Yönetmenlik Koltuğu Erkeklere Mahsus Değil: Kadınların Yönettiği Birbirinden Muhteşem 17 Film

22PAYLAŞIM

Yönetmenlik denildiğinde pek çok meslekte olduğu gibi insanların aklına çoğunlukla erkekler geliyor. Ama hiç de öyle değil!

17. A Girl Walks Home Alone at Night / Yönetmen: Ana Lily Amirpour

IMDb: 7.0

İran'da bulunan Bad City kasabası dünyanın geri kalanından soyutlanmış, suçla örülü bir yerdir. Özellikle de gece çöktüğünde kasaba, fahişeler, uyuşturucu satıcıları ve kadın tüccarlarının olur. Ancak bu tekinsiz kabanın sokaklarında geceleri yapayalnız gezinen bir başka figür daha vardır; bir kadın vampir, kasabayı tüm lanetlerinden arındırmak için suçluların peşine düşer. Arash ise şu hayatta belki de en kıymetli varlığı olan klasik arabasını, uyuşturucu bağımlısı babasının borçları nedeniyle satan genç bir adamdır. Arash bir gece arabasını sattığı kişiden geri almak için evine gittiğinde adamın ölmüş olduğunu fark eder. Böylece, olay mahallinde tüm soğukkanlılığıyla bekleyen vampir "Kız" ile aralarındaki tuhaf ilişki başlamış olur.

16. 35 Shots of Rum / Yönetmen: Claire Denis

IMDb: 7.1

Şair-sinemacı Claire Denis'nin filmi aile dramı türünde ve genel tonu öykü anlatımının önünde tutan önceki çalışmalarının izinden gidiyor. Film Fransız işçi altsınıfını ele alıyor ama bir baba ile kızın, Lionel ile Jo'nun gözünden aile bağlarına odaklanıyor. Jo babasına düşkündür ve annesinin intiharından sonra bu bağ iyice kuvvetlenmiştir. Ama sonra kız bir taksi şoförüyle dost olur, babası da orta yaşlı bir kadınla tanışır. Birkaç kez buluştuktan sonra, Jo'nun erkek arkadaşı iş için yurt dışına taşınmaya karar verince, baba-kız arasındaki ilişki kopma noktasına gelir.

15. La Ciénaga / Yönetmen: Lucrecia Martel

IMDb: 7.1

Film, birkaç gence sahip 50 yaşlarındaki orta yaşlı bir kadın olan Mecha'nın (Graciela Borges) hikâyesini anlatmaktadır. Kocası Gregorio (Martín Adjemián) genç görünmeye devam etmek istemektedir ve ikisi de Mecha'nın hırsızlık ve tembellikle suçladığı kasvetli Arjantin Kızılderilisi hizmetlileri ile de uğraşmak zorundadırlar. Aile, şehrin sıcak ve nemli havasından kurtulmak için, yazlarını "La Mandragora" adını verdikleri kır evinde geçirmektedirler. Mecha'nın kuzeni Tali (Mercedes Morán), yakınlardaki La Ciénaga şehrinde yaşıyor ve küçük, gürültülü bir çocuğa ve ailesini seven ve avlanma meraklısı kocası Rafael (Daniel Valenzuela) ile birliktedir. Uzun süredir, her iki evdeki kalabalık ev içi durum, ailelerin sinirlerini zorlamaktadır. Bastırılmış aile gizemleri ve şiddet tehditleri ortaya çıkar.

14. Caramel / Yönetmen: Nadine Labaki

IMDb: 7.1

Beyrut’ta yaşayan beş kadın aşk, evlilik, eşlik edilebilecek bir birliktelik, dostluk, iş aramak gibi konu başlıkları ile bir araya gelirler. Bu kadınlar bir güzellik salonunda buluşur her şeyden konuşurlar. Hatta bu birkaç farklı nesilden kadınları içeren sohbetlerdir. Sırlar paylaşılır, hayaller dile getirilir burada. Burası şehrin en renkli yerlerinden biridir. Kadınların her birinin bambaşka hayatları vardır ve aynı zamanda da her biri çok farklı ve kendine göre son derece de güzeldir. Film, bu kadınların paylaşımlarına odaklanıyor.

