Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yıldırım: ‘Türk Varlığı Başika'da Kalmaya Devam Edecek’

 > 
12PAYLAŞIM

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin Musul'a bağlı Başika'daki askeri varlığının kabul edilmediğini duyuran Irak Meclisi'nin kararı ile ilgili, "Irak hükümeti, Bağdat ne söylerse söylesin, bölgedeki DEAŞ'la mücadele için, bölgedeki demografik yapının zorla değiştirilmemesi için Türk varlığı orada kalmaya devam edecek" dedi.

Yıldırım'ın açıklamalarının tamamı

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası'nda konuştu.

Irak Hükümeti ile Türkiye arasında yaşanan 'Başika' krizine ilişkin açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım şunları söyledi:

'63 değişik ülkeden burada askeri unsur bulunurken bunları bir kenara bırakıp Türkiye'nin varlığına takılması abesle iştigaldir'

"Türkiye ile 350 kilometreden fazla hududu olan ve 30-35 senedir ülkemizin başını ağrıtan PKK terör örgütünün barındığı Irak'ta, Irak merkezi yönetimi bugüne kadar hiçbir tedbir almazken ve 63 değişik ülkeden burada terörle, DEAŞ'la mücadele adıyla askeri unsurlar bulunurken bütün bunları bir kenara bırakıp Türkiye'nin oradaki varlığına takılması abesle iştigaldir. Bunun hiçbir şekilde iyi niyetle izahı yoktur.

Irak hükümeti, Bağdat ne söylerse söylesin, bölgedeki DEAŞ'la mücadele için, bölgedeki demografik yapının zorla değiştirilmemesi için Türk varlığı orada kalmaya devam edecektir.

'Türkiye hakkında ileri geri laflar etmek Irak hükümetinin haddi değildir'

Suriye'nin normale dönmesi için işin bir yerinden başlamış bulunuyoruz. Diğer ülkelerin de aynı şekilde bir an önce terör gruplarını ortadan kaldırarak Suriye'nin toprak bütünlüğünü koruyacak şekilde, bütün etnik yapıların birlikte yaşayacağı, herkesin temsil edileceği bir yönetime ulaşması, kavuşması için gerekli sorumluluğu yerine getirmesini bekliyoruz

Bizim amacımız daha fazla insanlık dramının yaşanmaması, daha fazla kan akmaması ve bölgedeki oldu bittilerin önüne geçilmesidir. Irak'ta mahli olmayan birçok ülke orada dolaşırken, tarihi derinliğiyle bölgede her zaman olmuş Türkiye hakkında böyle ileri geri laflar etmek, Irak hükümetinin haddi değildir."

Irak Temsilciler Meclisi'nin, aldığı kararla Türkiye'nin Musul'a bağlı Başika'daki askeri varlığının kabul edilmediği duyurması iki ülke arasındaki ilişkileri yeniden gerdi...

Irak'tan Yeni Adım: BM'ye 'Başika' Çağrısı - onedio.com
Irak'tan Yeni Adım: BM'ye 'Başika' Çağrısı - onedio.com

Türkiye Dışişleri Bakanlığı kararı protesto etmiş ve kabul edilemez bulduğunu açıklamıştı. İki ülke birbirlerinin büyükelçilerini de bakanlıklara çağırmıştı.

Son olarak Irak, Türkiye'nin ülkenin kuzeyindeki askeri varlığı nedeniyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu'nu acil toplantıya çağırmıştı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir