Yahoo'dan İki Günde İkinci Büyük Satın Alma: Xobni

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Yahoo'dan İki Günde İkinci Büyük Satın Alma: Xobni

Video klip uygulaması Qwiki’yi satın alarak önemli bir atılım yapan Yahoo büyümeye devam ediyor. Şirket, dün Qwiki’yi bünyesine katmasının hemen ardından adres defteri uygulaması Xobni’yi satın aldı.

Xobni, e-postaları kolaylıkla tarayabilme ve otomatik olarak kişi listesini oluşturabilmeye yarayan bir uygulama. 2008′de Microsoft Outlook’ta kullanılmaya başlayan Xobni, kişinin posta kutusundaki e-postaları indeksleyerek adres defterindeki her kişi için bir profil oluşturuyor. Bill Gates’in “sosyal ağların gelecek nesli” olarak adlandırdığı Xobni, bundan sonra Yahoo’ya destek verecek. Xobni’nin Yahoo’ya katılmasıyla birlikte şirketin e-posta servisinde büyük değişikliklerin olması bekleniyor.

AllthingsD‘nin haberine göre Yahoo, Xobni’yi 30 ile 40 milyon dolar karşılığında satın aldı. Satın almayı resmi blogundan duyuran Xobni, ürün desteklerine bir yıl daha devam edecek, ancak yeni ürün satışı yapmayacak. Bundan sonra Yahoo’nun Sunnyvale ofisinde çalışmaya devam edecek olan Xobni ekibi, arkasına Silikon Vadisi’nin internet devlerinden Yahoo’nun desteğini alarak başarılı uygulamasını geliştirmeye devam edecek.

Aslen bir Microsoft Outlook eklentisiyken kısa sürede Gmail, Yahoo Mail, iCloud gibi platformları desteklemeye başlayan Xobni, Yahoo’nun posta servisi için büyük gelecek vaat ediyor. Aynı zamanda iPhone ve Android uygulamaları bulunan Xobni, yazışma geçmişini indekslemesi ve sosyal ağ özellikleri taşımasıyla akıllı cihaz kullanıcıların en çok indirdiği uygulamalardan biri.

Marissa Mayer’in Yahoo’ya geçmesiyle atak üstüne atak yapan internet devi, en büyük girişimini Mayıs ayında Tumblr’ı satın alarak gerçekleştirmişti. Şimdi de arka arkaya Qwiki ve Xobni’yi bünyesine katan Yahoo’nun durmaya niyeti yok. Mayer’in iddialı yatırımlarının Yahoo’yu eski altın çağına döndürüp döndüremeyeceğini ise bekleyip göreceğiz.

Sosyalmedya.co

Haberin Tamamı İçin:

Yahoo'dan Yaklaşık 50 Milyon Dolarlık Bir Satın Alma Daha: Xobni

Webrazzi’de Aslanoba Capital’in yatırım haberleri kadar Marissa Mayer’in CEO olarak göreve başlamasının ardından Yahoo’nun da satın alma haberlerini kaleme aldık. Bugünün şanslı ismi ise Xobni .

MIT’li (Massachusetts Institute of Technology) iki oda arkadaşının 2006 yılında San Francisco’da kurduğu Xobni, insanların e-posta kutuları ile kontakt listelerini arama ve keşfetme gibi özellikler katarak kullanımı çok pratik ayrıca yararlı bir hale getiriyordu.

Xobni’nin Outlook, iCloud Gmail ve mobil platformlar için farklı farklı isimler verdiği alt ürünleri bulunuyor. Uygulamanın çalışma mantığı ise kullanıcıların e-posta, arama ve SMS geçmişlerini tarayarak sosyal ağların da desteğiyle çok sayıda detay ile birlikte iletişime geçilen kişileri saklaması ve daha.

Y Combinator geçmişi de bulunan girişim; bugüne kadar aralarında First Round Capital, Atomico ve SV Angel’ın da bulunduğu isimlerden toplamda 40 milyon doların üzerinde yatırım almıştı. Yahoo’nun Xobni’yi satın almak için henüz resmi olarak doğrulanmasa da 50 milyon dolar civarında bir ödeme yaptığı konuşuluyor.

Xobni ekibi resmi blog’undan yaptığı açıklamada bundan sonra Yahoo’nun Sunnyvale/California’da bulunan merkezinde çalışmaya başlayacaklarını duyurdu. Yapılan açıklama Xobni kullanıcılarının şu an için herhangi bir kapanma veya benzer bir engelleme ile karşılaşmayacağına da vurgu yapıldı. Yahoo’nun konuyla ilgili attığı tweet ise şu şekilde:

Yahoo’nun Xobni’den sonra Yahoo Mail ve Messenger gibi ürünlerinde ciddi iyileştirmelere gitmesi muhtemel. Xobni’nin mobil ve web tecrübesinden dolayı Yahoo’nun bir çok platformda bu iyileştirmeyi gerçekleştirmesi muhtemel.

Webrazzi

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınAndroidAppleCEOGmailMicrosoftweb
Görüş Bildir