13. Orlando / Yönetmen: Sally Potter

IMDb: 7.2 

1928 yılında yayımlanan, büyük yazar Virginia Woolf'un epik-romanı Orlando'dan uyarlanan bu film, bağımsız sinema yapımcısı ve yönetmen Sally Potter'e ait bir prodüksiyon. Bu destansı sinema şaheserinde, dört asırlık bir dönemdeki cinsel politik süreçler aynı oyuncu çerçevesinde ve cinsiyetler değişerek sahneleniyor. Bu yüzyıllık geçişler sürecinde yolu İstanbul'a da uğrayan ana karakter, bu zaman yolculuğunda gönlünü kâh alımlı bir kadına kaptıracaktır kâh yakışıklı bir dahiye. Gerçekten de ilginç bir senaryoya, farklı bir kurguya sahip bir film.

12. Zero Dark Thirty / Yönetmen: Kathryn Bigelow

IMDb: 7,4

11 Eylül'ün katilleri Amerika halkında yeni bir korku ve nefret psikolojisinin doğmasına neden oldular . Aynı zamanda bu olay , katillerin dahil olduğu organizasyon olan El Kaide ve başlarındaki Bin Laden'in peşine düşülmesinin de başlangıcı oldu. Oscar ödüllü Kathryn Bigelow (The Hurt Locker) bu zamandan Bin Laden'in ölümüne kadar yaşanan zamanın kronolojik olarak altını çiziyor. 'Zero Dark Thirty'nin başrollerini ise Joel Edgerton ,Jessica Chastain , Chris Pratt , Mark Strong ve Jennifer Ehler paylaşıyor.

11. Wendy and Lucy / Yönetmen: Kelly Reichardt

IMDb: 7.4

Ekonomik durumu iyi olmayan Wendy Carroll, doğru düzgün para kazanabilmek için köpeği Lucy ile birlikte Alaska'daki bir balık fabrikasında çalışmak üzere yola çıkar. Ancak Oregon'da arabası bozulunca bir de üstüne köpeği Lucy'i de kaybedince içinde bulunduğu zor durum onu önemli kararlar almak zorunda bırakacaktır.

10. Toni Erdmann / Yönetmen: Maren Ade

IMDb: 7.4

Uluslararası bir danışmanlık şirketi için Bükreş'te çalışan Ines (Sandra Hüller) işi ve kariyerinden başka bir şey düşünmeyen hırslı bir iş kadınıdır. Memleketi Almanya'ya doğum günü için kısa süreliğine döndüğünde uzun süredir görmediği babası Winfried (Peter Simonischek) ile karşılaşır. İlerlemiş yaşına rağmen yaptığı yersiz şakalar ve tavırlarıyla adeta çocuk gibi bir karakteri olan Winfried, kızıyla biraz daha fazla zaman geçirmek için ondan habersiz Bükreş'e gider. Kısa bir ziyaret olarak başlasa da, kızının yaşadığı manasız hayattan dolayı endişe duyan baba, burada kızını hem neşelendirmek, hem de kaybettiklerini hatırlatmak için biraz daha kalmaya karar verir. Baba kızı bundan sonraki süreçte birbirinden absürt olaylar beklemektedir.

9. Whale Rider / Yönetmen: Niki Caro

IMDb: 7.5

Whale Rider, gelenekler arasında sıkışmış bir kültürde, genç bir kızın geçmişine meydan okumasını ve gelecek için bir umut ışığı yakmasını anlatan dokunaklı bir film. Kabile şefi Koro'nun erkek ikizleri ölünce, Koro, kızı Pai'yi geleceğin lideri olarak görmek istemez. Pai olgunlaştıkça, Koro, kabile için bu talihsiz durumun kızının doğumuyla başladığına dair kendini ikna eder ve kabilesindeki insanlara, oğullarını kendisine getirmesi ve yeni liderlerini bu çocukların içinden seçeceğine dair bir çağrı yapar. Pai, Koro'yu çok sevmektedir; ancak bu yüzyıllardan beri süregelmiş geleneğe bir son vermek için onun karşısında durması gerekmektedir.

