Irak'tan Yeni Adım: BM'ye 'Başika' Çağrısı

 > 
31PAYLAŞIM

Ankara, Bağdat ve Washington üçgenindeki Başika krizi sürüyor.  Irak, Türkiye'nin ülkenin kuzeyindeki askeri varlığı nedeniyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu'nu acil toplantıya çağırdı.

AFP

Musul'un 20 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Başika bölgesinde Türk askerinin varlığı, son günlerde Irak ve Türkiye arasındaki ilişkilerin tekrar gerilmesine yol açtı.

TBMM geçen hafta ordunun "terörle mücadele" için Irak ve Suriye'de konuşlandırılması için hükümete yetki veren tezkereyi onaylamıştı.

Irak ve Suriye Tezkeresi Meclis'ten Geçti - onedio.com
Irak ve Suriye Tezkeresi Meclis'ten Geçti - onedio.com

Irak parlamentosu bu hafta tezkereyi kınarken, Başbakan Haydar Abadi dün ülkenin kuzeyinde bulunan Türk birliklerinin varlığının "bölgesel savaşa" yol açabileceği konusunda Türkiye'yi uyardı.

İki ülke dün karşılıklı olarak büyükelçilerini dışişleri bakanlıklarına çağırdı.

Türkiye ile Irak Arasında Başika Krizi Büyüyor - onedio.com
Türkiye ile Irak Arasında Başika Krizi Büyüyor - onedio.com

Reuters'ın Irak devlet televizyonuna dayandırdığı habere göre, Irak Dışişleri Bakanlığı Türk askerlerinin varlığını "ihlal" olarak niteledi ve BM Güvenlik Kurulu'nu acil toplantıya çağırdı.

AP

Öte yandan ABD'nin de Başika bölgesinde bir askeri üs kurmak için çalışmalara başladığı iddia ediliyor...

Haberini Irak askeri kaynaklarına dayandıran Iraqi Dinar News'e göre, Başika'nın tepe bölgelerinde Amerikan ordusu bir askeri kamp kurdu ve çok yakında ABD askerleri de bu bölgeye transfer edilecek.

Konuyla ilgili Başika Cephesi Peşmerge Komutanı Livan Nurettin ise Sputnik'e yaptığı açıklamada Başika bölgesinde ABD'nin bir askeri üs kurduğu iddialarının yalan olduğunu belirtti ve bölgede herhangi bir ABD askeri ve yetkilisinin bulunmadığını söyledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir