bu konuda bilgilendirmeye yardımcı olsak. Çünkü hep "Türkiye'den kaçsak, nerede yaşanır?" sorusuna cevap veriliyormuş gibi paylaşımlar var. Ben bile önceki paylaşımdan dolayı Litvanya' dan ev baktım kaç gün. Ayrıca merak etmeyin, bence ülkemizin resmi içeceği ayran değil, rakı'dır. Eğer merak ettiğiniz buysa...

Görüş Bildir