8. Where Do We Go Now? / Yönetmen: Nadine Labaki

IMDb: 7.5

Ortadoğu'nun diken üstündeki coğrafyasında dinsel çatışmalara ve savaşın anlamsızlığına kadınların zeki ve pratik çözümleriyle cevap veren Labaki kamerasını Lübnan'da hiçliğin ortasında küçük bir köye çeviriyor. Savaş sonrası Müslüman-Hristiyan ayrımı yapmadan yaşamaya devam eden köylüler çatışma haberlerinin gelmesi üzerine birbirlerine düşman kesilmeye başlarlar. Şiddeti çıkartan erkekleri yatıştırma görevi ise kendilerine has yöntemlerle bunu başaran kadınlara düşer.

7. Wadjda / Yönetmen: Haifaa Al-Mansour

IMDb: 7.5

Vecide Suudi Arabistan’ın başkenti olan Riyad kenti yakınlarında yaşayan 10 yaşında bir kız çocuğudur. Muhafazakar bir çevrede büyümesine rağmen, küçük Vecide eğlenceyi ve eğlenmeyi sevmektedir. Üstelik kendisine sunulan sınırları da hep zorlar. Arkadaşlarından Abdullah, onu kız olduğu için aşağılayıcı sözler söyler. Vecide bu duruma çok sinirlenir, bir gün satılık bir yeşil bisiklet görür ve çok beğenir. Ama annesi yaşadıkları toplumda bir kızın bisiklete binmesinin uygunsuz olacağına inanarak bisikleti almasına izin vermez. Vecide ise her şeye rağmen kendi parasını biriktirerek bisikleti almaya kararlıdır. Bir gün okulda ödülü olan Kur'an okuma yarışması düzenlenir ve Vecide yarışmayı kazanmak için kendisini adar. Birincilik ödülü 1000 riyaldir ve Vecide'nin hayaline bir adım daha yaklaşması için bu para yeterli bir miktardır. Tabii yarışmayı kazanmak için de zorlu bir mücadele vermesi gerekecektir.

6. We Need to Talk About Kevin / Yönetmen: Lynne Ramsay

IMDb: 7.5

Eva, Kevin'a hamile kaldığı gençlik yıllarında bütün kariyer planlarını ve hedeflerini bir kenara koyarak çocuğunu dünyaya getirmeye karar verir. Fakat annenin oğlu için hayatından yaptığı bu fedakarlık maalesef Kevin'ın çocukluk yıllarından itibaren başlayarak hayatlarını ters yönde etkilemeye başlar. Kevin 15 yaşına geldiğindeyse lisedeki çete gruplarıyla takılmaya başlar ve hiç kimsenin hoş görmeyeceği olaylara karışır.
Eva oğlunun hatalarından dolayı derin sorumluluk ve suçluluk duyarak, nerede yanlış yaptığını sorgulamaya başlar. Bu arada Kevin'ın ayrıldığı babası ile yeniden iletişime geçmek durumundadır...

5. Mustang / Yönetmen: Deniz Gamze Ergüven

IMDb: 7.6 

İnebolu'da geçen bir hikayeyi ele alan Mustang, beş kız kardeşin özgürlükleri için verdikleri mücadeleye odaklanıyor. Lale ve kardeşleri oynadıkları bir oyunun çevreleri tarafından beklenmedik bir skandala dönüştürülmesi sonucu adeta ev hapsine mahkum olurlar. Bu durum öyle bir noktaya sürüklenir ki evde evlilik planları dahi yapılmaya başlanır. Ancak beş kardeş üzerlerinde kurulan bu baskıları yenip özgürlüklerine kavuşmak için yeni yollar arayacaktır. Başlıca rollerini Güneş Şensoy, Doğa Doğuşlu, Elit İşcan, Tuğba Sunguroğlu ve İlayda Akdoğan'ın paylaştığı filmin yönetmeni Deniz Gamze Ergüven.

4. The Hurt Locker / Yönetmen: Kathryn Bigelow

IMDb: 7.6

Herkesin potansiyel düşman ve her objenin de ölümcül bomba olduğu Irak'ta, elit askerler dünyanın en zor görevlerinden birinde yer alır. Sıcak savaşın ortasında bombaları imha etmekle yükümlüdürler. Takım lideri William James, hem bu yaygın bombalardan hem de psikolojik ve duygusal etkilenmelerle uğraşmaktadır. James'in iki askeri kendini cüretkârca savaşın ortasına atar. James ise ölümü aldırmadığı için askerlerine yardıma gider. Yeni vahşi liderini korumaya çabalayan adamlar, şehri kaosa sürekler.

