Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yerli ve Milli Arama Motoru mu Geliyoo? Geliyosa Aslında Gelen Şey Ne Dedirten 9 Soru

428PAYLAŞIM

İlk ve tek yerli arama motoru mottosuyla adını duymaya başladığımız Geliyoo, aslında yeni değil yaklaşık 7 yıllık bir planın ürünü. Arama motoru ise iki ortaklı bir şirkete ait. 

İnternet ortamında 10 yıl diye de lanse edenler var. Geliyoo, genel yapısıyla denediğiniz üzere gayet sıradan bir arama motoru. Yaptığını ya da yapacağını iddia ettiği şey ise, özelleştirilmiş ve filtreye sokulmuş arama sonuçları. 

Geliyoo'yu merak ettiren temel unsur elbetteki son günlerin popüler söylemi "yerli ve milli" olduğunu söylemesi. Bakalım yepyeni bir teknoloji kullandığını, kullanacağını söyleyen Geliyoo nasıl bir şeymiş.

1. Hedef 30 milyon Türk internet kullanıcı kitlesinden pay almak mı?

Geliyoo'nun temel hedefi, 2013 yılında yayınladığı bir infografikte 30 milyon internet kullanıcısından kendisine "yerli ve milli" diyerek sıkı bir pasta almaktı. 

İnsanların bilindik arama motorlarını kullanmayı bırakıp tamamen yerli olduğu iddia edilen bir arama motorunu kullanma fikri elbette kulağa hoş geliyor.

2. Amaç, sadece arama motorunu kullandırmakla kalmayıp, Geliyoo Browser üzerinden insanları izlemek mi?

Arayüzü ve görüntüsü tamamen Mozilla Firefox'a benzese de, aslında bu özelleştirilebilir ve açık kaynaklı bir sistem. 

developer.mozilla.org adresinden birkaç adımda kendinize bir tarayıcı oluşturabilirsiniz. Ancak ortaya çıkacak güvenlik açıklarından da siz sorumlu olmuş olacaksınız.

Arkanızda sıkı bir web geliştiricisi topluluğu yoksa zaten hiç bulaşmayın.

Kısaca, yapılacak birkaç ayar ile internet hareketlerinizin tamamı izlenebilir. Bu sadece yukarıda bahsi geçen tarayıcı için değil hepsi için geçerli.

3. Geliyoo, dev reklam şirketlerine giden 541 milyon liradan kendisine de düşeni almak mı istiyor?

Üstteki görselde 541 milyon liranın hangi birimler ve sistemler tarafından tüketildiği not edilmiş. 

541 milyon liradan kendilerine düşecek payı biraz daha netleştirdikten sonra arama motoru üzerinde bir takım teknolojik geliştirmeler yapılması hedeflendi. 

Altyapıya eklenen teknolojilerin hiçbiri ise ne yerli ne de milli bir teknoloji idi. 

Sitede kullanılan kod sistemi ve altyapı teknolojilerini merak edenler varsa Geliyoo forumuna giden şu bağlantıyı takip etmesi yeterli. 

Siteye gitmeyip, cevabı burada arayan dostlara gayet bilindik bir atasözü ile cevap verelim. "Geliyoo, aslında Amerika'yı baştan keşfetmeye benziyoo" :)

4. Altyapısı kadar logosunun da özgün olduğu söylenen Geliyoo, aslında stok bir görsel mi?

Evet!. Sitenin logosunu Google Görsel Arama kısmında arattığınızda buna siz bile emin olabilirsiniz. 

Hatta, birçok Türk şirketi bu logunun renklerini değiştirerek kullanmış durumda.

5. Geliyoo, sadece bir arama motoru değil mi?

Geliyoo'nun sadece arama motoru yok. Vızılda adlı bir sosyal ağı, E-ticaret Geliyoo adında bir e-ticaret satış sistemi ve yukarıda da bahsettiğimiz tarayıcı ile birlikte haber portalı hizmeti de varmış.

6. Peki Geliyoo yüzde kaç yerli?

Cevap şu haliyle elbette sıfır. Çünkü Google'ın halihazırda kullanımına izin verdiği bir API sistemi ile çalışıyor. Yani, başka bir yazılımda tanımlanmış işlevlerini kullanabilmesi için oluşturulmuş bir tanım bütünü denilen sistemi.

7. Peki söylendiği gibi 10 yıllık bir zamanın sonunda ortaya çıkan bu proje gerçekten de bu kadar sürebilir mi?

Elbette hayır. Nedenlerini bir üst madde de kısaca anlattık. Yani böyle bir arama motorunu tüm ücretleri dahil 60-70 tlye 15-30 dakika arasında kurmak ve hizmete sokmak mümkün. 

Sıfır kod bilgisi olan birisi için ise bu süre yaklaşık 1 saat :)

Hatta birkaç örneği de söylediğimiz süre zarfında yapıldı ve hizmete sokuldu. gelemiyoo.comgidiyoo.org gibi. Üstelik Geliyoo'dan çok daha mantıklı ve tutarlı arama sonuçları sunarak.

8. Kurucusunun, Geliyoo adlı projenin böylesine teknolojik bir çağda "yüzde yüz yerli ve milli" demesindeki asıl amaç ne?

