Yüksek Refah Seviyesine Rağmen Yaşamanın Fena El Yaktığı En Pahalı 11 Avrupa Şehri

149PAYLAŞIM

Avrupa kıtası, tüm dünyada yaşam standardı ve refah seviyesi en yüksek olan ülkelerden çoğuna ev sahipliği yapıyor malum. 

Ancak elbette bunca yüksek standardın pek de bedavaya gelebileceğini düşünmeyiz. Aksine, bazı ülkelerin bilhassa da belirli şehirlerinde yaşamanın epeyce bir maliyeti var.

Glassdoor'un her yıl yayınladığı "Yaşam Maliyeti Endeksi", ortalama aylık gelirler ve yaşam için gerekli olan harcamalar üzerinden çalışılıyor. Endeks, bizde de enflasyon oranı hesaplanırken kullanılan "mal sepeti" gibi bir standart ürün ve hizmetler sepetinin her ülkedeki maliyeti hesaplanarak oluşturuluyor; kira vb giderler de dahil. Araştırmanın 2016 sonuçlarına göre, Avrupa kıtasının en pahalı 11 şehrini Fortune'dan listeledik. 🏡

11. Amsterdam

Hollanda'nın başkenti Amsterdam, yaşamak için en çok rağbet gören yerlerden birisi. Kültür, finans ve eğitim merkezi olması tercih edilmesinin sebepleri arasında yer alsa da, popülerlik seviyesi nedeniyle Amsterdam'da yaşam oldukça pahalı.

10. Helsinki

Helsinki'de yaşam yüksek maliyetli. Bu durum, ortalamanın üzerinde verilen maaşlarla dengeleniyor.

9. Stockholm

İsveç, Avrupa'da yaşanacak ülkeler arasında en yüksek standartları olan ülkelerden biri. Yerel mal ve hizmetlerin maliyetleri (gıda, ulaşım ve kira dahil) bu standartların yüksek olmasında oldukça etkili bir faktör.

8. Dublin

İrlanda'nın başkenti olan Dublin, Avrupa'nın ortalamada en yüksek maaşlarını veren ülkelerden biri olmasına rağmen özellikle bu yıl ev kiraları, ulaşım ve yemek masraflarının oldukça yüksek seviyede.

7. Paris

Paris'te yıllık ücretler nispeten düşük. Glassdoor tarafından yapılan araştırmaya göre, Fransa genel klasmanda yıllık ücret endeksinde sondan altıncı sırada yer alıyor. Buna rağmen maliyetleri oldukça yüksek. Bu durum Paris'i Avrupa'da yaşaması en pahalı ülkeler arasına sokuyor.

6. Kopenhag

Danimarka'nın kültürel, ekonomik ve toplum merkezi olan şehri Kophenhag, ülkede yaşanacak en yüksek gelirli yerlerden biri.

5. Bergen

Norveç'in bu kıyı kentinde yaşam maliyeti, ABD'de Los Angeles'ta yaşayan insanlarınkinden daha yüksek.

4. Oslo

Norveç'in başkenti olan Oslo, tüm Avrupa'da en yüksek maaşların verildiği yerlerden olmasına rağmen, yaşam oldukça maliyetli.

3. Londra

İngiltere'nin başkenti Londra, Avrupa'daki en yüksek kira oranına sahip olmasına rağmen maaşları düşük.

2. Zürih

Şehir İsviçre'nin finans merkezlerinden biri olmasına rağmen, ulaşım, konaklama, ve programlar için en yüksek maliyetlerden birine sahip.

1. Cenevre

İlk sırada Cenevre yer alıyor.

Cenevre, Avrupa ülkeleri arasında geliri en yüksek olan şehirlerden biri olmasına rağmen, burada yaşam New York'ta yaşamdan % 3 daha pahalı.

Peki bu kadar maliyetli olmasaydı eğer, siz bu şehirlerden hangisinde yaşamayı daha çok isterdiniz?

Cenevre
Zürih
Londra
Oslo
Bergen
Kopenhag
Paris
Dublin
Stockholm
Helsinki
Amsterdam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

ben Oslo'da yasiyorum, o dedikleri refah sadece hristiyan norvecliler icin gecerli. Gurbetciler, multeciler para yetistiremiyor/yetistiremiyorum. Hic bilip bilmeden keske orda burda yasasam demeyin, geldiginiz gibi geri donmek istersiniz. Rasist olmalari da cabasi.

Gizli Kullanıcı

bilmedigin icin anlamiyorsun. Herkes ulkesinden cocugu icin baska ulkeye giderse, kim kalacak Turkiye'de. Su, Turkiye'de gelecek yok kafalarindan cikin bence. Kendi ulkemize kostek degil destek olursak, belkide bir gelecek yaratabiliriz. Ben buraya okumaya geldim, en kisa zamanda da geri donecegim insallah. Tek istegim kendi ulkeme hizmet etmek, benim ulkemin gelecegini calmaya calisanlara degil. Evladim olsaydi da, burda okurdu sonra geri donerdim.

eaglequeen

İsveç ...Parası neyse verilir yaşanır orada .

koala-neco

Ben bir ingiliz'İn "ay sonunu zor getiriyoruz amk geçinemiyoruz" dediğini hiç duymadım, sen burda kazandığınla bu şehirlere gidip harcamaya kalkarsan tabi dımdızlak ortada kalırsın -.-

elestirmen98

stokolm kopenak ve oslo aynı benim için.

nebusimdi

Avrupa'da teknolojik ürünler bize göre çok ucuz, gıda ise bize göre çok pahalıdır. Bir ekmek 2 Euro'dur mesela. Öteki gıdaları siz tahmin edin. Yok ben yemesem de olur diyorsanız Stockholm'e buyurun.

elestirmen98

ekmek de bizim bildiğimiz ekmek değil.

Görüş Bildir