3. Vagabond / Yönetmen: Agnès Varda

IMDb: 7.7

Fransa'nın güneyindeki üzüm bağlarındayız. Dondurucu kış soğuğunda, Mona adlı bir evsizin cesedi bulunur. Çevresinde Mona'yı tanıyanlarla onun geçmişine yarı-belgesel bir yolculuk yaparız. Onu hayatının son haftalarında tanımış insanlarla Mona'nın hayatına bol geriye dönüşlerle bir bakış atarız. Sokaklarda oradan oraya sürüklenen bir yaşamda yollarının kesiştiği, tanımaya çalıştığımız bu gizemli karakteri, köhne bir evde esrar içen yaşlı bir adam ve bir kadın, ağaçların korunmasını isteyen bir çevreci ve Mona'nın üzüm bağlarında hasat zamanı beraber çalışırken aşık olduğu Tunuslu bir adamın gözünden izleriz.

2. Lost in Translation / Yönetmen: Sofia Coppola

IMDb: 7.7

Orta yaşı çoktan geçmiş, evli ve çocuklu Amerikalı aktör Bob bir reklam çekimi için Japonya’ya gelir. Tokyo’da kaldığı otelde bir başka Amerikalı ile, fotoğrafçı kocasının peşinden buraya gelmiş olan sevimli ama ciddi Charlotte ile tanışır. Dillerine ve kültürlerine uzak oldukları bu insanların ülkesinde fazlasıyla yabancı olan ve iletişimsizlik denizinde boğulan bu iki yabancı, bir Tokyo hafta sonunda birdenbire yakınlaşacaktırlar.

1. Persepolis / Yönetmen: Marjane Satrapi

IMDb: 8.0

2007 yapımı Persepolis, Marjane Satrapi'nin aynı ismi taşıyan ve çizgi roman olarak yazılmış otobiyografisinin sinemaya uyarlanmasıyla yapılmış animasyon filmi.

Vincent Paronnaud ile birlikte beyazperdeye uyarlanan Persepolis, İslam Devriminden sonraki yıllarda 1980’lerin Tahran’ında büyüyen dokuz yaşındaki Marjane’i konu alıyor.

Film, 2007'de Cannes Film Festivali Jüri Ödülü'nün de sahibi olmuştu.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Aksiyon Sevenlere Endorfin Salgılatan "John Wick" Serisi Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız 17 İlginç Bilgi - onedio.com
Aksiyon Sevenlere Endorfin Salgılatan "John Wick" Serisi Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız 17 İlginç Bilgi - onedio.com
Dünyaca Ünlü Ranker Sitesine Göre İnsana Kendini İyi Hissettiren En İyi 15 Film - onedio.com
Dünyaca Ünlü Ranker Sitesine Göre İnsana Kendini İyi Hissettiren En İyi 15 Film - onedio.com
Komedi Filmi Konusunda Yüksekten Uçanları Absürt Komediye Doyuracak 15 Muhteşem Film - onedio.com
Komedi Filmi Konusunda Yüksekten Uçanları Absürt Komediye Doyuracak 15 Muhteşem Film - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
burakcorleone

Biz erkeklere mahsus mu dedik ? Tutan yok kaliteli film yapın önyargıları kırın size bağlı bi durum

onediobunedio22

Bu içeriği okuyana kadar yönetmenin erkekmi kadınmı olduğuna dikkat eden varmıydı ?

bunedio.net

disslike basın

bunedio.net

bu kadar boş bı şey yok ben yonetmen ıyı kotu dıye bakarım kadın erkek dıye değıl. oyle bır yazıyorsunuzkı sankı kadınlar engellı . arkadaşlar onlarında elı ayağı tutuyor kadın erkek pozıtıf ayrımcılığa gerek yok

adam-eva

Ya arkadaş anlamıyorum ki neden pozitif ayrımcılığa insanları istiyorsunuz? Hayranı olduğum yönetmenler dışında güzel bir film izlediğim de yönetmeni kadın ya da erkek diye düşünmem. Iyi film kötü film diye düşünüyorum o kadar. Yukarıdaki filmlerin 2 3 tanesi is yapar . Geçen de böyle bir paylaşım vardı , kadın futbolcular da erkekler kadar para kazansın filan diye. Ya bu işler arz talep meselesi ve iyi kötü meselesi. Kadın erkek meselesi değil

Görüş Bildir