Bunu anlamanın en basit yolu. Geliyoo'nun altındaki "mektup" linkine tıklamak. 

Mektupta, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan destek isteniyor. 

Sadece biraz dikkatli okursanız mektupta söylediği şeylerle, yaptığı şeyler birbirinden çok farklı gibi görünen ama tamamen aynı şeyler. 

Kısa bir bölümü ele alacak olursak, Kurucu Hakan Atabaş’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ithafen yazdığı mektupta yerli ve milli arama motoru için destek bekliyor.

Şirketin ilk çalışmaya başladığı şirket yani ortağı olduğu şirket Hindistanlı. Buraya kadar her şey normal gibi gözükebilir. 

Hakan bey ortak oldukları ve sistemlerini kullandıkları şirkete dair birkaç şey keşfediyor ve ortaklığı hemen sonlandırıyor. 

Gerekçe ise, Hintli şirketin bilinen arama motorlarına ait API anahtarı ile veri çektiğini ve bu durumun kendi projelerine uyumlu olmadığını ve Geliyoo'nun sistemini sıfırdan kodlamaya başladıklarını belirtiyor.

9. İçerikte yazılan bu kadar yazıdan sonra yerli olup olmadığına siz de karar verebilir misiniz?

Sizce, her gün 70 içeriğin yayınlandığı Türkiye'nin en büyük mecrası Onedio için 415 sonuç normal mi? 

Peki madem yerli ve milli neden ingilizce açıklamalar var?

Görseller kısmına tıklandığında neden web arama sonuçları karşımıza çıkıyor?

Sizce de 10 milyon lira çöpe mi gitti? 

Sizce aşağıdaki 8 maddelik mottonun böylesine bir projeyle ne alakası olabilir?

  • Türkiye’de dünyanın en büyük teknoloji üniversitesinin kurulmasını sağlamak. 

  • Türkiye’de toplum ahlakını ve düzenini korumaya yönelik çalışmaları geliştirmek. 

  • Porno ve benzeri içerikleri tamamen yasaklamak. 

  • Türkiye’nin kültürel zenginliklerini en iyi şekilde insanlara ve dünyaya tanıtmak. 

  • İstenildiğinde telif hakkı koruması sağlamak. 

  • Dünyanın en modern ve büyük camisini Türkiye’de inşa ederek bir ilki başarmak. 

  • Her gün bir evsizi ev sahibi yaparak toplumun kalkınmasına ve gelişimine katkıda bulunmak. 

  • Temiz bir Türkiye Cumhuriyeti, adından gururla söz edilen bir ülke yapısının oluşmasına yardımcı olmak.

Sizce de bu şirket devletimizin iyi niyetini kullanarak vergilerimizle biriken paraları hiç mi etti?

Bunlar gibi yüzlerce soru sorulabilir. Ancak, herkesin geek(uzman) seviyede teknoloji kullandığını hesap edecek olursak birileri bizimle ciddi anlamda alay ediyor olmalı. 

Yerli ve milli projelerin sonuna kadar destekçisiyiz ancak Geliyoo'nun hiçbir tarafı yerli ve milli değil. 

Yerli ve milli projelerde görüşmek üzere.

Güncelleme: içerik yayına girdikten sonra bakanlıktan gelen "Geliyoo adlı projeye yatırım yapmadık" açıklamasını dikkate almakta fayda var.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
vel-basu-badel-mevt-hakkun

Bu çoktan yapılmalıydı geç bile kalındı. Millet veri madenciliğini bu şekilde yapıyor. Biz de en mahrem bilgilerimizi elalemin arama motorlarında paylaşıyoruz. Yapılacaksa en kısa zamanda yapılsın.

hilal-turksever

4. SORUDA SOLJİ VAAĞAĞAĞR <3

matrcomes

Bakan, yerli milli arama motoru çalışması vs dedikten ortalama 20gün sonra, 10 yıl çalıştık de, 10milyon harcadık de. Yerli milli arama motoru yaptık de. Sonra da üç kuruşluk scripti çak, sonuçlar gelsin google'dan. Sonra millet "hayırdır?" desin. yok aslında bu bizimki değil google vs test vs de, bakanlık açıklama yapsın biz desteklemedik para vermedik vs vs.diye. Ne bu şimdi?

mustafa-aksu

10 yılda nano teknolojiye geçilirken açık kaynak koduyla geliştirmeye çalıştıkları yapay zeka sanki amaç internet trafiğini kontrol altına alıp bir veri madeni oluşturmaksa şuan da yapılıyor zaten "google 2 yılda kuruldu ve mali destekleri hiç ama hiç yokken bu noktada". Biz milyonları çöpe atıyoruz gelişmek için yapılan tek olay yollar binalar alışveriş merkezi ise " Googlede doğa manzarası ve ülkelerin gelişmelerini izleyelim o halde. Bunların 10 senede yapamadığını bizim gençlerimiz 6 ayda yapar logo sunuda bunlar gibi paint'te yapmaz !

rerorew

millet lütfen haberin en altına eklenen 2 satırlık yazıyı okuyun. kendi devletinizin düşmanıysanız devletinize saydırmaya sonra devam edersiniz.

Görüş Bildir